حمایت ناتو از اوکراین و خواستار کاهش تنش – درخشش


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، استولتنبرگ گفت: ناتو در گفت وگو با رئیس جمهور اوکراین حمایت قاطع خود را از کی یف در برابر تهدیدات روسیه اعلام کرد و متحدان از روسیه خواستند تا فورا تنش ها را کاهش دهد.

وی گفت: ما آماده تعامل و گفتگوی بیشتر با روسیه هستیم، اما در مورد اصول اصلی سازش نخواهیم کرد.

پیش از این، زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی توئیتری نوشته بود که در گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ، دو طرف در مورد تلاش‌های دیپلماتیک مورد نیاز برای ایجاد ثبات در اروپا و مشارکت احتمالی اوکراین در نشست ائتلافی که قرار است در ژوئن برگزار شود، گفتگو کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور اوکراین در مورد کمک های امنیتی با واشنگتن و جامعه بین المللی در کی یف گفتگو کردند و بر لزوم وحدت اوکراین در برابر تهدید روسیه تاکید کردند.

اوکراین، ایالات متحده، ناتو و برخی از متحدان غربی واشنگتن مدعی هستند که روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد که مقامات ارشد مسکو بارها به صراحت اعلام کرده اند که چنین طرحی در دستور کار کرملین نیست.

ناظران سیاسی بر این باورند که واشنگتن با بهره برداری سیاسی از موضوع اوکراین، سعی دارد روسیه را به عنوان ابرقدرت شرقی و مخالف سرسخت آن تحت فشار قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید