دامداری در نطنز حال و روز خوشی ندارد/دام‌های مولد به دلیل نبود بودجه زیر تیغ می‌روند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نطنز، دامداری به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مشاغل علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی در تولید گوشت، پشم مناسب برای صنایع نساجی، چرم با کیفیت، تولید محصولات لبنی مانند شیر، ماست، کره و کود حیوانی برای کشاورزی نقش اساسی دارد.

این روزها حرفه دامداری شهرستان نطنز با توجه به خشکسالی در سال جاری و گرانی شدید نهاده‌های دامی حال و روز خوشی ندارد و با مشکلات بسیار دست به گریبان است تنگناهایی که به گفته دامداران، امان آنان را بریده و به مانع بزرگی برای استمرار فعالیت در این بخش تبدیل شده است.

کمبود و گرانی نهاده‌های دامی از جمله مشکلات مهم دامداران بادرودی است که به دنبال استمرار خشکسالی و کاهش بارندگی و کمبود شدید علوفه در مراتع بر شدت آن افزوده شده است به طوری که دامداران در تامین علوفه مورد نیاز دام های سبک و سنگین خود با تنگناهای بسیار مواجه هستند و بسیاری از دام‌های خود و حتی دام‌های مولد را به دلیل افزایش هزینه‌های دامپروری روانه کشتارگاه می‌کنند.

یکی از دامداران بادرودی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، کمبود شدید علوفه و گرانی نهاده‌های دامی را از تنگناهای مهم دامداران این منطقه از جمله دامداران سنتی ذکر کرد و اظهار داشت: این امر توان ادامه فعالیت را از آنان سلب کرده و به دغدغه بسیار مهم تبدیل شده است.

وی افزود: دامداران به دلیل مشکلات اقتصادی قادر به پرداخت هزینه‌های نهاده‌های خریداری شده از بازار آزاد نیستند ک در شرایطی که دامداران سنتی بادرود به شدت در مضیغه اقتصادی قرار دارند، افزایش قیمت نهاده‌های دامی بار مضاعفی بر مشکلات آنان است.

آیت‌الله درّی‌نجف‌آبادی: شرایط دامداری‌ها خوب نیست/ دولت‌‌ها ‌مصوبه مجلس ‌‌برای خودکفایی ‌در تولید گوشت را جدی نگرفتند‌دامداری یزد در هزارتوی وعده‌های پوچ ؛ گلایه‌ها از بی‌تفاوتی مسئولانانهدام باند سرقت مسلحانه از دامداری‌های استان تهران

احمدی یکی دیگر از دامداران نطنزی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متاسفانه علی رغم همه پیگیری‌ها سهمیه نهاده‌های دامی شهرستان نطنز در شهریوم ماه به 25 درصد رسیده و سهمیه 600 تنی علوفه دولتی جوابگوی نیازهای روزانه دام‌ها نیست.

سیف‌الله فرجی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار داشت: با توجه به مشکلات خشکسالی و تبعات آن در خصوص کمبود نهاده‌های دامی و اقدامات لازم جهت پیگیری تامین نهاده‌های دامی برای دامداران شهرستان نطنز، حمت‌الله فیروزی‌پور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به منظور چاره‌اندیشی و پیگیری مطالبات دامداران پای درد و دل آنان نشست.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز موضوع تهیه علوفه و نهاد‌های دامی را از دغدغه های این مدیریت دانست و افزود: معضل خشکسالی و کمبود شدید علوفه در مراتع موجب تشدید معضلات دامداران شده و کمبود شدید نهاده‌های دامی بر مجموع این مشکلات افزوده است.

فرجی با بیان اینکه میزان نهاده موجود در این شهرستان جوابگوی دام‌های سبک و سنگین موجود نیست افزود: دامداران این روزها حال خوشی ندارند و با ضرر و زیان بسیار ادامه فعالیت می‌دهند و تعداد بسیاری از دامداران به دلیل مشکلات اقتصادی برای تامین مخارج سنگین خود به ناچار مجبور به فروش دام های خود هستند.

وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه در این باره و پیگیری‌های لازم توسط این مدیریت تصریح کرد: از تمامی متولیان امر در این زمینه درخواست داریم تا با همکاری همه جانبه نهادهای مرتبط در راستای رفع این مشکل تمام تلاش خود را به کار بگیرند.

رحمت‌اله فیروزی پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد کمبود نهاده‌های دامی در سطح کشور بوده‌ایم و علت آن هم عدم تخصیص ارز مورد نیاز برای تامین نهاده‌های دامی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: البته با پیگیری‌های فراوان مسئولان ذی‌ربط برای مرغداران تا حدودی خوراک مرغ تامین می‌شود ولی متاسفانه برای سایر دام‌ها ارز کمی اختصاص داده شده است که این مسئله مشکل‌ساز شده است.

انتهای پیام/804/ ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید