جنجال رای بایدن؛ دموکرات ها و جمهوری خواهان در رقابتدموکرات‌ها لایحه «حق رأی» را آخرین فرصت برای مبارزه با محدودیت‌های رأی‌گیری جدید تحت کنترل جمهوری‌خواهان پیش از انتخابات کنگره در 8 نوامبر 2022 می‌دانند.

دموکرات ها می گویند این لایحه از دسترسی به صندوق های رای، به ویژه برای گروه های اقلیت و کم درآمد محافظت می کند. رأی دهندگان رنگین پوست به طور سنتی به نامزدهای دموکرات رأی می دادند.

قانونگذاران جمهوری خواه در 19 ایالت ده ها قانون را تصویب کرده اند که رأی گیری را دشوارتر می کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در تلاش برای تصویب رای در سنای خود پس از نشست سناتورهای دموکرات، اذعان کرد که لایحه رای گیری پیشنهادی او نمی تواند برای اصلاح قوانین رای گیری تصویب شود.

او روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: «نمی‌دانم می‌توانیم این لایحه را تصویب کنیم یا خیر». امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم اما در مورد آن مطمئن نیستم.

بایدن قول داده است که به مبارزه برای اصلاحات انتخاباتی و قانون رای گیری ادامه دهد، حتی در شرایطی که جمهوری خواهان بار دیگر تلاش برای تغییر قانون را متوقف کردند.

رئیس جمهور افزود که اگر بار اول موفق نشدیم برای بار دوم تلاش خواهیم کرد.

بایدن هشدار داد که شکست می تواند انتخابات را به خطر بیندازد.

این لایحه روز پنجشنبه در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها به تصویب رسید، اما لایحه سنا، معروف به فیلی باستر، باید برای شکست مخالفان جمهوری خواه در سنا تغییر کند. بر اساس این لایحه، تصویب یک لایحه مستلزم تایید 60 سناتور از 100 سناتور است، در حالی که دموکرات ها تنها 50 کرسی دارند.

فیلی باستر یک فرآیند پارلمانی است که در آن اختلاف بر سر بخشی از روند قانونگذاری به وجود می آید و یک یا چند عضو رأی گیری را به کلی به تعویق می اندازند یا مسدود می کنند.

انتخابات میان دوره ای آمریکا در 8 نوامبر 2022 برابر با 17 آبان 1401 تعیین شده است که در آن 435 کرسی مجلس نمایندگان و 34 کرسی از 100 کرسی مجلس نمایندگان به رقابت می پردازند – سنا.

دیدگاهتان را بنویسید