خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر سایت جهانی تخت جمشید از تکمیل پروژه حفاظت و مرمت نقش برجسته بهرام دوم در نقش رستم خبر داد و گفت: محوطه نقش رستم حاوی بیشتر کتیبه های تاریخی است. دوران ساسانی. از جمله کتیبه منسوب به بهرام دومی در دو صحنه مجزا در زیر آرامگاه داریوش بزرگ به تصویر کشیده شده است.

حمید فدایی ادامه داد: این کتیبه سنگی که قرن ها در معرض دید رهگذران و بازدیدکنندگان منطقه بوده، آسیب های فراوان و متنوعی را متحمل شده است که مهمترین آن ریزش سطح است. طرح ها و آسیب های فراوان. ترک و ترک در سطح کار.” بنابراین موضوع حفاظت از این نقش در اولویت برنامه یگان حفاظت و مرمت تخت جمشید قرار گرفت.

فدایی بیان کرد: حفاظت از این نقش برجسته در منطقه نقش رستم توسط تیمی متشکل از سردفتران، نقشه برداران، کارشناسان مرمت، صنعتگران، تکنسین های مرمت و آثار باستانی در منطقه نقش رستم به مدت 5 ماه انجام شد. .

مصطفی رخچندا خو کارشناس ارشد حفاظت و مرمت و سرپرست این پروژه حفاظتی گفت: روند حفاظت و مرمت این شخصیت برجسته ساسانی با تدوین و تصویب طرح در شورای فنی در زمستان 1399 و پس از آن آغاز شد. مستندات فتوگرامتری دقیق

استراحت بهرام دوم بازسازی شد

وی گفت: پس از آماده سازی کارگاه، موضوع ریزتروما برجسته شد تا به برنامه حفاظت و مرمت برای اقدام برسیم.

وی افزود: پس از تکمیل آسیب شناسی و انجام مطالعات اولیه، رویکرد پیشگیرانه لازم بر اساس تقویت قسمت های نرم و فلس دار سنگ و اعمال آن برای پایداری بیشتر امداد در برابر عوامل فرسایش محیطی انتخاب شد.

لیلا رضوی، کارشناس حفاظت و مرمت و یکی از اعضای این پروژه حفاظتی اعلام کرد: برای این دو نقش برجسته در دوره ساسانی هیچ حفاظتی صورت نگرفت. بنابراین اولویت با اقداماتی مانند حذف رسوبات از سطح طرح ها، تزریق مواد تقویت کننده در پشت قطعات سست و حذف نقوش سنگ و ملات در شکاف ها و برش های فاقد سنگ بود.

مشخص کنید: در مرمت قسمت‌های مختلف نقوش‌ها از مصالح سنگ آهکی فرآوری‌شده و مرمت‌شده استفاده شده است که قبلاً برای حفاظت از سایر قسمت‌های مجموعه به‌کار رفته بود، با رنگ و بافتی متناسب با بنای سنگی تاریخی.

دیدگاهتان را بنویسید