خراسان شمالی در مخمصه توسعه نیافتگی؛ مصوبه‌های «ستاد تسهیل موانع» تولید روی زمین مانده است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ٬ موانع گسترده‌ای پیش پای تولید کنندگان و بنگاه‌های استان خراسان شمالی وجود دارد که شرح آنا مثنوی هفتاد من کاغذ می‌خواد.

از بدهی‌های مالیاتی سنگین و عدم تقسیط آن‌ها گرفته تا عدم پرداخت تسهیلات کم بهره برای واحدهای تولیدی و مشکلات روزانه‌ای که بانک‌ها برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کنند٬ همه و همه موانعی است که سنگ بزرگی را در راه تولید و اقتصاد استان خراسان شمالی انداخته است.

طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی در کشور آغاز شد/توزیع هوشمند کالاهای اساسی تا درب منازل مردماستاندار قم: اجرای سریع قانون جهش تولید مسکن مورد تأکید قرار گیردفیلم سینمایی "حوض خون" و "رخت شورخانه" تولید می‌شود

دستور رئیس جمهو رهم صادر شد؛ کار راه نیفتاد!

ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که باید تسهیلگر راه تولید کنندگان باشد نیز در این مسیری کمک چندانی به تولید کنندگان نکرده و این موضوع باعث نگرانی بیشتر تولید کنندگان شده است. حسین حاجی بگلو مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان خراسان شمالی با بیان اینکه چنیدن طرح بزرگ تولیدی استان در انتظار دستور ستاد تسهیل هستند٬ اظهار داشت:با این که این ستاد با حضور استاندار، معاونان استاندار، وزیر و معاونان وزیر تشکیل شد اما هیج یک از مصوبه‌ها اجرایی نشده است.

وی افزود: هفته گذشته رئیس جمهور دستور انجام این مصوبه‌ها در بانک‌های استان را داد. آذین فورج، فولاد کیمیای صبا و آلومینا که طرح‌های توسعه‌ای و زیرساختی دارند و می‌توانند در ارزآوری برای استان مؤثر باشند، از جمله پرونده هایی هستند که در ستاد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هم هنوز مشکلات شان برطرف نشده است.

حاجی بگلو مشکلات پولی، بانکی و زیرساختی واحدهای تولیدی را از عمده مسائل مطرح در استان ذکر و خاطرنشان کرد: هم اکنون 15 شهرک و ناحیه صنعتی و 341 واحد صنعتی در استان داریم که حدود 10 درصد آن ها غیرفعال شده اند.

مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان خراسان شمالی اظهار کرد: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به منظور رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی ماهانه 3 تا 4 جلسه در استان برگزار می کند و مصوباتی دارد که مطابق قانون معضلات رفع می شود. اگر عاملان بانک یا دستگاه‌های اجرایی تعهدی به اجرای مصوبه ها نداشته باشند و عملیاتی نشود، باید جوابگوی قانون باشند و دستگاه قضا می‌تواند ورود کند.

حاجی بگلو اضافه کرد: در سال گذشته 147 مصوبه داشتیم که 85 درصد مصوبات اجرایی شد و امسال هم طی 25 جلسه، تاکنون حدود 100 مصوبه داشتیم که عمدتاً مشکلات بانکی است چون بسیاری از بانک‌ها نسبت به منابعی که دارند، مصارف را در اختیار استان قرار نمی‌دهند.

بانک‌ها خودشان مانع تولید می‌شوند

محمود قنبری معاون اقتصادی استاندار نیز با انتقاد از عدم اجرای مصوبات کارگروه تسهیل٬ با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی ما تحقق شعار امسال مقام معظم رهبری است، افزود: برای موفقیت در تحقق این شعار باید موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاران را شناسایی کنیم و در راستای حل آن قدم برداریم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موانع موجود اشکال در برخی قوانین و مقررات هاست که باید اصلاح شود. محدود بودن اختیارات بانک‌ها یکی از این موانع است. اختیارات بانک‌های کشور بسیار محدود است و تاکنون سطح این اختیارات تغییری نکرده در حالی که باید پاسخ سرمایه گذار در کوتاه‌ترین زمان ممکن داده شود.

معاون استاندار اظهار داشت: پروژه‌های مهمی در سطح استان وجود دارد که به دلیل هم محدودیت در اختیارات معطل مانده که باید در سطح ملی مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

قنبری همچنین از سازمان‌هایی همچون امور مالیاتی و تامین اجتماعی استان خواست تا پاسخ سرمایه گذاران را در کوتاه ترین زمان ارائه دهند و اگر سرمایه گذاری تخصص، تجربه و تعهد کاری دارد را ترغیب به ادامه کار کنند.

وی مسئله تورم را یکی دیگر از موانع موجود بر سر راه سرمایه گذار ذکر و افزود: اگر پاسخ سرمایه گذار سریع تر داده شود بدون شک منابع مالی وی برای ادامه کار کفایت خواهد کرد. قنبری حمایت از سرمایه گذار را حمایت از تولید دانست و گفت: با تشکیل کمیسیون های مختلف باید این موانع حل شود.

حمایت از سرمایه گذار قدم اول حمایت از تولید است

محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی نیز با بیان اینکه هیچ کس حق ندارد مانع کار تولید کنندگان شود٬ اظهار داشت: خراسان شمالی در حوزه بازاریابی ضعیف است باید با همکاری مدیران دستگاه‌های اجرایی متولی با ایجاد کانالی به این واحدها کمک کرد تا محصولات خود را به فروش برسانند تا واحدها به تعطیلی کشانده نشود.

وی تصریح کرد : اگر یک واحد تولیدی توجیه اقتصادی ندارد بانک‌های عامل تسهیلات در اختیار آنان قرار ندهد تا استان متضرر نشود اما وقتی تسهیلات می‌دهید باید حمایت‌های لازم صورت گیرد. واحدهای تولیدی مشکل دار بدانند که برای سیستم بانکی قانون تعریف شده لذا بانک نمی‌تواند تخلف کند اما از بانک‌های عامل می‌خواهیم در یک مقطع زمانی مشخص نهایت تلاش خود را داشته باشد تا رای به نفع واحد تولیدی باشد.

شجاعی با گلایه از اینکه شهرداری و شورای شهر محل ضد سرمایه گذاری شده، تصریح کرد: چرا یک سرمایه گذار باید ده سال کارش معطل بماند؟ اگر دلسوز بودید نباید شاهد چنین انفاقاتی باشیم.

وی اظهار داشت: سرمایه گذار با یک ایده و طرح جدید می‌آید لذا من به‌عنوان نماینده عالی دولت این اجازه را به خودم نمی‌دهم تا مانع کار یک سرمایه گذار شوم اما شهرداری و شورای شهر به هر طریقی رفتار می‌کنند تا کار نشود.

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه اگر حمایت از سرمایه گذار٬ قدم اول حمایت از تولید است٬ افزود: دولت، حاکمیت و سران قوا به این جمع بندی رسیده‌اند که در شرایط ویژه باید با سرمایه گذاران چگونه رفتار شود لذا مدیری که تابع استان نباشد نمی‌تواند با ما کار کند.

انتهای پیام/311/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید