جنگ تجاری در کمین مناسبات بین بروکسل- لندن

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: کمیسیون اروپایی شب گذشته پیشنهاداتی را برای حل مناقشات بین اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر پروتکل ایرلند شمالی که در معاهده برگزیت مورد توافق قرار گرفته است ارائه داد. هدف این است که واردات برخی غذاها و داروها تسهیل شود.

"ماروس سفکوویچ"، معاون رئیس کمیسیون اروپایی در این باره گفت که پروتکل مورد مناقشه ایرلند شمالی بار دیگر از همه طرف ها مورد بررسی قرار گرفت. وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا آماده است قواعد خود را به گونه ای تنظیم کند که به نفع مردم و شهروندان ایرلند شمالی هم باشد.

بروکسل از جمله کنترل های گمرکی و واردتی برای برخی محصولات خاص که از انگلیس به ایرلند شمالی صادر می شود مانند غذا و دارو را تسهیل کرده است. سفکوویچ وعده 80 درصد کنترل های کمتر و نصف شدن تشریفات گمرکی را ارائه داد. شرط بروکسل این است که کالاهای مربوطه تنها برای ایرلند شمالی با این شرایط صادر شود و باقی کنترل ها تداوم یابد. این مقام اروپایی با ارائه این راه حل ها تاکید کرد: حالا نوبت دولت انگلیس است. وی ابراز اطمینان کرد که هر دو طرف به سرعت به توافقی در این زمینه دست خواهند یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: با این همه این سوال وجود دارد که آیا پیشنهادات بروکسل در لندن پذیرفته خواهد شد. دولت انگلیس بارها خواستار مذاکره مجدد درباره پروتکل ایرلند شمالی شده است. انگلیس همچنین مخالف نظارت دادگاه عالی اروپا به عنوان یک نهاد ناظر بر پروتکل ایرلند شمالی است. البته کمیسیون اروپایی یک بار دیگر این مسئله را آشکار کرده است که این دو برای بروکسل قابل مذاکره نیست.

حالا اگر طرفین به توافقی در این زمینه دست پیدا نکنند در این صورت این پروتکل احتمالا به صورت یکجانبه لغو خواهد شد و این مسئله به اعتقاد بسیاری از کارشناسان منجر به جنگ تجاری بین بریتانیای کبیر و اتحادیه اروپا می شود.

البته لندن واکنش محتاطانه‌ای را به پیشنهادات بروکسل نشان داده و خواستار مذاکرات بیشتر شده است. با این همه یک سخنگوی دولت انگلیس شب گذشته اعلام کرد که این پیشنهادات ارائه شده از طرف کمیسیون اروپایی را به دقت مورد بررسی قرار خواهد داد. البته وی هم زمان خواستار مذاکرات فشرده ای شد که در آن به سرعت مشخص شود آیا مبنایی برای راه حل وجود دارد.

هشدار ایرلند به انگلیس درباره ازدست‌دادن اعتماد جهانی در مناقشات پسابرگزیتتهدید دوباره انگلیس علیه اروپا در مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی

وی تاکید کرد که تغییرات اساسی درباره مسائل اساسی که در این پروتکل وجود دارد نیاز است تا بتوانیم بر سر راه حلی دائمی که در ایرلند شمالی هم مورد حمایت قرار گیرد توافق کنیم.

"لئو وارادکار"، معاون نخست وزیر ایرلند هم روز گذشته به دولت انگلیس هشدار داد در صورتی که مشخص شود انگلیس نمی‌خواهد هرگز به پروتکل ایرلند شمالی به‌عنوان بخشی از معاهده برگزیت که قبلاً مورد توافق قرار گرفته است پایبند بماند در این صورت لندن اعتماد جهانی خود را از دست خواهد داد.

دیوید فراست، وزیر برگزیت انگلیس بار دیگر اروپا را تهدید کرده است که اگر روند اصلاح پروتکل ایرلند شمالی را در پیش نگیرد، لندن اقدامات یکجانبه را در دستور کار قرار خواهد داد.

او بار دیگر تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا اصلاحات مدنظر انگلیس را نپذیرد، سازوکار محافظت از ایرلند شمالی را در چارچوب ماده 16 پروتکل ایرلند شمالی فعال می‌کند.

ماده 16 یا پروتکل مرز زمینی با اتحادیه اروپا، به دوطرف اجازه می‌دهد در صورت بروز مشکلات اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی به‌طور موقت مرز دو ایرلند را ببندند یا مقررات عبور مرور مرزی برقرار کنند.

انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمروی این کشور به‌شمار می‌رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی مواجه شده و چندین بار درخواست مذاکرات مجدد درباره پروتکل ایرلند شمالی را داده است.

پروتکل ایرلند شمالی یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات در روابط پس از برگزیت بین بروکسل و لندن است.

بر اساس پروتکل ایرلند شمالی نباید واردات کالا و خدمات از اتحادیه اروپا به ایرلند ‏شمالی مشمول تعرفه‌های گمرکی انگلیس شود و انگلیس ملزم به رعایت ‏قوانین اتحادیه اروپا در زمینه تجارت کالا و خدمات است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید