جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 1351 و 1352 / موضع شهید مفتح بر تأسیس حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “درخشش” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش ها و تحلیل ها، و ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. دیدگاهی جدید و متفاوت در مورد آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات عملیات آژاکس

عملیات آژاکس که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات به رهبری کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، نقطه اوج حرفه ای آلن دالس، مدیر وقت سیا بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول عده ای از ایرانیان و نیز قرار دادن آشوبگران در میان اوباش، توانست مردم را علیه مصدق برانگیزد و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی حکومتش ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های امضا شده صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان گسترش یافت و هم اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته می شود، برخی از آنها در مراکز فرماندهی سرویس های مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش درآمده است. در این ویدئو لحظه پیدا شدن تعدادی از این سلاح ها در خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین را تماشا کنید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور که در رژیم پهلوی به ساواک معروف بود، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332 در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی تأسیس شد و به عنوان یکی از ادارات نخست وزیری قبل از ایجاد ساواک، نیروی انتظامی، یعنی اداره اطلاعات شهربانی، مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخشهای تخصصی تشکیل و ساختار تشکیلاتی آن توسعه یافت، به طوری که متشکل از 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامشخصی از مخبرین پاره وقت بود.

ساواک همچنین با تأسیس اداره اصلی اطلاعات خارجی و اداره اصلی ضد جاسوسی با مرکزیت اروپا در سفارت ایران در ژنو، سوئیس، در اقدامات متقابل شرکت داشت. در ساواک یازده اداره کل وجود داشت که هر کدام به تناسب ساختار تشکیلاتی وظایف خود را داشتند. لشکر اول کارگزینی، لشکر دوم، هفتم و هشتم اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، لشکر سوم امنیت داخلی، لشکر چهارم امنیت اطلاعات، لشکر پنجم مسئولیت امور فنی حوزه ششم امور مالی، حوزه نهم پژوهش و پژوهش، حوزه دهم آموزش و یازدهم رسیدگی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات است. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، شهرک سازی وسیعی صورت گرفت. از جمله این اقدامات دستگیری و ضبط اطلاعات عناصر ساواک بود. چند نشست خبری نیز برای اطلاع از ماهیت فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک با تعدادی از عوامل ساواک – که بیشتر آنها در بین روسای ادارات نبودند – مشاهده می کنید.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن گذشته تغییر کرده است، اما آنقدر نیست که به بیراهه برود! این واقعیتی است که عکس های گرفته شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان داده شده است. تصاویر رنگی قدیمی از تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که حال و هوای ایران را به خوبی بدون هیچ توصیف و تفسیری منتقل می کند. البته این تصاویر شامل بخش هایی مانند بازارها، پاساژها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید است که گردشگران را به خود جذب می کند و فقر آن دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و اثری از آن در این تصاویر نیست. این نقاشی های دیدنی را در تابناک مشاهده می کنید.

مواضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فمنین استان همدان به دنیا آمد. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح در حوزه علمیه قم نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرد. او همچنین به تحقیقات جدید در فلسفه پرداخت و موفق به اخذ درجه دکترا در این زمینه شد. قبل از پیروزی انقلاب به مبارزه سیاسی علیه حکومت پهلوی پرداخت و مقالات متعددی در روزنامه ها و مجلات اسلامی منتشر کرد و در شهرهای مختلف سخنرانی کرد که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و در آنجا نماز جماعت را اقامه کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و ریاست کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده داشت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران توسط گروه فرقان کشته شد و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو محافظش بر اثر اصابت گلوله شکنجه شد. آنچه می بینید سخنانی از گفتگوی شهید مفتح در اسفند 57 در مورد تشکیل دولت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید