حل معضل پسماند گیلان با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگانی دنبال می‌شود

– اخبار استانها –

سیدجلیل قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، ظرفیت استان گیلان در تولید محصولات فناورانه را در سطح کشور بی‌بدیل دانست و اظهار داشت: جوانان استان از استعدادهای بالایی در زمینه تولید محصولات فناورانه برخوردار هستند که باید این استعدادها مورد توجه قرار گیرد.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه گیلان با بیان اینکه این ظرفیت‌‌های موجود در گیلان را می‌توان از تولید محصولات فناورانه در استان شاهد بود گفت: سازمان بسیج علمی پژوهشی در راستای مأموریت ذاتی خود از ایده‌های نوین حمایت می‌کند.

قاسمی خاطرنشان کرد: در این راستا سایت سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه گیلان از مدت‌ها پیش راه‌اندازی شد و مبتکران دارای ایده و طرح‌های نوین می‌توانند ایده‌های خود را در این سایت بارگذاری کرده و از این طریق طرح مورد نظر را به ما ارائه کنند.

«افزایش هزینه‌‌های تولید و کاهش بهره‌وری» مهم‌ترین عامل در رشد قیمت برنج/ کشاورزان گیلانی چه مطالبه‌ای دارند؟ + فیلمرئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس برای بررسی مشکلات کشاورزان به گیلان سفر می‌کنندافتتاح پروژه‌های سلامت‌محور نیروی زمینی ارتش در گیلان به روایت تصویر

وی افزود: طرح‌های دریافت شده توسط کارگروه‌های علمی از جنبه‌های مختلف نظیر نوین‌بودن طرح، قابلیت تجاری‌شدن، به‌صرفه‌بودن و موارد دیگر بررسی می‌شود و پس از تأیید اگر طراح ایده نیازمند امکانات و تجهیزات برای ساخت نمونه باشد به مراکز رشد هدایت می‌شود.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان گیلان خاطرنشان کرد: در مجموع، مأموریت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری، حمایت از ایده‌ها و مبتکران و سپس هدایت آن‌ها به مراکز رشد جهت ایجاد نمونه اولیه است.

قاسمی با بیان اینکه در استان گیلان ظرفیت تبدیل ایده به اختراع بالا است و تعداد بالای محصولات تولید شده نیز حاکی از این موضوع است گفت: همچنین یکی از دغدغه‌های فناوران گیلانی تولید محصولاتی نوین برای حل مشکلات استان هستند.

وی ابراز داشت: به‌عنوان مثال در این راستا می‌توان به پیگیری جهت تولید محصولی برای حل مشکل پسماند استان اشاره است که در این حوزه ایده‌هایی ارائه و به نمونه نیز تبدیل شده است لذا به دنبال طرحی جامع برای حل این معضل در استان هستیم.

قاسمی با تأکید براینکه مسئولان کشور باید به این ظرفیت نخبگانی اعتماد کرده و از محصولات فناورانه آن‌ها جهت حل مشکلات بهره گیرند افزود: تولید بسیاری از محصولات فناورانه به صرفه است اما هنوز اعتماد لازم به این ظرفیت‌ها وجود ندارد.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه گیلان عنوان کرد: سازمان بسیج علمی پژوهشی کشف استعدادها در این عرصه را از طریق بسیج دانش‌آموزی و بسیج دانشجویی دنبال می‌کند و همچنین در همه محلات و روستاها نیز بسیج علمی دایر است.

وی با اشاره به اینکه این استعدادها پس از شناسایی به ما معرفی خواهند شد گفت: همچنین این سازمان توسط پایگاه‌های علمی و یا بستر فضای مجازی مورد استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان به پرورش و شکوفایی استعدادها می‌پردازد.

قاسمی با اشاره به اینکه سایت بسیج علمی پژوهشی گیلان آماده استقبال از طرح‌های فناورانه جوانان در حوزه‌های مختلف است اظهار داشت: در کلیه شهرستان‌های استان مراکز رشد ایجاد شده که شکوفایی دارندگان ایده‌های نوین را دنبال می‌کنند.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان گیلان با تأکید بر رویکرد سازمان مبنی بر تولید محصولاتی برای حل مشکلات موجود در استان افزود: اهتمام داریم تا از همه ظرفیت‌های نخبگانی گیلان در راستای حل معضلات استان بهره‌گیری ‌شود.

وی با بیان اینکه محصولات فناورانه تولید شده در استان گیلان قابلیت بهره‌گیری در سطح استان و رقابت با نمونه خارجی را دارد گفت: مسئولان باید جهت تحقق اقتدار علمی بسترهای لازم برای رفع موانع علمی در مسیر پژوهش‌ها و مخترعان را فراهم آورند.

انتهای پیام/614/ ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید