حزب الله: متحدان تاریخی آمریکا در منطقه نسبت به سرنوشت خود واهمه دارند

بین الملل / غرب آسیا

http://fna.ir/5d4t3 ۰ حزب الله: متحدان تاریخی آمریکا در منطقه نسبت به سرنوشت خود واهمه دارند

نائب رئیس شورای اجرایی حزب الله در واکنش به سفر اعضایی از کنگره آمریکا به بیروت ضمن تاکید بر اینکه واشنگتن هرگز به دنبال ایجاد راه حل برای مسائل لبنان نیست، گفت که متحدان تاریخی آمریکا در منطقه امروز از بی اعتمادی نسبت به آمریکا می‌گویند.

حزب الله:  متحدان تاریخی آمریکا در منطقه نسبت به سرنوشت خود واهمه دارند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «هاشم صفی الدین» رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان طی نطقی در یک مراسم ختمی که در حسینیه شهرک دیر قانون النهر در جنوب لبنان برگزار شد، تاکید کرد که مردم لبنان با ایمان و تجربه خود بر مسائل و مشکلات اقتصادی مقطعی این کشور فائق خواهند آمد.

به گزارش النشره، صفی الدین سیاست‌های آمریکا را مهم ترین عامل مشکلات لبنان دانست و گفت: بانک‌های لبنان در دست آمریکاست، نظام اقتصادی لبنان تابع آمریکاست و همه فجایعی که در دهه‌های گذشته رخ داد، زیر نظر و نظارت سیاست‌های آمریکا بود. حالا هم آمریکا آمده تا لبنان و لبنانی‌ها را در تنگنا و تحت فشار گذارد به جای اینکه برای حل مشکلات آن کمک کند.

او تاکید کرد: هیأت‌های آمریکایی که به لبنان می‌آیند، می‌خواهند برای لبنانی‌ها یک خط خیالی ترسیم کنند تا لبنانی‌ها با پیگیری آن مسیر، از پایگاه‌های قدرت خود چه در مقاومت و چه خودکفایی اقتصادی در آینده دست بکشند که در واقع یک مسیر توهمی است که به هیچ نتیجه‌ای برای حل بحران لبنان نخواهد رسید.

این مقام حزب الله تصریح کرد: اگر آمریکا واقعاً می‌خواهد مشکل لبنان را حل کند، باید نفت لبنان را به لبنانی‌ها بسپارد و برای اسرائیلی‌ها کار نکند و فشار خود را در سطح تحریم‌ها و غیره متوقف کند و فشار خود را بر کشورهایی هم که می توانستند به لبنانی ها کمک کنند، متوقف کند و کشیدن گاز مصر به لبنان از طریق سوریه انجام داد واکنشی به ورود گازوئیل ایران به لبنان بود.

وی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به آمریکا، به گفتار، کردار و بازدید مقاماتش اعتماد کنیم و حتی به کسانی که از آمریکا و سیاست‌های آن پیروی می‌کنند و حتی کسانی که مزدور آن و سفارتش هستند توصیه می‌کنیم که امیدهای واهی نداشته باشند، زیرا کسانی که قبلاً در لبنان روی آمریکا حساب کرده بودند می گویند که چگونه آمریکا آنها را در دهه پنجاه و شصت رها کرد و کسانی هم که امروز به آن وابسته هستند، در اضطراب و ترس به سر می‌برد.

شیخ صفی الدین گفت: برخی از کشورهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) مانند امارات و عربستان سعودی به آینده فکر می‌کنند و می‌گویند که آمریکا آن کشوری نیست که قبلا می شناختند، زیرا کسی که افغانستان و متحدانش را اینطور ترک کرده است، نمی تواند قابل اعتماد باشد و از این رو، متحدان تاریخی آمریکا در منطقه نگران سیاست‌های این کشور هستند و از آینده‌ای که در گرو این سیاست‌ها است، می‌ترسند.

شیخ صفی الدین تاکید کرد: آمریکا نه می‌خواهد در لبنان راه‌حلی پیدا کند و نه به ایجاد راه‌حل کمک می‌کند و اظهارات آمریکا روشن است، آنها منتظر انتخابات پارلمانی هستند و اگر نتیجه مطابق میل آنها باشد درصدد گشودن مشروط درهایی خواهند بود و اگر در انتخابات به نتیجه‌ای که می خواهند نرسند، موضع دیگری خواهند داشت.
وی افزود: وقتی لبنانی ها به مرحله خوداتکایی رسیدند می‌توانند بهترین کشور و آینده را برای نسل‌ها و جوانان خود بسازند و در غیر این صورت نمی‌توانیم به نتیجه‌ای برسیم و بنابراین تنها راه برای لبنانی‌ها این است که برای درک و پیگیری منافع خود تلاش کنند و بنابراین در زمینه های مالی، سیاسی، اقتصادی و معیشتی، ما آماده هرگونه بحث و گفت‌وگو هستیم که از طریق تمام تجربیاتی که لبنان از سر گذرانده است، به نتایج واقع بینانه منجر شود و به راه حل‌های واقع بینانه در همه زمینه‌ها دست یابیم، زیرا این همان چیزی است که به نفع ماست.

هیاتی از کنگره آمریکا شامل «دارن لحود»، «داریل عیسی» و «دن کلیدی» و «ادگابریل» رئیس گروه حمایت آمریکا از لبنان و «دوروتی شیا»‌ سفیر آمریکا در لبنان امروز به دیدار «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان رفتند تا اوضاع کلی در لبنان و منطقه و روابط دو جانبه را بررسی کنند.

انتهای پیام/.

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید شیخ صفی الدین نائب رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان سیاست های آمریکا این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • ایران خطوط قرمز آمریکا را قبول ندارد

  • حزب الله:اقدام انگلیس، محکوم است

  • قرداحی:‌ مشکل عربستان با حزب‌الله است

source

دیدگاهتان را بنویسید