جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح های طلایی توسط پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 1351 و 1352 / مواضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “تابناک” مجموعه‌ای از ویدئوهای مربوط به رویدادهای سیاسی، عمدتاً بر اساس گزارش‌ها و تحلیل‌ها، و ویدئوهایی درباره سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که از دست داده‌اید. نگاهی جدید و متفاوت به آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات عملیات آژاکس

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات به فرماندهی کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، نقطه اوج حرفه ای آلن دالس، رئیس وقت سیا بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول به عده ای از ایرانیان و نیز قرار دادن معترضان در میان جمعیت، توانست مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی دولت او ایجاد کند. در این ویدئو جزییات این عمل توسط کرمیت روزولت را می شنوید.

کشف سلاح های طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های سفارشی صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان رفت و اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته شده است، برخی از آنها نیز در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی به نمایش گذاشته شده است. در این ویدئو لحظه کشف تعدادی از این سلاح ها در خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین را ببینید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور که در زمان رژیم پهلوی به ساواک معروف بود، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی ایجاد و به عنوان یکی از برترین ها تأسیس شد. ادارات وزیر قبل از ایجاد ساواک، نیروی انتظامی و به طور مشخص اداره اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخش‌های تخصصی تشکیل شد و ارگانی‌گرام آن با 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامشخصی از اطلاع‌رسان پاره وقت تشکیل شد.

ساواک همچنین با تأسیس اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی که مرکز اروپایی آن سفارت ایران در ژنو سوئیس بود، به اقدامات متقابل پرداخت. ساواک دارای یازده اداره کل بود و هر کدام بر اساس چارت سازمانی وظایفی را تعیین کرده بودند. اداره اول استخدام، اداره دوم، هفتم و هشتم مسئولیت اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، اداره سوم امنیت داخلی، اداره چهارم حفاظت اطلاعات، اداره پنجم مسئولیت امور امنیت فنی. ، معاونت ششم امور مالی، معاونت نهم تحقیق و پژوهش، دهم مسئولیت آموزش و اداره یازدهم مسئولیت بازرسی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات را بر عهده دارد. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، تسویه حساب وسیعی صورت گرفت; از جمله این اقدامات دستگیری و ضبط اطلاعات عناصر ساواک بود. نشست های مطبوعاتی متعددی نیز برای شناخت نوع فعالیت ساواک برگزار شد که در تابناک با حضور عوامل مختلف ساواک – که بیشتر آنها در بین روسای ادارات نبودند – قابل مشاهده است.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن گذشته تغییر کرده است، اما نه آنقدر که راه خود را گم کرده باشد! این یک واقعیت است که عکس های گرفته شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. تصاویر رنگی قدیمی از تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که به خوبی حال و هوای ایران را بدون شرح و تفسیر به تصویر می کشد. البته این تصاویر شامل بخش هایی مانند بازارها، پاساژها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید است که برای گردشگران جذاب است و فقر آن زمان جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و در این تصاویر اثری از آن نیست. این تصاویر دیدنی را در تابناک مشاهده می کنید.

مواضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فامنین از توابع همدان به دنیا آمد. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح حوزه علمیه قم را نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی آموخت. وی همچنین به ادامه تحصیل در رشته فلسفه پرداخت و موفق به اخذ درجه دکترا در این رشته شد. قبل از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات متعدد در روزنامه ها و مجلات اسلامی و ایراد سخنرانی در شهرهای مختلف به مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی پرداخت که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و نماز جماعت را در آنجا اقامه کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و مسئولیت کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده گرفت. مفتح در 7 دی 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو محافظش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. آنچه می بینید سخنان گفتگوی شهید مفتح اسفند 57 در مورد تشکیل دولت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید