خیرین استان یزد 200میلیارد تومان در ساخت مدرسه مشارکت داشتند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، جواد ذاکر عصر امروز در بیست و سومین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان یزد که با حضور ویدئو کنفرانسی مخبر معاون اول رئیس جمهور و خیرین استان یزد برگزار شد اظهار داشت: در سال گذشته شاهد افزایش و رشد مشارکت خیرین بودیم و امسال نیز تاکنون در حدود 2.3 برابر تعهد سال 1400 شاهد مشارکت و یاری خیران در امر مدرسه‌سازی بودیم.

وی گفت: فرهنگ‌سازی خوبی در طرح آجر به آجر اتفاق افتاد و این اقدام سال گذشته در استان سبب شد پروژه‌های خیری 100 درصد افزایش داشته باشد که با حضور و مشارکت خیرین این اقدام به وقوع پیوست.

مدیر کل نوسازی مدارس استان یزد تصریح کرد: پروژه‌های نیمه تمام به مناقصه گذاشته شد و با کمک خیران بار مالی خوبی ایجاد شد تا پروژه‌های مشارکتی انجام شود و بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام به اتمام رسیده و یا در حال انجام است.

ذاکر ادامه داد: در حال حاضر 144 پروژه به صورت خیری و مشارکت خیرین به صورت 100 درصد، 60 درصد و 30 درصد در روستایی با مشارکت در حال انجام است و امید داریم که پروژه‌ها را هر چه زودتر به بهره‌برداری برسانیم و در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به بحث تورم و تخصیص اعتبارات و قیمت‌های بالای موجب شد مشکلاتی ایجاد شود و کار را سخت کند اما با تمام تلاش پروژه‌ها را با 600 میلیارد تومان تکمیل می‌کنیم.

مدیر کل نوسازی مدارس استان یزد بیان کرد: تا پایان سال 97 در حدود 35 درصد فضاهای آموزشی استان یزد فرسوده و تخریبی بودند که با اقدامات انجام شده تا پایان سال گذشته این عدد به 22 درصد رسید در واقع 13 درصد تعداد مدارس تخریبی کاهش یافتند.

ذاکر اظهار داشت: در مدت سه تا چهار سال آینده کل مدارس تخریبی استان را بازسازی می‌کنیم و پرونده مدارس تخریبی را می‌بندیم و مدارس نو در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.

رادمنش، رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان یزد در این نشست با اشاره به اینکه خیرین مدرسه ساز کشور سال گذشته سه هزار میلیارد تومان در بخش مدرسه سازی کمک کردند اظهار داشت: در سال 99 خیرین استان در 78 پروژه مشارکت داشتند و 200 میلیارد تومان کمک کردند.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال 35 پروژه خیری با کمک 150 میلیارد تومانی توسط خیران پرداخت شده است گفت: از مجموع 10 هزار کلاس درسی که داریم 35 درصد تخربی بودند که اکنون به 22 درصد رسیده است.

خیرین مدرسه‌ساز 90میلیارد تومان در ساخت مدارس استان کرمان مشارکت داشتندتجلیل از خیران مدرسه‌ساز استان بوشهر به روایت تصویرخیران مدرسه ساز 3 هزار میلیارد تومان برای ساخت مدرسه کمک کردندمدرسه‌سازی گروه‌های جهادی در استان یزد ادامه دارد

رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز تصریح کرد: خیرین در بخش سلامت دانش‌آموزان، مدارس و امکانات مدارس استثنایی، چند معلولیتی، اوتیسم، معلولان، نابینایان و ناشنوا و ساخت کلینیک‌های درمانی اقدام داشتند.

رادمنش با اشاره به اینکه مجتمع‌های مسکونی باید مدرسه هم بسازند اما نمی‌سازند گفت: در برخی مناطق شهر اگر خیرین ورود نمی‌کردند مدرسه‌ای وجود نداشت، علاوه‌ بر این رشد 10 تا 15 درصدی دانش‌آموزان اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: 70 پروژه خیران ما طبق قرارداد سهم خود را پرداخت کردند اما هنوز مدرسه به اتمام نرسیده است و در برخی موارد تجهیزات مدرسه تأمین نشده است.

مقاوم سازی مدارس از اهمیت زیادی برخوردار است و شنیده‌های حاکی از این است که در حدود یک میلیون دانش‌آموز به دلیل نداشتن امکانات ترک تحصیل داشتند که 220 هزار نفر آن دانش‌آموز ابتدایی و مابقی برای دوره‌های متوسطه بودند.

خوشبختانه خیران استان یزد همچنان که در مدرسه‌سازی جایگاه خوبی را برای استان رقم زدند در بخش تأمین امکانات آموزشی هم اقدامات قابل تقدیری را ارائه دادند تا تجهیزات در حد نرمال و مناسب مدرسه باشد.

انتهای پیام/781/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید