حمل و نقل غیرمجاز حیوانات در شمال خراسان 89 درصد افزایش یافته استفریدون اوقازیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال 2 هزار و 786 راس دام سبک و 34 راس دام سنگین جابجا شده غیرمجاز شناسایی شد که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و 375 راس دام سبک و 111 راس است. از دام سنگین غیرقانونی بود.

وی افزود: در سال جاری 57 فقره حمل و نقل غیرمجاز یا قاچاق دام و فرآورده های دامی به مراجع قضایی ارسال و در این موضوع 141 دستگاه خودرو توقیف و برخورد قانونی شد.

کارشناس قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی اعلام کرد: امسال 4 هزار و 272 قطعه پرنده زنده غیرمجاز شناسایی شد.

وی گفت: این حیوانات بیمار بودند، با پلاک بارکد شناسایی نمی شدند، به منظور سود و منفعت به مقصد نامعلوم و خودروهای غیربهداشتی منتقل می شدند و به دلیل حمل غیرقانونی از اخذ مجوزهای لازم برای کنترل حیوانات در مبدا و مقصد متواری شدند. یا قاچاق. توضیح داد.

وی در خصوص علت افزایش کشف تخلفات نیز گفت: جلوگیری از کشتار دام های باردار و غیرمجاز و گشت های مشترک با پلیس در 32 مورد در سطح منطقه نقش موثری در کشف حیوانات قاچاق داشته است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره صدور مجوز برای حمل دام گفت: صدور مجوز در سال جاری نسبت به سال قبل 34 درصد افزایش داشته است و دلیل این امر تلف شدن دام های خریداری شده از عشایر و دام های روستایی توسط دام بوده است. دولت ب. استان. “

اوغزیان تصریح کرد: امسال 527 هزار و 333 رأس دام خردسال با نظارت بهداشتی و قرنطینه ای استان به سایر شهرستان ها منتقل شدند که در مدت مشابه سال گذشته 442 هزار و 968 رأس دام بود.

وی خاطرنشان کرد: امسال 6 هزار و 410 راس مزرعه سنگین با مجوز دامپزشکی منطقه به مناطق اضافی منتقل شد که این تعداد در 9 ماهه سال گذشته 6 هزار و 657 راس است.

کارشناس مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: امسال 22 هزار و 554 راس سبک سر و 126 راس سنگین دست تحت نظارت دامپزشکی وارد حوزه شدند.

خراسان شمالی قطب دامپروری کشور است و 2.5 میلیون واحد دامی در این استان نگهداری و پرورش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید