جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 51 و 52 / مواضع شهید مفتح در مورد تأسیس حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “تابناک” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش و تجزیه و تحلیل، و همچنین ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. دیدگاهی جدید و متفاوت در مورد آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات شغل آژاکس

«عملیات آژاکس که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات که توسط کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت رهبری می‌شد، اوج کارنامه مدیر وقت سیا، آلن دالس بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول به عده ای از ایرانیان و نیز قرار دادن شورشیان در میان جمعیت، موفق شد مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی حکومت او ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های شخصی صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان گسترش یافت و اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته می شود، برخی از آنها در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش درآمده است. در این ویدئو لحظه کشف تعدادی از این سلاح ها را در خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین ببینید.

نشست خبری شرکت کنندگان ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی ایجاد و به عنوان یکی از نخست وزیری تأسیس شد. دفاتر قبل از ایجاد ساواک، نیروی انتظامی، یعنی اداره اطلاعات شهربانی، مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخش های تخصصی تشکیل و چارت سازمانی آن به گونه ای تدوین شد که متشکل از 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامشخصی از مخبرین آزاد بود.

ساواک در اقدامات متقابل نیز مشارکت داشت و اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضدجاسوسی را ایجاد کرد که مقر آنها در اروپا در سفارت ایران در ژنو سوئیس بود. ساواک یازده اداره کل داشت و هر کدام طبق یک چارت سازمانی دارای تقسیم وظایف بودند. اداره اول وظیفه جذب نیرو، اداره دوم، هفتم و هشتم مسئولیت اطلاعات و ضد جاسوسی خارجی، اداره سوم امنیت داخلی، اداره چهارم حفاظت اطلاعات، اداره پنجم مسئولیت امور فنی معاونت ششم مسئول امور مالی، نه واحد دهم مسئولیت تحقیق و پژوهش، دهم مسئولیت آموزش و اداره یازدهم مسئولیت بازرسی و رسیدگی به شکایات و رسیدگی به تخلفات را بر عهده داشت. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، تسویه حساب بزرگی صورت گرفت. از جمله این اقدامات، بازداشت و ضبط اطلاعات عناصر ساواک بود. سلسله نشست های خبری نیز برای اطلاع رسانی از نوع فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک با حضور تعدادی از عوامل ساواک – که بیشتر آنها جزو روسای ادارات نبودند – مشاهده می کنید.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن گذشته تغییر کرده است، اما آنقدر نیست که گم شود! این واقعیت را عکس های گرفته شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. عکس های رنگی قدیمی از تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که حال و هوای ایران را به خوبی بدون شرح و تفسیر به تصویر می کشد. البته این تصاویر دارای جاذبه های گردشگری مانند بازارها، گذرگاه ها و اماکن تاریخی مانند تخت جمشید است و فقر آن دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و در این تصاویر اثری از آن نیست. این تابلوهای تاثیرگذار را در تابناک مشاهده می کنید.

مواضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فامنین در استان همدان دیده به جهان گشود. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح در حوزه علمیه قم نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرد. وی همچنین تحقیقات جدیدی را در زمینه فلسفه دنبال کرد و موفق به اخذ درجه دکترا در این زمینه شد. قبل از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات متعدد در روزنامه ها و مجلات اسلامی و ایراد سخنرانی در شهرهای مختلف در مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی شرکت کرد که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتی مسجد کوبا را تأسیس کرد و در آنجا نمازهای مشترک برگزار کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و ریاست کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده داشت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو تن از محافظانش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. سخنان گفت و گوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل حکومت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی را مشاهده می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید