درد همیشگی کم آبی در گیسور/ کمبود بودجه مشکل مشترک جنوب خراسان رضوی

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، به سمت شمال شرقی گناباد که حرکت کنید در جاده ای باریک با آسفالت‌هایی که فقط از آن آثارش مانده بعد از گذشت 70 کیلومتر به یکی از روستاهای قدیمی شهرستان گناباد به نام " گیسور" می‌رسیم.

روستایی در دل کویر و در مرز خراسان رضوی و جنوبی با مردمانی که شغل بیشتر آن‌ها دامداری است و چند سالی می‌شود که روی به کاشت پسته نیز آورده‌اند.این روستا دارای آثار قدیمی مانند آتشکده مربوط به پیش از اسلام، آرامگاه جغتین و قلعه تاریخی گیسور است که نشان از قدمت هزار ساله روستای گیسور دارد.

پیرمردی که در حاشیه خیابان اصلی روستای گیسور نشسته می‌گوید: در اینجا جز خاک چیزی نمی‌خوریم، تریلرهای مرز از وسط روستا عبور می‌کنند که جز خرابکاری و تخریب چیزی ندارند و باید فکری برای آنها کرد.

یکی از جوانان روستا نیز می‌گوید: روستای گیسور به اندازه چندین روستا آثار تاریخی و طبیعت بکر دارد اما چون کسی به آن نرسیده بیشتر آن در حال تخریب است و همیشه یک جواب برای ما داشته اند، بودجه نیست.

گردشگری ظرفیتی مغفول در گیسور

رضا علیزاده، رئیس شورای اسلامی روستای گیسور اظهارداشت: در روستا 600 خانواده و 1800 نفر زندگی می‌کنند که شغل اغلب آنها دامداری و بخشی از اهالی نیز به سمت کشاورزی روی آورده اند که 25 حلقه چاه، 2 رشته قنات جاری و 2 رشته قنات مسدود داریم.

وی افزود: مشکل اصلی به مانند بیشتر روستاها اشتغال و مباحث معیشتی است، در گیسور که قالب جمعیت آن را جوانان تشکیل می‌دهد این موضوع وجود دارد و دامداری هم در این چند سال اخیر به صورتی ضربه خورده که کمر دامدار را شکسته است.

رئیس شورای اسلامی روستای گیسور عنوان کرد: گردشگری ظرفیتی مغفول مانده در روستا است که تاکنون به آن پرداخته نشده ، آثار تاریخی و ظرفیت‌هایی داریم که کمتر نقاط کشور دارند و از سویی بزرگترین پارک روستایی کشور در گیسور احداث شده است.

ترک تحصیل بزرگترین معضل گیسور

حسن طلایی، روحانی روستای گیسور در خصوص مشکلات این روستا اظهارداشت: ترک تحصیل دانش آموزان بزرگترین معظل روستای گیسور است زیرا به دلیل فاصله از شهر و نبود دبیرستان، دانش آموزان بعد از راهنمایی ادامه تحصیل نمی‌دهند و به کارهای کشاورزی و دامداری روی می‌آورند.

وی افزود: رایزنی‌هایی برای این مشکل داشته ایم اما موضوعات فرهنگی به صورت جدی باید در روستاها بررسی شود و بخصوص در این روستا به دلیل نزدیکی به مرز موضوع اعتیاد مورد توجه قرار گیرد.

ثبت 11 موقوفه جدید در گناباد/ 600 رقبه از املاک وقفی سنددار شدنماینده مردم گناباد: استاندار آینده خراسان‌رضوی بحث انتقال آب به استان را ویژه پیگیری کندبرنامه‌ریزی برای سالمندان نداریم/ بیش از 12 درصد جمعیت گناباد سالمند هستند

رضا سلطانی، دیگر عضو شورای اسلامی روستای گیسور اظهارداشت: چند سالی می‌شود که مردم روستا به سمت پسته کاری روی آورده اند ولی با توجه به پروانه‌های برداشت آب نمی‌توان سطح زیر کشت را افزایش داد و با کمبود آب روبه رو هستیم.

وی افزود: مشکل لایه روبی قنوات با این بودجه‌های قطره چکانی حل نمی‌شود و باید یکبار برای همیشه دولت و مجلس بودجه‌ای برای قنوات در نظر بگیرند که تغییر محسوسی در آن ایجاد شود و با این اعتبارات نمی‌توان راه به جایی برد.

بزرگترین پارک روستایی کشور در گیسور

رضا اسدی، خیر گیسوری اقدام به ساخت بزرگترین بوستان روستایی کشور در روستای گیسور کرده است که در همین خصوص اظهار داشت: این بوستان در زمینی به مساحت 25 هزار مترمربع و با اعتباری 5 ملیارد تومانی احداث شده است.

وی ادامه داد: طرح این بوستان برگرفته از قلعه روستا است و تاکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا اتمام پروژه 2 میلیارد تومان دیگر هزینه خواهیم کرد.

این خیر ادامه داد: بوستان بیگ‌ها توانسته زمینه اشتغال 150 نفر را به صورت مستقیم 150 نفر غیر مستقیم را محیا کنند و به دلیل ساخت همین بوستان تعدادی از جوانان که در تهران کار می‌کرده اند به روستا مهاجرت کرده و در اینجا مشغول به کار شده‌اند.

انتهای پیام/281/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید