حقایق تکان دهنده از اصرار به ورود VAR به ایران

6161f9333574c_2021-10-09_23-48 با نزدیک شدن به زمان برگزاری بازی ایران و کره جنوبی، حقایق درباره VAR روشن می شود، حقایقی تکان دهنده از قراردادی که شتابزده با یک شرکت به ظاهر بلژیکی بسته شد.

چرا ما باید باور کنیم نهادهای بالادستی فدراسیون فوتبال تاکید داشتند برای بازی با کره جنوبی، ورزشگاه آزادی باید به سیستم کمک داور ویدیویی مجهز باشد اما حالا که مجهز شده، کاری با روشن بودن آن ندارند و به تکنولوژی خاموش قانع هستند؟ کاش یک نفر بپرسد از این توافق عجله ای با یک شرکت خارجی که بدون مناقصه، بدون داشتن رقیب و بدون اعلام قیمت و کارشناسی روی قیمت و … طرف قرارداد فدراسیون فوتبال شده، چه کسانی سود می برند؟

شهاب عزیزی خادم دوشنبه 29 شهریور ماه در بخش خبری شبکه سوم سیما به صراحت تاکید کرد میزبانی ایران از کره جنوبی در گرو نصب VAR در ورزشگاه آزادی است و اگر ما ورزشگاه آزادی را به این سیستم مجهز نکنیم نمی توانیم در خانه میزبان کره جنوبی باشیم اما حالا که فدراسیون فوتبال با تاکید روی همین الزام ها سیستم کمک داور ویدئویی را وارد ایران کرده، می گوید قرار است VAR در بازی ایران و کره جنوبی آف لاین باشد.

یعنی واقعا فیفا روی سیستم کمک داور ویدئویی خاموش تاکید داشت؟ با عقل جور در نمی آید فیفا به ما اصرار کرده باشد ورزشگاه آزادی را به تکنولوژی کمک داور ویدیویی تجهیز کنیم و بعد با خاموش بودن این تکنولوژی در روز بازی کنار بیاید.

ادعای الزام فیفا راهی برای ترک تشریفات!

به نظر می رسد فدراسیون فوتبال چنین وانمود کرد که فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا اصرار به این کار دارند تا مجوز وارد کردن این تکنولوژی را بدون تشریفات قانونی بگیرد. تشریفات قانونی شامل برگزاری مناقصه زیرنظر کمیسون معاملات در حضور نماینده سازمان بازرسی و مهم تر از آن اخذ مجوز از نهادهای امنیتی به دلیل حساسیت این سیستم، نصب دوربین ها و سیستم های انتقال «داده» و سرورهای خارج از کشور شرکت طرف قرارداد می شد که بسیار زمان بر بود و به نظر می رسد فدراسیون پای الزام فیفا را وسط کشید تا مسئولان را مجاب کند در این فرصت کم مجالی برای این کارها نیست و به فدراسیون اجازه ترک تشریفات برای واردات تجهیزات سیستم کمک داور ویدیویی را بدهند و حالا که قرارداد با شرکت بلژیکی بسته شده و تجهیزات به ایران رسیده، فدراسیون تازه اعلام کرده در بازی با کره جنوبی قرار است این تکنولوژی به صورت آفلاین در ورزشگاه باشد.

امروز فهمیدیم شرکت طرف قرارداد AFC برای تجهیزات شرکت بلژیکی اپراتور نمی فرستد؟

مسئولان فدراسیون در توجیه خاموش ماندن VAR در بازی ایران و کره جنوبی گفته اند؛ ما این تجهیزات را از یکی از 15 شرکت تایید شده از سوی فیفا خریدیم اما آن شرکتی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا قرارداد بسته با این شرکت فرق دارد و به همین دلیل احتمالا در بازی ایران و کره جنوبی سیستم آف لاین خواهد بود.

یعنی این که ما با شرکتی توافق کردیم که طرف قرارداد کنفدراسیون فوتبال آسیا نیست و شرکت طرف قرارداد AFC نمی تواند نیروی متخصص برای استفاده از این سیستم به ایران بفرستد را همین امروز متوجه شدیم؟ روزی که به این موضوع پی بردیم، چرا توافق عجله ای و واردات شتایزده تجهیزات را کنار نگذاشتیم؟

الزام به تکنولوژی خاموش؟

مگر شهاب عزیزی خادم 29 شهریور در شبکه سوم سیما نگفته بود؛ برای بازی با کره جنوبی جزو الزامات نهاد بالادستی ما یعنی فیفا و AFC این بوده که این تجهیزات را داشته باشیم. این چه مدل الزام است؟ اگر فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا چنین الزامی داشتند قطعا باید از این تکنولوژی در روز 20 مهر و در جریان بازی ایران و کره جنوبی با حضور تیم مخصوص داوری VAR استفاده شود.

کاری به این نداریم که اگر فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا واقعا چنین الزامی داشتند به ما اجازه نمی دادند در بازی با سوریه هم بدون VAR میزبان باشیم اما صرف نظر از این موضوع، همین که هیچ کدام از این دو نهاد بالادستی تا این لحظه تیم داوری برای سیستم کمک داور ویدیویی معرفی نکرده اند، مشخص می کند احتمالا حق با آنها است که می گویند از همان ابتدا هم الزامی برای بازی با کره وجود نداشت و فقط فدراسیون فوتبال موفق شد با چماق فیفا و AFC مسئولان بالادست خود در داخل کشور را بترساند و مجوز وارد کردن تجهیزات را بگیرد.

چماق آشنای فیفا و AFC

البته این اولین باری نیست که فیفا و AFC در ایران چماق می شوند و آخرین بار هم نخواهد بود. سال ها پیش در ایران فیفا را چماق کردند تا رییس سازمان تربیت بدنی ایران که قصد داشت رییس فدراسیون فوتبال شود به این عرصه ورود نکند (که البته در این مورد انصافا اتفاق خوبی رخ داد و معلوم نبود علی آبادی چه بلایی سر فوتبال می آورد) و مدعی شدند اگر علی آبادی ثبت نام کند، فیفا به ما اجازه برگزاری انتخابات را نمی دهد اما حالا در عراق، وزیر ورزش این کشور با نام نویسی در انتخابات فدراسیون فوتبال عراق، رای آورده و رییس فدراسیون شده است. در آینده نزدیک هم قطعا در ماجرای تصویب ماده یک اساسنامه فیفا که محل بحث و اختلاف است، از همین چماق استفاده خواهد شد!

کالبدشکافی بعد از بازی ایران و کره جنوبی

اما درباره VAR حقایق تکان دهنده ای وجود دارد که بررسی آن را به فردای بازی ایران و کره جنوبی موکول می کنیم. هرچند قرار نیست شهاب عزیزی خادم و دوستانش در این بازی برای ما به میدان بروند که با انتشار حقایق موجود پیرامون نحوه قرارداد با شرکت به ظاهر بلژیکی و پشت پرده هایی که این توافق دارد، روحیه تیم ملی برای بازی با کره جنوبی خراب شود اما باتوجه به حساسیت و اهمیت این بازی، بهتر است این ماجرا بعد از این دیدار کالبدشکافی شود تا بهانه ای دست دوستان نباشد. وقتی طرفداری یک روز قبل از بازی ایران و امارات از حضور شخصی به نام «اشکان . ش» در ملاقات رییس فدراسیون فوتبال و هیات همراه با کاردار سفارت ایران در امارات پرده برداشت و پرسید رفیق شهاب عزیزی خادم در یک ملاقات رسمی چه می کند، برخی دوستان در فدراسیون مدعی شدند در آستانه بازی ملی، وقت مناسبی برای این پرسش نبود و حالا برای جلوگیری از این ادعا، چند روزی صبر می کنیم تا بازی ایران و کره جنوبی تمام شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید