داداش‌پور: مشکل تردد دانشجویان عراقی رفع می‌شود

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از سازمان امور دانشجویان، در دیدار نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر عراق در ایران به همراه امجد المظفر، رایزن فرهنگی سفارت عراق با مسئولین سازمان که در محل این سازمان برگزار شد، داداش پور با اشاره به ارتباطات نزدیک بین ایران و عراق، گفت: امروزه ما در تمام زمینه‌ها این نزدیکی را احساس کرده و مسائل عراق را مسئله خودمان می‌دانیم و باور ما این هست که ما برادر دینی هستیم و نسبت به برقراری ارتباط و رفع مشکلات آمادگی داریم.
وی گفت: طی تماسی که از سوی وزارت خارجه در خصوص برخی مشکلات دانشجویان عراقی داشتم خود را موظف دانستم دیداری با جنابعالی داشته باشم و در خصوص مشکلات با همدیگر صحبت کنیم تا راه حلی برای بر طرف شدن آن‌ها پیدا کنیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان در این دیدار به ارائه گزارشی از تعداد دانشجویان عراقی در کشور پرداخت و گفت:امروز شمار زیادی از دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های کشور را دانشجویان عراقی تشکیل می‌دهند و نزدیک به 60 هزار دانشجو در ایران مشغول به تحصیل هستند که بیشتر این دانشجویان در دو شهر قم و مشهد مشغول به تحصیل می‌باشند.
وی گفت: در دیدار با دانشجویان بین المللی دانشگا‌ها که از این به بعد دارم حتما با دانشجویان عراقی به ویژه ملاقات خواهم کرد تا از نزدیک مشکلات را بررسی و با کمک مدیران دانشگاه بر طرف خواهیم کرد.
وی گفت: بخشی از مشکلات مربوط به دانشجویان عراقی به سازمان امور دانشجویان مربوط است در حوزه گذرنامه و ویزا است که با کمک نهاد‌های مرتبط در حال رفع آن هستیم.
داداش پور اظهار داشت: در حال الکترونیکی کردن ویزای دانشجویان هستیم و تا جایی که میتوانیم فرایند گرفتن ویزا را از حالت دستی خارج کنیم و سعی خواهیم کرد ویزای تحصیلی متناسب با زمان تحصیل باشد.
رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص زمان تایید مدرک تحصیلی دانشجویان بین المللی گفت: در ارتباط با دانشگا‌ها تلاش خواهیم کرد تا این فرایند برای کلیه دانشجویان کوتاه شود.
وی همچنین در خصوص بورسیه کردن دانشجویان عراقی گفت: امیدواریم در این زمینه به دانشجویان بیشتری بورسیه بدهیم.
در ادامه، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر عراق در ایران، ضمن تشکر از برگزاری این جلسه گفت: روابط بین ایران و عراق، از گذشته بسیار عمیق و ریشه دار است و با توجه به فرهنگ نزدیک دو ملت اکنون نیز این رابطه از حد همجواری فراتر رفته و شکلی برادرانه به خود گرفته است.
وی با تأکید بر اهمیت کشور ایران برای عراق، افزود: در حال حاضر بیشترین دانشجویان عراقی که در خارج از عراق تحصیل می‌کنند در دانشگاه‌های ایران شاغل به تحصیل هستند که این امر مصداق روابط مؤثر بین دو کشور است و باعث خوشحالی است که دانشجویان عراقی در ایران تحصیل می‌کنند.
وی گفت: با توجه به حضور زیاد دانشجویان عراقی در ایران که روز به روز هم بیشتر می‌شود مستلزم توجه بیشتر سازمان به این دانشجویان می‌باشد.

مدیر کل دفتر ریاست و روابط عمومی سازمان امور دانشجویان منصوب شدبا حکم وزیر علوم؛ رئیس سازمان امور دانشجویان منصوب شد
سفیر عراق گفت: امیدوارم در آینده نزدیک وزیر علوم کشور عراق دیداری را از جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
در پایان مقرر شد در جلسه مشترک با رایزن فرهنگی کشور عراق و با حضور معاون بورس و امور دانشجویان خارج، مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان و مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان جلسات مشترکی برگزار شده و مشکلات بررسی و جمع بندی شود و نسبت به حل سریع‌تر آن اقدام شود.
لازم به ذکر است، در این جلسه محمدجواد سلمانپور، سرپرست معاونت بورس و امور دانشجویان خارج، جعفر رازقی سرپرست اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان، محمد محمدی مسعودی سرپرست اداره کل بورس و اعزام دانشجویان و محمد صالح لباف زاده سرپرست اداره کل امور دانش آموختگان حضور داشتند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید