دبیرکل سازمان ملل متحد از حملات هوایی به یمن ابراز نگرانی کرددبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه نگرانی خود را از ادامه موشک ها و بمباران ها در مناطق مختلف یمن به وقت محلی ابراز کرد. همه این اقدامات به غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی این کشور آسیب رسانده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد مجدداً از طرفین خواست تا حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند، از تشدید تنش ها در منطقه اجتناب کنند و به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه عمل کنند.

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، به تازگی سفر خود به عربستان سعودی را به پایان رسانده است. خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان سعودی با احمد بن مبارک وزیر خارجه یمن و دیگر مقامات سعودی و یمنی دیدار کرد.

این سخنگوی در این دیدار گفت که گراندبرگ تشدید حملات نظامی اخیر از جمله حملات هوایی شدید به صنعا را محکوم کرد که از یمن به امارات و عربستان سعودی گسترش یافت و به یمن نیز سرایت کرد.

به گفته استفان دوجاریک از گراندبرگ در عربستان سعودی، او گزینه‌های احتمالی را برای تنش‌زدایی فوری و هموار کردن راه برای گفت‌وگوهای سیاسی جامع مورد بحث قرار داد.

منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند که جنگنده های ائتلاف سعودی پنجشنبه شب مناطقی در منطقه الحدیده یمن را بمباران کردند که بر اثر آن دو غیرنظامی کشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند.

پیش از این ائتلاف سعودی از حمله هوایی به الحدیده خبر داده بود. بر اساس توافقنامه استکهلم تحت حمایت سازمان ملل که در سوئد امضا شد، آتش بس در الحدیده اجرا خواهد شد. اما ائتلاف سعودی همواره با خرابکاری آتش بس را نقض کرده است.

در روزهای اخیر حملات هوایی ائتلاف سعودی به مناطق مختلف یمن از جمله صنعا پایتخت این کشور افزایش یافته است.

عربستان در 6 فروردین 94 در قالب ائتلافی متشکل از چند کشور عربی با کمک آمریکا و چراغ سبز به بهانه سرنگونی به یمن فقیرترین کشور عربی حمله کرد. برگشت. و رئیس جمهور فراری عبدالمنصور هادی برای رسیدن به اهداف و جاه طلبی های سیاسی خود به قدرت رسید.

آژانس‌های سازمان ملل از جمله سازمان بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که مردم یمن همچنان با قحطی و فاجعه انسانی بی‌سابقه در قرن گذشته مواجه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید