حمایت ناتو از اوکراین و خواستار کاهش تنش – درخشش


به گزارش ایرنا، استولتنبرگ گفت: در گفتگو با رئیس جمهور اوکراین، ناتو حمایت قاطع خود را از کی یف در برابر تهدیدات روسیه اعلام کرد و متحدان روسیه از روسیه خواستند تا تنش ها را فورا کاهش دهد.

وی گفت: ما آماده گفتگوهای بیشتر با روسیه هستیم، اما در مورد اصول کلیدی سازش نخواهیم کرد.

پیش از این، زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین در پیامی توئیتری نوشته بود که دو طرف در گفتگوی تلفنی با استولتنبرگ، تلاش های دیپلماتیک مورد نیاز برای ثبات در اروپا و مشارکت احتمالی اوکراین در نشست ائتلاف در ژوئن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور اوکراین درباره کمک های امنیتی با جامعه بین المللی در واشنگتن و کی یف گفتگو کردند و بر لزوم وحدت اوکراین در برابر تهدید روسیه تاکید کردند.

اوکراین، ایالات متحده، ناتو و برخی از متحدان غربی واشنگتن مدعی هستند که روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد که مقامات ارشد مسکو بارها به صراحت اعلام کرده اند که چنین طرحی در دستور کار کرملین نیست.

ناظران سیاسی بر این باورند که واشنگتن با بهره برداری سیاسی از پرونده اوکراین، تلاش می کند روسیه را به عنوان ابرقدرت شرقی و سرسخت ترین رقیب آن تحت فشار قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید