حجت الاسلام رفیعی: صدا و سیما برای ترویج بحث های دینی


به گزارش خبرگزاری فارس کوما، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیع در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان پس از سلسله مباحثی پیرامون تفسیر سوره عنکبوت در حرم بانوی کرامت، گفت: مشرکان و منافقین. دو گروه در مقابل رسول خدا هستند.

وی افزود: مشرکان خدا و احکام را تصدیق نمی کنند و منافقین فقط گویا دین اسلام را پذیرفته اند اما طبق آیه 46 سوره عنکبوت دسته سومی به نام اهل کتاب وجود دارد که عمدتاً مسیحیان را در بر می گیرد. و یهودیان هم خداوند کتب آسمانی را می پذیرد و هم احکام و دستورات دین را. به همین دلیل است که رسول خدا در آیه 46 سوره عنکبوت به مناظره نیکو با اهل کتاب دستور داده شد.

استاد حوزه علمیه کومه افزود: اهل کتاب با مشرکان و منافقین کاملاً متفاوت هستند زیرا خدا، کتب آسمانی و پیامبران خدا و شریعت را قبول دارند.

وی خاطرنشان کرد: مجادله احسن دو بار در قرآن آمده است که اولی آن آیه 46 سوره عنکبوت است و مجادله احسن شامل مناظرات و گفتگوهای زیبا و دارای شرایط ویژه است.

سخنران حرم بانوی کرامت تاکید کرد: دعوای احسن شرایط خاصی دارد به گونه ای که در مناظره هیچ گونه توهین و تصویری از قداست طرفین وجود نداشته باشد، شروع مناظره در جامعه، وجود مجادله در اختلافات و بحث، مدارا در بحث و پذیرش حق مناظره.

وی یادآور شد: امروز صدا و سیما باید وارد یک بحث زیبا شود و جوانان هم باید بتوانند این را بیان کنند.وگوها و برای استفاده از مناظره و پاسخگویی به سوالات و شبهات جوانان و اقشار مختلف در این مناظره، پس این کار باید توسط صدا و سیما پاسخ داده شود.

رفیعه در ادامه گفت: خداوند در آیه 46 سوره عنکبوت می فرماید اگر با اهل کتاب برخورد درستی نکردید نزاع و درگیری را به تعویق بیندازید.

یکی از اعضای کادر آموزشی جامعه المصطفی گفت: متأسفانه سنت بازگو شده است.و و مناظره های خوب و زیبا در جامعه تعطیل است و باید مناظره در جوار اداره و مجالس مذهبی برگزار شود تا جوانان به سؤالات و شبهات خود پاسخ صحیح بگیرند.

وی افزود: ما نباید از شبهات و مشکلات هراسی داشته باشیم، زیرا وظیفه علمای دین پاسخ به این شبهات و مشکلات است و جوانان – پرسش ها و شبهات خود را مطرح کنند.

کارشناس معارفی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) تاکید کرد: امام حسین (علیه السلام) در ماجرای عاشورا با لشکریان دشمن مناظره کردند و با یک جنگ خوب و برای پایان دادن به اختلافات، به مناظره پرداختند. دشمنان با موعظه کردن و نصیحت کردند پس فرهنگ گفتگو باید در جامعه نهادینه شود.

پایان پیام / 78023
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید