حزب‌الله: تسلیم باج‌خواهی آمریکا برای تعیین مرز لبنان نمی‌شویم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، حزب الله لبنان خواستار رد هرگونه پیشنهادی شد که حقوق کامل لبنان برای تعیین مرزهای دریایی این کشور تحت فشار آمریکا را در نظر نگیرد.

شیخ علی دموش، معاون شورای اجرایی حزب الله روز جمعه گفت که دولت آمریکا از طریق میانجی خود در مذاکرات مرزهای دریایی در تلاش برای آزادسازی لبنان است.

شیخ دموش همچنین گفت: آمریکا از بحران اقتصادی و مالی لبنان برای تحت فشار قرار دادن این کشور برای دادن امتیاز در تعیین حدود مرزها و میادین نفت و گاز استفاده می کند.

وی تاکید کرد که واشنگتن می خواهد با پیشنهاداتی، لبنان را به تدریج وارد سیستم عادی سازی با دشمن کند.

معاون شورای اجرایی حزب الله افزود: ما هر گونه عادی سازی با دشمن را رد می کنیم و لبنان تحت فشار آمریکا نباید هیچ پیشنهادی را که حقوق کامل لبنان در آن سوی مرزها و میادین نفتی را در نظر نگیرد، بپذیرد.

عاموس هوخشتاین رئیس هیئت آمریکایی روز چهارشنبه به طور غیرمستقیم با میشل عون رئیس جمهور لبنان در کاخ بعبدا دیدار و گفتگو کرد تا مرزهای دریایی اشغالی بین لبنان و فلسطین را مشخص کند. در این دیدار، دورتی شیا سفیر آمریکا، عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه و ولید فیاض وزیر انرژی لبنان نیز حضور داشتند.

ایالات متحده در 11 اکتبر گذشته یک میانجی جدید را برای از سرگیری مذاکرات درباره تعیین مرز دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

مجموع مساحت نفتی آب های منطقه ای لبنان حدود 22 هزار کیلومتر مربع و مساحت مورد مناقشه با رژیم صهیونیستی به 854 کیلومتر مربع می رسد. این منطقه مناقشه به 10 منطقه یا بلوک تقسیم شده است که یکی از آنها بلوک نفتی شماره 9 است.

انتهای پیام/.
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید