جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 51 و 52 / دیدگاه شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “تابناک” مجموعه‌ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش‌ها و تحلیل‌ها، و ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. نگاهی جدید و متفاوت به آنچه در این زمینه آموخته می شود.

جزئیات نحوه عملکرد آژاکس

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات که توسط نوه تئودور روزولت، کرمیت روزولت رهبری می‌شد، نقطه اوج شغلی آلن دالس، مدیر وقت سیا بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول عده ای از ایرانیان و نیز کاشتن آشوبگران در میان جمعیت، موفق شد مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی دولت او ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های شخصی سازی شده توسط صدام و اطرافیانش به دست نیروهای آمریکایی رسید. این سلاح‌ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان رفت و اکنون در موزه‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود، برخی از آنها در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش درآمده است. در این ویدئو لحظه کشف تعدادی از این سلاح ها در خانه پسر ارشد صدام حسین، اودی صدام حسین را مشاهده می کنید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی ایجاد و به عنوان یکی از اعضای شورای ملی تأسیس شد. ادارات نخست وزیری قبل از ایجاد ساواک، نیروی انتظامی و به طور مشخص اداره اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت ملی را بر عهده داشت. در سال 1342 شعبه ویژه تشکیل شد و چارت سازمانی آن به گونه ای توسعه یافت که متشکل از 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامشخصی از مخبرین پاره وقت بود.

ساواک همچنین با ایجاد اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی با مقر اروپایی خود در سفارت ایران در ژنو سوئیس به اقدامات متقابل پرداخت. در ساواک یازده اداره کل وجود داشت و هر کدام طبق چارت تشکیلاتی تعیین تکلیف می شدند. اداره اول استخدام، اداره دوم، هفتم و هشتم مسئول اطلاعات و جاسوسی خارجی، اداره سوم امنیت داخلی، اداره چهارم حفاظت اطلاعات، اداره پنجم فنی. مدیریت، اداره ششم امور مالی، معاونت نهم علوم و تحقیقات، اداره دهم مسئولیت آموزش و یازدهم مسئولیت بررسی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات را بر عهده داشتند. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، شهرک سازی گسترده صورت گرفت. این اقدامات شامل رهگیری و ذخیره اطلاعات عناصر ساواک بود. یک سلسله نشست خبری هم برای اطلاع رسانی از نوع فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک با حضور چند تن از عناصر ساواک – که بیشتر آنها جزو روسای ادارات نبودند – مشاهده می کنید.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن گذشته تغییر کرده است، اما نه آنقدر که راه خود را گم کرده باشد! این واقعیتی است که تصاویر گرفته شده توسط گردشگر در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. تصاویر رنگی قدیمی تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که حال و هوای ایران را بدون هیچ توصیف و تفسیری به خوبی به تصویر می کشد. البته این تصاویر شامل قسمت هایی است که برای گردشگران جذاب است مانند بازارها، پاساژها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید و فقر این دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و در این تصاویر اثری از آن نیست. این تصاویر دیدنی را می توانید در تابناک مشاهده کنید.

نظریات شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در روستای کله ساری از توابع شهرستان فمنین استان همدان در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح در حوزه علمیه قم نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرد. وی همچنین با تحصیلات جدید در فلسفه ادامه داد و در این رشته دکتری گرفت. قبل از پیروزی انقلاب در مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی شرکت کرد و مقالات متعددی در روزنامه ها و مجلات اسلامی منتشر کرد و در شهرهای مختلف سخنرانی کرد که در نهایت به تبعید به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتاح قبا مسجدی ساخت و نماز جماعت را در آنجا اقامه کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و ریاست کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده داشت. در ششم دی ماه 1358 مفتح هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقانی قرار گرفت و او و دو محافظش در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران بر اثر رگبار گلوله کشته شدند. سخنان گفت و گوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل دولت موقت و همچنین حکومت اسلامی را مشاهده می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید