خروج نظامیان بیگانه مصوبه نشست ژنو/ فراخوان تونسی‌ها برای تظاهرات علیه قیس سعید

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری «الوسط – لیبیا» کمیته مشترک نظامی لیبی که متشکل از نمایندگان نظامی و امنیتی دولت‌های شرق و غرب این کشور است، در نشست اخیر خود در «ژنو» تصویب کرد: برنامه عملیاتی را برای اخراج مزدوران، جنگجویان و نظامیان بیگانه از لیبی به صورت تدریجی و همزمان تهیه و اجرایی کند.

در بیانیه این کمیته تصریح شده است: بر اساس توافقنامه آتش یس بایستی تمام مزدوران، جنگجویان و نظامیان بیگانه از سراسر خاک لیبی و مناطق دریایی و حریم هوایی این کشور خارج شوند.

در بیانیه نشست ژنو که تحت نظارت سازمان ملل برگزار شده آمده است: اعضای کمیته مشترک نظامی (5-5) لیبی توافق کردند، تماس با طرف‌های داخلی و بین‌المللی برای اجرای طرح اخراج مزدوران و نظامیان بیگانه از کشور ادامه پیدا کند.

سازمان ملل هم با انتشار بیانیه‌ای از مصوبه کمیته مشترک نظامی (5-5) لیبی در خصوص اخراج مزدوران، جنگجویان و نظامیان بیگانه از این کشور استقبال کرد و آن را در راستای قطعنامه‌های شورای امنیت و مصوبات نشست برلین درباره لیبی دانست.

لیبیایی‌ها معتقدند خروج مزدوران و نظامیان بیگانه از کشورشان شرایط امنیتی بهتری را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 24 دسامبر 2021 فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه الجزایر از آمادگی کشورش برای کمک به لیبی جهت برگزاری انتخابات آینده این کشور خبر داد و گفت: الجزایر تمام امکانات و تجربه‌های خود را برگزاری انتخابات در اختیار لیبی قرار می‌دهد.

فراخوان تونسی‌ها به تظاهرات علیه قیس سعید

رئیس جمهور اسبق تونس از مردم این کشور خواست تا در تظاهرات فردا که در دفاع از قانون و روند دموکراتیک در پایتخت تونس برگزار می‌شود، حضور گسترده‌ای داشته باشند.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، «محمد منصف مرزوقی» در سخنانی خطاب به مردم تونس گفت: در اعتراض به اقدامات «قیس سعید» در تظاهراتی که توسط جنبش «شهروند علیه کودتا» یکشنبه (فردا) برگزار می‌شود، حضور چشم‌گیر و گسترده‌ای داشته باشید و از قانون اساسی و روند دموکراتیک در کشور حمایت کنید.

«شهروندان علیه کودتا» نام جنبشی است توسط فعالان مدنی که مخالف اقدامات رئیس جمهور تونس هستند تاسیس شده و تاکنون این جنبش دو تظاهرات علیه قیس سعید در پایتخت تونس به راه انداخته است.

زورآزمایی خیابانی مخالفان و موافقان رئیس جمهور تونس

مرزوقی از تونسی‌ها خواست با هرگرایشی که دارند در تظاهرات فردا شرکت کنند و تصریح کرد: دولت در آستانه ورشکستگی قرار دارد و مردم تحت انبوهی از فشارهای روانی هستند و این منهای دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور است.

رئیس جمهور اسبق تونس برای حل و فصل بحران سیاسی این کشور پیشنهاد کرده است، پارلمان بازگشایی و رئیس جدیدی برای آن انتخاب شود، قیس سعید از ریاست جمهوری کناره گیری کند سپس یک دولت انتقالی به مدت 45 روز امور کشور را به دست گیرد و بعد از آن، انتخابات زود هنگام به صورت شفاف برگزار شود.

قیس سعید طی فرمان در سوم مرداد ماه گذشته فعالیت پارلمان تونس را به حالت تعلیق در آورد و مصونیت نمایندگان آن را لغو کرد. این اقدام وی به بحران سیاسی در تونس دامن زد.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید