جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 51 و 52 / دیدگاه شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “براق” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش ها و تحلیل ها، و ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. دیدگاهی جدید و متفاوت از آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات عملیات آژاک

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات به رهبری کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، نقطه برجسته حرفه ای آلن دالس، مدیر وقت سیا بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول عده ای از ایرانیان و نیز کاشتن آشوبگران در میان جمعیت، توانست مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی حکومتش ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های شخصی صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان رفت و اکنون در موزه های مختلف به نمایش درآمده و برخی از آنها در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش درآمده است. در این ویدئو لحظه کشف تعدادی از این سلاح ها را از خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین ببینید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332 در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی تأسیس و به عنوان یکی از ادارات نخست وزیری تأسیس شد. قبل از تأسیس ساواک، شهربانی به ویژه اداره اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخشهای تخصصی تشکیل و چارت سازمانی آن تدوین شد به طوری که 5300 افسر ثابت و تعداد نامعلومی اطلاعات پاره وقت وجود داشت.

ساواک همچنین با ایجاد اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضدجاسوسی که مرکز آن در اروپا سفارت ایران در ژنو سوئیس بود، به مقابله با اقدامات متقابل پرداخت. ساواک یازده اداره کل داشت و هر کدام طبق چارت تشکیلاتی تعیین تکلیف می کردند. اداره اول وظیفه جذب نیرو، اداره دوم، هفتم و هشتم مسئولیت اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، اداره سوم امنیت داخلی، اداره چهارم حفاظت اطلاعات، اداره پنجم مسئولیت امور فنی معاونت ششم مسئولیت امور مالی، معاونت نهم تحقیق و تفحص، دهم مسئولیت آموزش و اداره یازدهم مسئولیت بازرسی و رسیدگی به شکایات و نظارت بر تخلفات را بر عهده داشت. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، شهرک سازی وسیعی صورت گرفت. از جمله آن اقدامات، دستگیری و ضبط اطلاعات عناصر ساواک بود. همچنین یک سلسله نشست خبری برای اطلاع رسانی از نوع فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک با حضور تعدادی از عوامل ساواک – که بیشتر آنها جزو روسای ادارات نبودند – مشاهده می کنید.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن اخیر تغییر کرده است، اما نه آنقدر که به بیراهه رفته باشد! این واقعیتی است که تصاویر ثبت شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. تصاویر رنگی قدیمی از تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که حال و هوای ایران را بدون هیچ توصیف و تفسیری به خوبی به تصویر می کشد. البته این تصاویر دارای قسمت های جذاب برای گردشگران مانند بازارها، پاساژها، بناهای تاریخی مانند تخت جمشید است و فقر آن دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و در این تصاویر اثری از آن نیست. این تصاویر دیدنی را در تابناک مشاهده می کنید.

نظریات شهید مفتح در مورد تأسیس حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فامنین از توابع همدان دیده به جهان گشود. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح در حوزه علمیه قم نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرد. وی همچنین به مطالعات جدید در زمینه فلسفه پرداخت و موفق به اخذ درجه دکترا در این رشته شد. قبل از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات متعدد در روزنامه ها و مجلات اسلامی و سخنرانی در شهرهای مختلف به مبارزه سیاسی علیه حکومت پهلوی پرداخت که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و نماز را در آنجا اقامه کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و وظایف کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده گرفت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو محافظش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. آنچه می بینید سخنان گفت و گوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل دولت موقت و تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید