حکم قصاص 4قاتل در کهگیلویه و بویراحمد متوقف شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم سجادی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: با تلاش معتمدان و سفیران صلح چهار پرونده قتل که در حال اجرا بوده‌، حکم قصاص آن متوقف شده و تلاش برای جلب رضایت خانواده‌های مقتول ادامه دارد.

وی با بیان اینکه نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها باید تلاش کنند که زمینه فرهنگ سازی در زمینه عذرخواهی و آموزش‌های لازم برای بالا بردن صبر در جامعه ایجاد شود، ادامه داد: در ستاد ملی صبر همه نهادهای فرهنگی در حال تلاش هستند تا در جامعه زمینه‌های فرهنگ‌سازی ایجاد شود و معتقدم که رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در پای کار آوردن مردم داشته باشند.

سجادی بیان کرد: در زمینه صلح در محلات با حضور معتمدان محلی و محوریت ائمه جمعه بین مردم سازش ایجاد کنند، همانگونه که انقلاب از مساجد شروع شد و به ثمر نشست شروع صلح محله محور از مساجد نیز می‌تواند نتیجه بخش باشد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در شش ماهه اول سال جاری 112 نفر زندانی را از زندان آزاد کردیم و این موارد با گفت‌وگو با شاکیان و 724 پرونده با دخالت سفیران صلح به مصالحه انجامیده است.

چرا اجرای حکم قصاص قطعی "آرمان" برای چندمین بار لغو شد؟!محکوم به قصاص پس از 12 سال حبس آزاد شد19 محکوم به قصاص مازندران از چوبه دار نجات یافتند‌

سجادی افزود: تعداد پرونده‌های ورودی در هفت ماه گذشته به شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد 24 هزار و 569 پرونده بوده‌ که از این تعداد 24 هزار و 180 فقره مختومه و پنج هزار و 265 منجر به مصالحه شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه اغلب قتل‌ها در استان با سلاح گرم صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در قتل‌ها اغلب تصمیمات آنی و پائین بودن آستانه تحمل به ویژه در جوانان است.

ساجدی اذعان داشت: در سال گذشته با همکاری و همراهی معتمدان و اعضای سفیران صلح 20 فقره قتل منجر به رضایت شد و در سال جاری یک فقره قتل عمد آن‌هم در شهرستان لنده منجر به رضایت خانواده مقتول شده‌ است.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری شوراهای حل اختلاف در زندان‌های استان و همچنین ستاد دیه در پرونده مالی 71 نفر از محکومان از طرف شاکیان تخفیف و بخشش بیش از یک میلیارد و 600 میلیون تومان محقق شد.

رئیس توسعه حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان از برگزاری آزمون متقاضیان تأسیس مؤسسه‌های داوری و میانجیگری در استان خبر داد و افزود: افراد دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های حقوق، فقه و حقوق اسلامی، فقه و مبانی و طلابی که سطح دوم را گذرانده‌اند در این آزمون می‌توانند شرکت کنند.

معاون قضایی در شوراهای حل اختلاف استان بیان کرد: اغلب دعاوی مطرح در مراجع قضایی نتیجه ضعف فرهنگ در جامعه است.

انتهای پیام/542/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید