خسارت 840 میلیاردی قهر طبیعت به «طلای سرخ»/ مسؤولان کشتی به گِل نشسته زعفران‌کاران را دریابند

استانها / خراسان جنوبی

http://fna.ir/5ix44 ۰ خسارت 840 میلیاردی قهر طبیعت به «طلای سرخ»/ مسؤولان کشتی به گِل نشسته زعفران‌کاران را دریابند

کشتی به گل نشسته زعفران‌کاران امسال بیش از سال‌های قبل آن هم به واسطه تجربه خشکسال‌ترین سال نیم قرن اخیر در دریای بی‌آب خراسان‌جنوبی فرو رفت چرا که عایدی زعفران کاران از مزارع ارغونی آن‌ها در مقایسه با سال قبل بیش از 70 درصد کاهش یافت.

خسارت 840 میلیاردی قهر طبیعت به «طلای سرخ»/ مسؤولان کشتی به گِل نشسته زعفران‌کاران را دریابند

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ کشتی به گل نشسته زعفران کاران امسال بیش از سال های قبل آن هم به واسطه تجربه خشکسال‌ترین سال نیم قرن اخیر در دریای بی‌آب خراسان‌جنوبی فرو رفت چرا که عایدی زعفران‌کاران از مزارع ارغونی آن‌ها در مقایسه با سال قبل بیش از ۷۰ درصد کاهش یافت.

این مزارع خاکستر شده از بی‌مهری آسمان و بی‌محبتی متولیان امور آب به واسطه اجرای طرح‌های تعادل‌بخشی سبب شد تا زعفران‌کاران خراسان‌جنوبی به خاک سیاه بنشینند و درآمد اغلب آن‌ها به صفر برسد.

از طرف دیگر اغلب زعفران‌کاران هم به واسطه نداشتن تمکن مالی لازم قادر به خرید آب به صورت تانکری و آبیاری مزارع زعفرانشان نبودند تا در این برهه‌ای که طلای سرخ گران‌ترین سال خود را پشت سر می‌گذارد بهره‌ای از این گرانی نصیبشان شود.

زعفران‌کاران کهنه کار و نمونه که شاید از همان فصل زمستان قبل و دو فصل ابتدای امسال شستشان خبردار شده بود که در سال زراعی پیش رو هیچ امیدی به مزارع زعفران‌شان نیست چرا که پیازهای زعفرانی که در ماه‌های پایانی سال قبل باید با باران رحمت الهی آبیاری و آبستن می‌شد و در آبان هم میوه می‌داد به واسطه اینکه آسمان سفره دلش را در خراسان‌جنوبی باز نکرد امسال بی برو بارترین سال را تجربه کردند.

از طرفی همچنان کشاورزان اجازه استفاده از بیش از آنچه متولیان امور آب برای آن‌ها از چاه‌های کشاورزی تعیین کرده بودند را نداشتند نیز سبب شد تا بهار برداشت زعفران‌کاران به خزان مبدل شده و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به آن‌ها وارد شود.

در باور مسئولان خراسان‌جنوبی هم نمی‌گنجید امسال وضعیت تولید زعفران آن هم در قطب تولید مرغوبترین طلای سرخ جهان اینگونه باشد، به همین واسطه از شروع فصل برداشت که از ابتدای آبان است و تا ۴۵ روز هم به طول می‌انجامد چند بار پیش‌بینی‌های برداشت زعفران در سال زراعی ۱۴۰۰ اعلام شد طوری که ابتدا کاهش ۳۰ درصدی، بعد ۶۰ و اکنون هم بیش از ۷۰ درصدی.

حال که محصول امسال زعفران‌کاران برای آن‌ها رنگی نداشت و با کاهش بیش از ۷۰ درصدی بهره‌برداران این محصول مزیت‌دار مواجه شدند پرسش اینجاست که متولیان و حامیان این سنگ‌های زیرین آسیاب برای بهره‌برداران زعفران‌کاری که جمعیت قابل توجهی از خراسان‌جنوبی را تشکیل می‌دهند و ممر درآمدشان از همین راه است چه اندیشیده‌اند؟ آیا برنامه‌ای برای حمایت از مولدان بخش کشاورزان دارند یا باز هم مانند همیشه آنچه به جایی نرسیده و نخواهد رسید همان فریاد قشر کشاورز است!

«علی حسینی زرگل» عضو شورای ملی زعفران به خبرنگار فارس بیرجند، گفت: به واسطه اینکه امسال شدت و حد قهر طبیعت بیش از دو دهه استمرار خشکسالی در استان‌های خراسان بود تولید زعفران نیز در برخی از نقاط این استان‌ها حداقل ۳۰ درصد و حداکثر بیش از ۷۰ درصد کاهش داشت.

سرجا بودن تقاضا در مقابل کاهش تولید

وی با بیان اینکه سرجا بودن تقاضای زعفران و در مقابل کاهش تولید ۷۰ درصد آن سبب شد تا شاهد جهش قیمت زعفران در مقایسه با سال‌های قبل باشیم، افزود: بخشی از کاهش تولید با افزایش قیمت زعفران جبران می‌شود.

عضو شورای ملی زعفران به این موضوع هم اشاره کرد که افزایش قیمت زعفران این بار دستوری نبود بلکه عرضه کم آن سبب شد تا تقاضا افزایش یافته در نتیجه قیمت آن هم روند صعودی طی کند.

به گفته وی لازم است تا در این برهه حساس متولیان امر وارد گود شده و از حقوق زعفران‌کاران که به واسطه استمرار قهر طبیعت و اجرای طرح‌هایی چون تعادل‌بخشی آب در استان‌های زخم خورده از خشکسالی دفاع کنند.

جولان متقلبان

عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه روند صعودی قیمت زعفران می‌تواند عرصه را برای جولان برخی از متقلبان باز کند، اظهار داشت: اگر شاهد حضور زعفران‌های تقلبی و بی‌کیفیتی باشیم به‌طور حتم امنیت این بازار مورد مخاطره قرار خواهد گرفت.

حسینی‌زرگل افزود: علاوه براین شاید قیمت بالای زعفران در سال پیش رو سبب شود تا زعفران‌کاران سال بعد به کشت بی‌رویه این محصول روی آورند و شاهد افراط در این زمینه باشیم که به طور حتم باید تعادل‌ها در همه زمینه حفظ شود تا به اعتبار طلای سرخ لطمه وارد نشود لذا باید از این برهه هوشمندانه گذر کند تا همچنان اعتبار زعفران محفوظ بماند.

وی این نکته را هم متذکر شد که شورای ملی زعفران به عنوان یک تشکل فقط می‌تواند مطالبه‌گری کند و در افزایش و یا کاهش قیمت یا صدور آن هیچ نقشی ندارد.

همه نشانه‌ها به سمت شورا

وی با انتقاد از اینکه هر زمان زعفران با چالشی مواجه می‌شوند همه نشانه‌ها به سمت شورای ملی زعفران است و این تشکل را مقصر می‌دانند، افزود: باید متولیان این شورا از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این محصول باشند نمی‌شود که از یک نهاد دیگر جزء خبرگان شورا باشند.

سودهای نجومی نصیب محتکران

عضو شورای ملی زعفران در پاسخ به این پرسش که آیا این افزایش قیمت زعفران به طور مستقیم به زعفران‌کاران برمی‌گردد یا باز هم مثل همیشه نصیب واسطه‌ها و آن‌هایی که زعفران‌ها را در انبارها دپو کرده‌اند می‌شود؟ بیان داشت: خریداران که از زعفران‌کاران محصول آن‌ها را می‌خرند و بعد هم به تجار برای صادارت می‌فروشند و چندان منفعتی نصیب آن‌ها در این برهه گرانی زعفران نمی‌شود بلکه برد اصلی با آن‌هایی است که زعفران‌ها را از سال قبل در انبارها دپو کرده و در انتظار چنین فرصت‌هایی با سودهای نجومی بوده‌اند.

«غلامرضا قوسی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با فارس، گفت: شدت و حدت بیش از اندازه استمرار قهر طبیعت در سال زراعی پیش رو سبب شد تا پیش‌بینی‌های کارشناسان هم چندان درست از آب در نیاید به طوری که در ابتدا کاهش ۳۰ درصدی، بعدی ۶۰ و سپس بیش از ۷۰ درصدی را درتولید زعفران امسال شاهد بودیم.

دلایل کاهش ۷۰ درصدی تولید زعفران

وی دلایل کاهش ۷۰ درصدی تولید زعفران را هم نوسانات دمایی در فصول مختلف سال به ویژه فصل داشت آن، بارندگی کم، اجرای طرح‌هایی چون تعادل‌بخشی در چاه‌های کشاورزی و غیره اعلام کرد و ادامه داد: همچنین قیمت پایین سال قبل زعفران هم سبب شد تا زعفران‌کاران رغبت چندانی برای افزایش سطح زیرکشت نداشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تعداد اندکی از زعفران‌کاران مزارعشان را بیمه کرده‌اند، افزود: نامه‌ای برای جبران خسارت‌ها و پرداخت غرامت بیشتر به این زعفران‌کاران به صندوق بیمه محصولات کشاورزی ارسال شده تا از این طریق کمی خسارت‌ها وارده به آن‌ها جبران شود.

قوسی اضافه کرد: به واسطه خسارت‌های بسیاری که به زعفران‌کاران وارده شده باید پیگیری شود تا با ارائه گزارش‌هایی به بهره‌برداران متقاضی تسهیلات بانکی سرمایه درگردش پرداخت شود.

وی به پرداخت تسهیلات سرمایه‌ای به زعفران‌کاران آن هم مشروط به تولید محصول سالم و ارگانیک اشاره کرد و ادامه داد: جبران خسارت‌های وارده به زعفران‌کاران از طریق مدیریت بحران نیز در حال پیگیری ست.

«عبدالرضا رضایی» مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز به ارائه برنامه‌های آموزشی برای افزایش سطح عملکرد زعفران‌کاران، جمع‌آوری بنه‌های زعفران به زمین‌های جدید، توصیه‌های بهداشتی و غیره برای بهبود عملکرد زعفران در دوران داشت، برداشت و تولید اشاره کرد و ادامه داد: برای احداث مزارع ارگانیک هم به متقاضیان از طریق صندوق کار آفرینی و امید خراسان‌جنوبی تسهیلات پرداخت شد.

وی با بیان اینکه ۲۷ طرح برای دریافت این نوع تسهیلات به صندوق کار آفرینی و امید استان معرفی شدند، افزود: این متقاضیان قرار است ۲۶ هکتار مزارع زعفران جدید با پرداخت ۲۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال این مزارع را احداث کنند

مکاتبه با صندوق بیمه برای افزایش غرامت

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی به مکاتبات انجام شده با صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور برای افزایش غرامت بیمه زعفران‌کاران به منظور افزایش انگیزه آن‌ها اشاره و اضافه کرد: بیشترین ضربه بحران خشکسالی در سال پیش رو متوجه محصول زعفران بود به طوری که این خسارت‌ها همه‌گیر بود و همه نقاط زعفران‌خیز کشور را در برگرفت.

رضایی پیش‌بینی‌های امسال را برای تولید زعفران بسیار بدبینانه دانست چرا که با شروع فصل برداشت و ادامه آن مشخص شد که این پیش‌بینی‌ها چندان درست از آب در نیامد اما به طور قطع می‌توان اعلام کرد که بیش از ۶۵ درصد امسال با کاهش تولید مواجه بوده‌ایم.

خسارت ۸۴۰ میلیارد تومانی به زعفران‌کاران

به گفته وی اگر بیش از ۶۵ درصد در مقایسه با سال قبل که ۷۰ تن تولید زعفران در خراسان‌جنوبی داشته‌ایم با ۴۲ تن کاهش تولید مواجه‌ایم و همچنین اگر قیمت هر کیلو زعفران ۲۰ میلیون تومان باشد ۸۴۰ میلیارد تومان به زعفران‌کاران خراسان‌جنوبی خسارت وارده شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: خسارت دیگر به بنه دختر پیاز زعفران است که به طور حتم سال بعد با کاهش گل مواجه خواهیم بود و به احتمال زیاد به تولید نرمال نخواهیم رسید که سال آینده باید این میزان خسارت محاسبه شود.

انتهای پیام/۳۶۳۵/ح

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید کاهش تولید زعفران افزایش قیمت زعفران خسارت به زعفران کاران خراسان جنوبی این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • داغ بی گلی بر دل زعفران کاران

  • پیش‌بینی تولید 250 کیلو زعفران درکردستان

source

دیدگاهتان را بنویسید