جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 1351 و 1352 / مواضع شهید مفتح در مورد تأسیس حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “تابش” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش ها و تحلیل ها، و همچنین ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. دیدگاهی جدید و متفاوت از آنچه در این زمینه می توان آموخت.

داده های عملکرد آژاکس

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات به رهبری کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، نقطه برجسته حرفه ای آلن دالس، مدیر وقت سیا بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول به عده ای از ایرانیان و قرار دادن اغتشاشگران در میان جمعیت موفق شد تا مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی دولت او ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این روش را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه تسلیحات شخصی صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان رفت و اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته می شود، برخی از آنها نیز در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی به نمایش درآمده است. در این ویدئو لحظه پیدا شدن تعدادی از این سلاح ها در خانه اودی صدام حسین پسر بزرگ صدام حسین را مشاهده می کنید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور که در زمان رژیم پهلوی به ساواک معروف بود، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با موافقت شورای ملی تأسیس شد و به عنوان یکی از ادارات نخست وزیری تأسیس شد. قبل از تأسیس ساواک، پلیس و به ویژه اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخشهای ویژه ایجاد و چارت سازمانی آن متشکل از 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامشخصی از مخبرین پاره وقت تدوین شد.

ساواک نیز با ایجاد یک اداره اطلاعات خارجی و یک اداره کل ضد جاسوسی که مرکز آن در اروپا سفارت ایران در ژنو سوئیس بود، در اقدامات متقابل شرکت کرد. ساواک یازده اداره کل داشت و هر کدام طبق چارت سازمانی وظایفی داشتند. اداره اول استخدام، اداره دوم، هفتم و هشتم اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، اداره سوم امنیت داخلی، اداره چهارم امنیت اطلاعات، اداره پنجم فنی. امور، معاونت ششم امور مالی، اداره نهم تحقیق و تفحص، اداره دهم مسئولیت آموزش و اداره یازدهم مسئولیت بازرسی و رسیدگی به شکایات و نظارت بر تخلفات را بر عهده دارد. اداره کل سوم مهم ترین و کارآمدترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، تسویه حساب وسیعی صورت گرفت. این اقدامات شامل مخفی کردن و ضبط اطلاعات از عناصر ساواک بود. علاوه بر این، یک سلسله نشست خبری در مورد نوع فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک می توانید با حضور چند تن از عناصر ساواک – که بیشتر آنها متعلق به روسای ادارات نبودند – مشاهده کنید.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن اخیر تغییر کرده است اما نه آنقدر که گم شود! این یک واقعیت است که تصاویر ثبت شده توسط گردشگر در سال های 1351 و 1352 خوب به نظر می رسد. تصاویر رنگی قدیمی تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که به خوبی فضای ایران را بدون شرح و تفسیر توصیف می کند. البته این تصاویر شامل قسمت هایی مانند بازارها، دالان ها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید است که برای گردشگران جذاب است و فقر آن دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و در این تصاویر اثری از آن نیست. این تصاویر شگفت انگیز را می توانید در تابناک مشاهده کنید.

نظریات شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله ساری از توابع شهرستان فمنین استان همدان دیده به جهان گشود. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح در حوزه علمیه قم نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرد. وی همچنین در رشته فلسفه به ادامه تحصیل پرداخت و موفق به اخذ درجه دکترا در این رشته شد. قبل از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات متعدد در روزنامه ها و مجلات اسلامی و سخنرانی در شهرهای مختلف در مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی شرکت کرد که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و نماز جماعت را در آنجا اقامه کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، یکی از اعضای مهم کمیته استقبال بود و مسئولیت کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده گرفت. در ششم دی ماه 1358 مفتح در بدو ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در تیراندازی مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو تن از محافظانش کشته شد. سخنان گفت و گوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل دولت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی را مشاهده می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید