حضور رهبر طالبان در نماز عید سعید فطر – تابناک


به گزارش تابناک با اشاره به فرانسه، تنها چند روز پس از انفجار بمب در مسجد کابل، مردی که خود را هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان معرفی کرد، توسط نیروهای امنیتی محاصره شد.

وی که در مسجد عیدگاه در قندهار در جنوب افغانستان که مرکز عملی قدرت طالبان است، با هزاران نفر از مومنان صحبت می کرد، گفت: «این پیروزی، آزادی و موفقیت را به شما تبریک می گویم. این امنیت و نظام اسلامی مبارک باد.

در حالی که از زمان سقوط طالبان به دست طالبان در ماه اوت گذشته، تعداد بمب گذاری ها در افغانستان کاهش یافته است، تعداد حملات در دو هفته آخر ماه مبارک رمضان که روز شنبه برای افغان ها پایان یافت، افزایش یافته است. بمب گذاری روز جمعه در پایتخت افغانستان دست کم 10 کشته برجای گذاشت.

بر اساس پست های شبکه های اجتماعی، آچوندزاده یک سخنرانی کوتاه از یکی از صفوف اول مومنان قندهار بدون بازگشت به میان جمعیت ایراد کرد. خبرگزاری فرانسه گفت که مقامات طالبان به خبرنگاران اجازه نزدیک شدن به او را ندادند. در این مراسم دو ساعته دو هلیکوپتر بر فراز مسجد پرواز کردند.

این دومین حضور علنی هبت الله آچوندزاده از زمان به قدرت رسیدن طالبان در سال 2016 است. بر اساس فایل صوتی منتشر شده در حساب های شبکه های اجتماعی طالبان، او در ماه اکتبر به مسجد دارالعلوم حکیمیه قندهار رفته است.

هبت الله آخوندزاده روز جمعه به مناسبت عید سعید فطر گزارشی منتشر کرد اما به حملات خونین ماه رمضان در افغانستان اشاره ای نکرد. در عوض، او طالبان را به خاطر ایجاد «ارتش قوی اسلامی و ملی» و «سازمان اطلاعاتی قوی» ستود.

دیدگاهتان را بنویسید