دادستان قزوین: کارشناسان رسمی در جریان بررسی پرونده آبرو و حیثیت افراد را حفظ کنند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، مراسم اتیان سوگند کارشناسان رسمی جدید دادگستری استان قزوین صبح امروز با حضور محمد قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین، سیدحسن علایی رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان قزوین و جمعی از کارشناسان رسمی جدید دادگستری در سالن اجتماعات ساختمان کانون کارشناسان رسمی دادگستری قزوین برگزار شد.

دادستان استان قزوین در این مراسم با بیان اینکه کارشناسی نوعی داوری و قضات فنی است، اظهار داشت: بنابراین کارشناسان رسمی دادگستری نقش مهمی در تعیین نتیجه پرونده‌های قضایی و سرنوشت اشخاص دارند و به همین خاطر نباید به کار کارشناسی فقط نباید به عنوان یک شغل حرفه‌‌ای و منبع درآمد نگاه کنیم.

محمد قاسمی اضافه کرد: طبق قانون هر جا یک قاضی نتواند درباره ابعاد فنی یک پرونده اظهار نظر کند، پرونده به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می‌شود و به همین خاطر از منظر قانونگذار جایگاه کارشناس رسمی در حد قاضی است و به همین خاطر کارشناسان باید اهمیت کار تخصصی خود را درک کرده و از جایگاه و اعتبار این شغل همواره دفاع کنند.

وی رعایت اخلاق حرفه‌ای و صنفی را یک اصل ضروری در کار کارشناسی رسمی دانست و ادامه داد:‌ هر کارشناس باید بعد علم و تجربه لازم در رشته تخصصی خود را به دست بیاورد و در ضمن کارآمدی خود در حوزه کارشناسی را به حد ایده‌آل برساند تا قاضی هم با خیالی آسوده بتواند بر مبنای عدالت تصمیم‌گیری کند.

قاسمی با بیان اینکه کارشناسان رسمی امین قوه قضائیه و مردم هستند، تصریح کرد: کارشناسان رسمی بالطبع در جریان بررسی یک پرونده از بسیاری از مشکلات خصوصی افراد آگاه می‌شوند که باید در این موارد آبرو و حیثیت آنها را حفظ کنند تا بتوانند همیشه امانتدار خوبی برای مردم و دستگاه قضائی تلقی شوند.

کارشناسان رسمی شفاف و بدون ابهام نظر دهند

رئیس دادگاه انتظامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان قزوین در بخش دیگری از سخنانش ابهام، تأخیر و اختصار در ارائه نظرات کارشناسی را از عوامل اصلی اطاله دادرسی برشمرد و گفت: بنابراین کارشناسان رسمی باید با سرلوحه قرار دادن انضباط کاری اظهارنظرهای شفافی را در موعد مقرر اعلام کنند که متأسفانه این تأخیرها از تخلفات انتظامی شایع میان کارشناسان رسمی است.

قاسمی افزود: همچنین هر کارشناس رسمی باید نظرات خود را در چارچوب تعیین‌شده از سوی قاضی به شکل صریح و بدون ابهام بیان کند و در ضمن اگر موردی را از دید قاضی پنهان کند، طبق قانون مجرم به حساب می‌آید.

سامانه 1515 تنها راه ارجاع نظر کارشناسان رسمی استکانون‌های وکلای دادگستری، سردفتران و کارشناسان رسمی انحصارگر هستندآغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه

کارشناسان جوان از تجربیات پیشکسوتان بهره گیرند

دادستان قزوین به برگزاری مراسم تحلیف کارشناسان رسمی جدید دادگستری استان هم اشاره کرد و گفت: هر فرد بعد از اینکه پروانه کارشناسی رسمی دادگستری را دریافت می‌کند، تکالیف و وظایف قانونی را به گردن می‌گیرد و به یک شخصیت حقوقی تبدیل می‌شود؛ بنابراین کارشناسان رسمی باید بر قانون و نظامات دولتی اشراف و احاطه داشته باشند تا از تضییع حقوق مردم جلوگیری شده و از تبعات قانونی آن مصون بمانند.
قاسمی ادامه داد: از کارشناسان تازه و جوان کانون کارشناسان رسمی می‌خواهیم که با استفاده از تجربیات پیشکسوتان بنیه علمی خود را قوی کنند؛ چرا که این تقویت بنیه علمی عامل اصلی در ارائه نظارت دقیق کارشناسی و کمک به اجرای بهتر عدالت خواهد بود.

تخلف چند کارشناس رسمی را به پای کانون کارشناسان ننویسید

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان قزوین هم در این مراسم کارشناسان رسمی دادگستری را بازوی تخصصی و فکری دستگاه قضا توصیف کرد و گفت: تخلف یک یا چند کارشناس رسمی را نباید به پای کل مجموعه کانون کارشناسان نوشت؛ چرا که میزان خطای کار کارشناسان رسمی بسیار اندک و ناچیز است.

سیدحسن علائی اضافه کرد: یکی از دلایل اختلاف بین مردم و کارشناسان رسمی این است که هر شخصی توقع دارد آنچه که در ذهن اوست به عنوان نظر کارشناس تعیین شود که همین توقع و انتظارها سبب شده که در بسیاری از موارد طرف‌های یک دعوای حقوقی نظر کارشناسان را نپذیرند و به دنبال تعویض کارشناس یک پرونده قضائی باشند.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی مشکلات در گذشته یک نگاه منفی نسبت به کارشناسان رسمی در مردم به وجود آورده و البته در دوره تحول دستگاه قضائی کانون کارشناسان رسمی دادگستری تلاش می‌کند تا با کار کارشناسی روزآمد شائبه‌ها را در این حوزه کاهش دهد و نظرات شفاف و دقیقی را به قضات ارائه دهد تا قاضیان ما هم در صدور آرای خود کمتر دردسر داشته باشند.

انتهای پیام/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید