درخواست مهم ایران در مذاکرات وین/ دیپلمات روس: کار فشرده در وین – تابناک


مهمترین درخواست ایران در مذاکرات وین/ دیپلمات روس: کار فشرده در وین

درخشش بین المللیدر ادامه هشتمین دور رایزنی ها، نشست های کارشناسی امروز (جمعه) با حضور هیات های جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) در وین در حال برگزاری است. در همین راستا، نشست کارگروه اقدام هسته ای با حضور کارشناسان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+4 در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

وندی شرمن: ما هر چیزی را که ایران ارائه دهد قبول نداریم

1400/11/22 – 18:29

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد، این اتهامات را رد کرد و گفت: «ادعاهای مشابه و بی‌اساس درباره برنامه هسته‌ای ایران بیش از یک بار مطرح شده است.

وی افزود: همه گزینه‌های ما همیشه روی میز باقی می‌مانند، مهم نیست اینجا چه انتخاب می‌شود.

تعدادی از سناتورهای جمهوری خواه اخیراً به رئیس جمهور بایدن نامه نوشتند که هرگونه توافقی باید “برای ارزیابی” به کنگره ارائه شود و “احتمالاً مانع از اجرای کنگره می شود”، اما دولت بایدن هنوز پاسخی نداده است.

جمهوری خواهان همچنین گفته اند که با لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران مخالف هستند و گفته اند که در آنچه که او “فعالیت های بی ثبات کننده” خواند به تهران کمک خواهند کرد.

مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، که با توافق هسته‌ای 2015 مخالف بود، گفت ایرانی‌ها «می‌دانند که پرزیدنت بایدن برای رسیدن به توافق ناامید است». او به خبرگزاری فرانسه گفت: «بنابراین آنها دولت را برای گرفتن امتیاز تحت فشار قرار می دهند. دوبوویچ، که از بازگشت به “فشار حداکثری” حمایت می کند، گفت که دولت می خواهد “برنامه هسته ای ایران را دوباره در جعبه قرار دهد” تا آنها بتوانند روی اولویت های دیگر مانند چین تمرکز کنند. او گفت: «مشکل این است که جعبه در ندارد.

داریل کیمبال، مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات، طرفدار تمدید این توافق است و می‌گوید «هیچ جایگزین مناسبی برای بازگشت سریع به عضویت در شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد».

کیمبال گفت: «واقعیت این است که بدون بازگشت سریع به تعهد متقابل به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بیش از حد قابل قبول، ممکن و حتی محتمل است که ایران به دنبال تبدیل شدن به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای باشد».

سومین جلسه کارگروه (سازمان اجرایی) با حضور کارشناسان مذکور هم اکنون در هتل کوبورگ در حال برگزاری است.

کارشناسان ما ساعتی پیش برای شرکت در این نشست وارد هتل کوبورگ وین، محل برگزاری مذاکرات شدند. قرار است نشست های کارشناسی در قالب موضوعات مختلف علاوه بر رایزنی های دیپلماتیک پیگیری شود.

هشتمین دور مذاکرات در 26 ژانویه در وین آغاز شد و یکی از طولانی ترین دورهای مذاکرات است. این روزها شرکت کنندگان مشغول تدوین متن توافقنامه و حل و فصل برخی مسائل اختلافی هستند.

علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران روز گذشته به طور جداگانه با نمایندگان اتحادیه اروپا، روسیه و سه کشور اروپایی دیدار کرد. در حالی که مذاکرات به مرحله حساسی رسید و توافق نهایی بر سر تصمیمات سیاسی کاخ سفید حاصل شد، سپس نمایندگان 1+5 و ایالات متحده تشکیل جلسه دادند.

مذاکره کننده ارشد بریتانیایی همچنین نتیجه گفتگوهای نسبتا طولانی بین سه کشور اروپایی و مذاکره کننده ارشد ایرانی را مفید و سازنده توصیف کرد. اکثر هیأت ها اذعان دارند که با وجود پیچیدگی برخی مسائل، مذاکرات رو به جلو است.

اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام تاکید می کند

نماینده اتحادیه اروپا همزمان با نشست های کارشناسی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در وین، هدف شرکت کنندگان در مذاکرات را تضمین اجرای کامل توافقنامه 1994 عنوان کرد.

نشست کارشناسان گروه 1+4، ایران و اتحادیه اروپا از صبح امروز (جمعه) آغاز شد. طرفین ابتدا در چارچوب کارگروه اقدام هسته ای دیدار خواهند کرد و بر اساس برنامه اعلام شده، کارگروه های دیگری در زمینه رفع تحریم ها و تمهیدات اجرایی تشکیل خواهد شد.

استفان کلمنت، سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین، نوشت: «با توجه به اهمیت زمان، رایزنی‌های فشرده در حال انجام است و هدف ما اطمینان از اجرای کامل همه جنبه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. از گروه ویژه اقدام هسته ای

دیپلمات روسی: کار فشرده ای در وین در حال انجام است

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، امروز (جمعه) از ادامه کار فشرده در مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران خبر داد.

اولیانوف در توییتر نوشت: «کار فشرده بر روی برنامه جامع اقدام مشترک (CJAP) در وین در حال انجام است. هر سه گروه کاری (لغو تحریم ها، مسائل هسته ای و اجرا و پیگیری) امروز برای رسیدگی به مسائل مهم باقی مانده تشکیل جلسه خواهند داد.

واشنگتن فری بیکن، یک رسانه طرفدار محافظه کار در ایالات متحده، چهارشنبه گفت که چین و روسیه در جریان مذاکرات تحریم ها در وین، ایالات متحده را برای پذیرش خواسته های ایران تحت فشار قرار داده اند.

درخواست مهم ایران در مذاکرات وین

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه گفت که تهران می‌خواهد اطمینان حاصل کند که تحریم‌ها در مورد ازسرگیری برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعمال نمی‌شود.

جلالی روز جمعه در یک کنفرانس خبری در روسیه امروز در مسکو گفت: ایران در تلاش برای احیای برجام، می خواهد به ایران اطمینان دهد که در صورت تغییر رژیم آمریکا، تحریم های جدیدی علیه تهران اعمال نخواهد شد.

وی افزود: ما به غرب می گوییم تحریم هایی که شما اعمال کرده اید سخت و ناقض حقوق ملت ایران است و باید به طور کامل برداشته شود.

سفیر ایران در روسیه گفت: اگر غربی ها در مذاکرات شروع به رفع تحریم ها کنند، مذاکرات در وین مثمر ثمر و مثمر ثمر خواهد بود.

جلالی با بیان اینکه ایران از قوانین بین المللی خود برای توسعه انرژی هسته ای استفاده می کند، افزود: در دکترین دفاعی ایران جایی برای سلاح هسته ای وجود ندارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران فتوایی صادر کرده اند که ایران هرگز انرژی هسته ای نخواهد داشت. سلاح. “نکن.

با تاکید بر لزوم لغو تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران؛ او تحریم ها را «ظالمانه» خواند و گفت که اکنون توپ در زمین غرب و آمریکاست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: ما آن را مناسب ترین راه برای مذاکره می دانیم اما در عین حال مذاکره نمی کنیم بلکه به دنبال نتیجه هستیم.

وی افزود: غرب می گوید ایران می تواند به سمت انرژی صلح آمیز حرکت کند اما در واقع تلاش آنها این است که ما را از این راه دور نگه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید