خدمت به زائران امام رضا(ع) سن و سال نمی‌شناسد/ فعالیت 400 نوجوان خادمیار در قامت مکبر حرم مطهر رضوی

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به‌نقل از آستان‌نیوز، سمت چپ ایوان باب‌الهادی(ع) در صحن مطهر پیامبر اعظم(ص)، پاتوق پسر بچه‌های قد و نیم قدی است که با نشاط و سر زندگی اینجا جمع می‌شوند تا خودشان را برای شنیدن صدای اذان و انجام مسئولیت مکبری نمازهای جماعت حرم امام رضا(ع) آماده کنند. آن‌ها تعدادی از 400 نوجوان خوش‌صدایی هستند که مکبر نمازهای حرم‌اند و هر روز، صدای خوششان در صحن‌ها و رواق‌ها به گوش می‌رسد.

نزدیکی‌های ظهر که می‌شود در محل اقامه نمازهای جماعت در حرم مطهر امام رضا(ع)، مُکَبران نوجوانی را می‌بینیم که پیش‌ ‌روی زائران می‌ایستند و با سلام و صلوات، جمعیت را به اقامه نماز جماعت فرا می‌خوانند. نوجوانانی که مکبر‌شدن را راهی برای نشان‌دادن ارادت و خدمت به حضرت رضا(ع) انتخاب کرده‌اند. پای صحبت‌های این مکبران نوجوان حرم نشسته‌ایم و برایمان از عشق و ارادتی می‌گویند که شاید نظیرش در دنیای آدم‌بزرگ‌ها کمتر دیده شود.

مکبر 12 ساله، حافظ 5 جزء قرآن

نماز جماعت ظهر و عصر تمام شده، بچه‌ها یکی‌یکی وارد واحد امور مکبرین می‌شوند، تجهیزات همراهشان را در محل مخصوص خود قرار می‌دهند و هر کدام روی یک صندلی می‌نشینند تا کمی استراحت کنند. پارسا مَکَندی، مکبر 12 ساله حرم و حافظ پنج جزء قرآن کریم است که مقام‌های ارزشمندی در حوزه قرائت قرآن در استان کسب کرده است.

پارسا که دو بار در هفته برای خدمت به صحن و سرای امام رئوف می‌آید، از شور حال بی‌مثالش برای خدمت در حرم رضوی می‌گوید: «اصلاً فکر نمی‌کردم که توفیق خادمیاری برای امام رضا(ع) را داشته باشم و حالا هر وقت که می‌آیم، حس و حال خیلی خوبی دارم. دو سال قبل، از جذب مکبر نوجوان در حرم مطلع شدم، اما نشد که بیایم تا اینکه بالاخره آمدم و پس از موفقیت در آزمون‌های مکبری جذب شدم و به این خدمت افتخار می‌کنم».

از مسجد محله تا حرم امام رضا(ع)

محمدجواد محسنی، دانش‌آموز کلاس هشتم است و مقام سوم قرائت قرآن و مقام اول اذان مسابقات استانی را دارد. او نیت خدمتش را این‌گونه بیان می‌کند: «روزهای یکشنبه و سه‌شنبه به نیت شفای مریضان برای خدمت به حرم امام هشتم(ع) می‌آیم. اعتقاد دارم که همیشه امیدمان باید به خدا و امام باشد. من هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم به توفیق مکبری در حرم مطهر امام رضا(ع) دست پیدا کنم اما برحسب اتفاق، یک نفر در مسجد محله‌مان به من گفت که امکانش وجود دارد، من به واحد مکبران نوجوان در حرم مراجعه کردم و پس از موفقیت در آزمون به افتخار خدمت نائل شدم».

90 زائر نابینا و ناشنوای کرمانی به حرم مطهر رضوی مشرف شدندکاروان موکب‌داران عراقی به حرم مطهر رضوی مشرف شدند2 کاروان از بیماران خاص به حرم مطهر رضوی مشرف شدند

محمدجواد از روزهای خوش مکبری در حرم و چگونگی خدمتش می‌گوید: «هر مکبر موظف است یک ساعت و نیم قبل از هر اذان به دفتر امور مکبرین مراجعه کند. بعد از آن با هماهنگی مسئولان واحد و با برداشتن تجهیزات صوت به محل اعلام شده می‌رویم و صبر می‌کنیم امام جماعت بیاید و اقامه نماز، ما هم مکبری کنیم، بعد از اتمام نماز هم دوباره به دفتر باز می‌گردیم».

مکبری یک کلاس ششمی پر شر و شور به سبک عبدالباسط

سجاد عباسیان یک کلاس ششمی پُر شَر و شور این واحد است که یکشنبه و سه‌شنبه برای خدمت می‌آید و به سبک عبدالباسط اذان می‌گوید. حضور او در کنار محمدمهدی پورعباس 17 ساله که بسیار آرام و بی‌صدا است، دقیقاً حال و هوای گروه‌های دوستی این سن را دارد.

محمدمهدی از آزمون‌های سخت ورودی برای مکبری یاد می‌کند و می‌گوید: «مکان‌های مختلفی در حرم برای خادمیاری رفتم تا خادمیار حضرت شوم اما نشد تا اینکه از طریق تشویق یکی از مکبران حرم که به مسجد محله‌مان آمده بود با این واحد آشنا شدم و برای خادمیاری اقدام کردم و شکر خدا پذیرفته شدم. البته پذیرفته شدن در اینجا هم ساده نبود، طی چند مرحله آزمون‌هایی با نظارت اساتید برجسته برگزار ‌شد که حسابی روی رعایت نکات صوت و لحن دقت داشتند».

می‌خواهم با سجاد عباسیان هم گفت‌وگو کنم اما آنقدر غرق هیجان و شیطنت دوره نوجوانی است که لحظه‌ای آرام نمی‌گیرد و مدام در حال شوخی با دوستانشان است.

حفظ کل قرآن با حمایت پدر و مادر

محمدجواد خوشخویی هم یک کلاس ششمی ریز نقش است که حتی لباس فرم خادمیاری هم بزرگ‌تر از قد و قامتش است. محمدجواد از سه‌سالگی به‌واسطه تلاش‌های پدر و مادرش شروع به حفظ قرآن کرده و اکنون حافظ کل قرآن کریم است. می‌گوید: قبل از پیش دبستانی شروع به حفظ قرآن کردم و آنقدر برایم برکت داشت که لکنت زبانم هم برطرف شد، حالا هم افتخار می‌کنم که خادم امام رضا(ع) هستم».

او از نقش حمایت‌ها و مشوق‌های دیگران در این مسیر هم می‌گوید: «وقتی برای مکبری به حرم می‌آیم خیلی‌ها مرا تشویق می‌کنند و حتی به من هدیه تبرکی می‌دهند که انگیزه من را بیشتر می‌کند، اما مهم‌تر از همه اینکه، این مرتبه و پیشرفت را مدیون پدر، مادر و اساتیدم هستم که با زحماتشان من به این افتخار رسیدم».

سه دهه مکبری نوجوانان در حرم

محمدامین سعادتی، کارشناس حرم مطهر و مسئول بخش امور مُکَبّرین حرم مطهر است. او به پیشینه ایجاد واحد نماز در حرم مطهر رضوی اشاره و اظهار می‌کند: بخش نماز از قدیمی‌ترین بخش‌های حرم مطهر بوده که قدمتی بسیار طولانی دارد و همواره و در نظر زائران و مجاوران همیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است».

او می‌افزاید: «بعد از انقلاب اسلامی در سال‌ 63 ساختار بخش نماز در حرم مطهر کامل‌تر شد و یکی از بخش‌های آن مربوط به مکبرین اختصاص داده شد. در گذشته افراد بزرگسال، در این بخش به‌عنوان مکبر نمازگزاران خدمت می‌کردند اما از سال 95 با هدف استفاده از ظرفیت نوجوانان‌ در خدمت مکبری حرم، از این گروه سنی هم استفاده شده است».

سعادتی ضمن بیان اهداف جذب نوجوانان به این خدمت می‌گوید: «روند جذب نوجوانان مکبر تسهیل شده و افراد مستعد و توانمند از بین مداحان، حافظان و قاریان برای این خدمت در حرم مطهر جذب شدند. در حال حاضر هم 400 مکبر جوان و نوجوان در 20 نوبت نماز؛ در حرم مطهر مشغول خدمت هستند و حداقل در هفته یک‌بار توفیق مکبری در نمازهای حرم مطهر را پیدا می‌کنند».

او اضافه می‌کند: «در سال‌های نخست تعداد مکبران 10 نفر بود اما در حال حاضر برنامه‌ریزی برای جذب سه هزار مکبر نوجوان در دستور کار قرار گرفته است. هدف از این جذب هم به‌کارگیری مکبران نوجوان در حرم مطهر، مساجد، مدارس و حتی خانه‌ها است که برای محقق‌شدن آن نهادهایی مانند آموزش و پرورش در قالب طرح گلدسته‌های رضوان با ما همکاری دارند و امیدواریم گامی اساسی در استفاده از ظرفیت نوجوانان توانمند در زمینه تربیت قرآنی و ترویج نماز و مکبری برداریم».

انتهای پیام/281/ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید