جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 51 و 52 / مواضع شهید مفتح در مورد تأسیس حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “درخشش” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش ها و تحلیل ها، و ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. نگاهی تازه و منحصر به فرد به آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات عملیات آژاکس

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی یک دولت خارجی بود. این عملیات که توسط کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت رهبری می شد، نقطه اوج حرفه ای آلن دالس، مدیر وقت سیا بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول عده ای از ایرانیان و نیز قرار دادن اغتشاشگران در میان جمعیت، موفق شد مردم را علیه مصدق برانگیزد و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی دولت او ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت خواهید شنید.

کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های شخصی صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این تسلیحات که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود به نقاط مختلف جهان رسید و اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته شده است که برخی از آنها در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش گذاشته شده است. در این ویدئو لحظه کشف تعدادی از این سلاح ها را از خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین ببینید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی تأسیس و به عنوان یکی از ادارات نخست وزیری تأسیس شد. قبل از تأسیس ساواک، شهربانی و به ویژه اداره اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخش های تخصصی تشکیل و چارت سازمانی آن تدوین شد، به طوری که متشکل از 5300 مسئول تمام وقت و تعداد نامشخصی از مخبرین پاره وقت بود.

ساواک همچنین با تأسیس اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی که مرکز اروپایی آن سفارت ایران در ژنو سوئیس بود، در اقدامات متقابل شرکت کرد. ساواک دارای 11 اداره کل است که هر کدام بر اساس چارت سازمانی نقش تعیین شده ای دارند. اداره اول استخدام، اداره دوم، هفتم و هشتم مسئولیت اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، اداره سوم امنیت داخلی، اداره چهارم حفاظت اطلاعات، اداره پنجم مسئولیت فنی. . اداره ششم امور مالی، معاونت نهم تحقیق و پژوهش، دهم مسئولیت آموزش و اداره یازدهم مسئولیت بازرسی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات را بر عهده دارد. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک است. پس از انقلاب، همراه با انحلال ساواک، یک شهرک سازی توده ای صورت گرفت. از جمله این اقدامات می توان به دستگیری و ضبط اطلاعات عناصر ساواک اشاره کرد. همچنین سلسله نشست های خبری برای اطلاع رسانی در مورد نوع فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک با حضور تعدادی از عوامل ساواک – اکثر آنها متعلق به روسای ادارات نیست – مشاهده می کنید.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن اخیر تغییر کرده اما چیز زیادی از دست نداده است! این یک واقعیت است که تصاویر ثبت شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. عکس های قدیمی از تهران، قم، شیراز، اصفهان و… که کاملا حال و هوای ایران را بدون هیچ توصیف و تفسیری توصیف می کند. البته این تصاویر دارای قسمت های جذاب برای گردشگران مانند بازارها، جاده ها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید است و فقر در آن زمان جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و در این تصاویر اثری از آن نیست. این تصاویر خیره کننده را می توانید در تابناک مشاهده کنید.

مواضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فامنین استان همدان به دنیا آمد. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح در حوزه علمیه قم با علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی حضور یافت. وی همچنین مطالعات جدیدی را در زمینه فلسفه دنبال کرد و موفق به اخذ درجه دکترا در این رشته شد. قبل از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات فراوان در روزنامه ها و مجلات اسلامی و سخنرانی در شهرهای مختلف به مبارزه سیاسی علیه حکومت پهلوی پرداخت که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و نماز جماعت را در آنجا اقامه کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و سرپرستی کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده داشت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو محافظش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. آنچه می بینید سخنان گفتگوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل دولت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید