خطیب‌زاده: آژانس در مسیر همکاری‌های فنی بماند/برخی کشورها در آستانه مذاکرات وین اشتباه محاسباتی دارند

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود، پاسخگوی سئوالات اصحاب رسانه شد.

وی درباره سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت: امشب سفر آقای گروسی به تهران را داریم. روابط ایران و آژانس همواره سعی شده فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون سفرهای قبلی سفر سازنده ای باشد. ما همیشه به آژانس توصیه کردیم در مسیر همکاری های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی شان رابه نام آژانس جلو ببرند. در چارچوب تحولات و شرایط تصمیم خود را اتخاذ می‌کنیم.

خطیب زاده درخصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: سوریه یکی از کنشگران مهم و غیرقابل حذف در جهان عرب و از جمله در سازمان‌های منطقه ای و سازمان‌هایی که در حوزه کشورهای عربی مثل اتحادیه عرب فعال بوده است. برخی کشورها به طور فعال تلاش کردند با فشار سوریه را از اتحادیه عرب حذف کنند. مسیر کنونی که در چندماه گذشته طی شده اینگونه به نظر می‌رسد که این کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که نه سوریه قابل حذف است و نه به نفعشان است که سوریه حذف شود. طبیعی است ایران و کشورهایی چون روسیه از این امر استقبال کرده و آن را اقدامی در مسیر درست می‌دانند.

سخنگوی وزارت خارجه درخصوص مواضع رسانه ای فرانسه اظهار داشت: مواضع رسانه‌ای برخی کشورها به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به آغاز مذاکرات وین اشتباهات محاسباتی دارند و سعی می کنند جای مجرم و متهم را عوض کنند. من فکر می کنم بهتر است همه متمرکز شویم تا گفت‌وگوهای وین جدی باشد. تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یکجانبه فراسرزمینی و غیرقانونی است که بر ضد ایران اعمال شده است.

وی درخصوص اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر این‌که گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای عرب خلیج فارس به نتیجه نمی‌رسد، گفت: موضع ما کاملا روشن است. آنچه در وین انجام می‌شود تمرکز بر رفع تحریم‌هایی است که بر علیه ایران اعمال شده است. درباره وین دستورکار ما روشن است درباره منطقه نیز دستورکار ما روشن است. همانقدر که با کشورهای منطقه درباره منطقه به صورت دوجانبه و مستقیم در همین منطقه صحبت می کنیم، در خصوص رفع تحریم های ظالمانه هم با طرف هایی صحبت می کنیم که یا مسبب هستند و یا به لحاظ قانونی طرفیتی برای گفت وگو دارند.

خطیب زاده درباره سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان و برنامه ریزی برای دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان در نشست سران اکو در عشق آباد گفت: سفر معاون نخست‌وزیر آذربایجان سفر قابل توجه و سازنده ای بود و ملاقات‌های بسیار فشرده‌ای را با اعضای کابینه داشتند و همچنین ملاقات مفصلی با وزیر محترم امورخارجه برگزار شد. در مورد پروژه‌های زیادی بحث شد و روابط ان‌شاءالله بعد از تنش ناخواسته و غیرلازم رسانه‌ای که با درایت دو طرف از آن عبور کردیم، طراحی شده وارد فاز جدید شود. خبرهای خوب دیگری درباره روابط دو کشور در راه است و آذربایجان این سفر را مبنایی برای عملیاتی کردن برخی پروژه‌ها تعریف کرده بود.

این خبر تکمیل می‌شود.

source article

دیدگاهتان را بنویسید