درد کهنه نظام سلامت| رنج کردستانی‌ها از کمبود پزشک/ مردم برای درمان به ‌استان‌های همجوار مراجعه می‌کنند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، در زمان مصر باستان علم پزشکی همواره یکی از حوزه‌هایی بود که انسان در پی کشف آن بود و از آثار و بقایای انسان‌های آن زمان مشخص است که از هزاران سال پیش از عام پزشکی و حتی جراحی برای درمان برخی از امراض استفاده می‌کردند.

با گذشت زمان و پیشرفت بشریت علم پزشکی نیز متناسب با نیازهای انسان پیشرفت کرد و کسانی همانند ابوعلی سینا در ایران را به سمت و سوی خود کشاند که پیشرفت‌های شگرفی در علم پزشکی را به همراه داشت.

هم‌اکنون پزشکی در سراسر جهان به عنوان یک علم دانشگاهی و البته بسیار مهم به واسطه سروکار داشتن با سلامت جامعه تدریس می‌شود.

مهمترین رویداد قرن بیست و یکم شاید شیوع ویروس کرونا بود که برای جامعه پزشکی و پیرا پزشکی تمام دنیا و بالاخاص کشور ما مشکلات بسیاری را به وجود آورد اما باوجود همه مشکلات این جامعه پزشکی بودند که سخت و محکم در برابر این بیماری ایستادگی کردند و این بیماری را با از جان گذشتن‌های خود تا حدی شکست دادند.

استان کردستان همواره از قبل از انقلاب تاکنون به عنوان یک استان مرزی کم‌برخوردار شناخته شده و این امر را می‌توان به صورت کاملا مشخص در تخصیص پزشک‌های متخصص به آن دید به نحوی که اگر یک بیمار به ویزیت تخصصی نیاز داشته باشد قطعا پزشکان استان او را به مرکز کشور یا استان‌های همجوار معرفی می‌کنند.

اگر بعد از ظهر‌ها یک سر به مطب‌های پزشکان در استان و به ویژه شهر سنندج بزنید کاملا کمبود پزشک متخصص در استان با بحبوحه‌ای که در مطب‌ها وجود دارد را نظاره‌گر خواهید بود.

جدای از اینها در شهرستان‌های استان تخت‌های بیمارستانی وضعیت جالبی ندارند و متناسب با جمعیت شهرستان خود نیستند یا اگر هم باشند با کمبود امکاناتی که وجود دارد مجبور به مراجعه به مرکز استان و یا تهران می‌شوند.

«صدیق جدید‌الاسلامی»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به وضعیت نسبت پزشک به بیمار در استان اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به اینکه تعداد پزشک به جمعیت محاسبه می‌شود در استان حدود 500نفر پزشک عمومی، 630نفر پزشک متخصص و 69نفر فوق تخصص و فلوشیپ فعال هستند به این معنی که به ازای هر صدهزار نفرجمعیت استان 75پزشک در استان وجود دارد.

وی به وضعیت تخت‌های بیمارستانی در استان به ویژه شهرهای محروم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر حدود دوهزار و 750تخت فعال بیمارستانی در استان وجود دارد به این معنی که حدود 1.7 تخت بیمارستانی به ازای هر یک هزار نفر جمعیت در استان وجود دارد، البته شاخص کشوری این مهم نیز 1.7 است. این نسبت در شهرستان‌های استان به تفکیک در سنندج 2.2، سقز 1.7، مریوان 1.3، بانه 1.1، قروه 1.1، کامیاران 0.9، بیجار 1.3، دیواندره 1 ، دهگلان 0.7 و سروآباد 0.9 است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که علت چرایی کمبود پزشک در استان چیست؟ توضیح داد: مهمترین عوامل عدم ماندگاری پزشکان در مناطق محروم کشور مربوط به تمایل به حضور در استان‌های بزرگتر مثل تهران جهت ادامه تحصیل، کسب درآمد بیشتر، جاذبه رفاهی در شهرهای بزرگ، کمبود بیمارستان و بخش خصوصی قدرتمند در استان، اخذمالیات بیشتر از مطب‌ها حتی نسبت به شهرهای بزرگ و …. است.

وی بیان کرد: نحوه جذب و افزایش سهیمه پذیرش پزشک در رده‌های مختلف، مربوط به معاونت آموزشی است اما در کل براساس آمار نظام‌پزشکی، چندین هزار پزشک در کشور حضور دارد که در حال حاضر تمایلی به فعالیت در رشته پزشکی ندارند لذا صرفا افزایش تعداد پذیرش کمکی در این زمینه نخواهد کرد و شرایط رفاهی، معیشتی، نظام پرداخت و … جهت خدمت در مناطق محروم باید مدنظر قرار گیرد در غیراینصورت بعد از اتمام تعهدات، مجددا به شهرهای برخوردار خواهند رفت.

جدید‌الاسلامی تصریح کرد: باتوجه به اینکه محل اصلی آموزش پزشکان در بیمارستان‌های تحت نظر وزارت بهداشت است پس بهتر است همانند اکثر کشورهای جهان پذیرش پزشک نیز در اختیار این وزارتخانه باشد.

افزایش سالیانه جذب 20 درصد دانشجوی پزشکی تایید شدکمبود پزشک در استان لرستان/ در بسیاری از مناطق پزشکان ساعتی خدمات ارائه می‌دهند

وی در پاسخ به این سؤال که آیا باید اختیار جذب دانشجویان پزشکی برعهده وزارت علوم قرار گیرد، افزود: از نظر بنده تربیت دانشجویان پزشکی باید کماکان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی باشد چرا که وقتی مراکز بیمارستانی و درمانی زیر نظر وزارت بهداشت قرار دارد طبعا می‌تواند در آموزش بهتر و کیفی‌تر علوم تخصصی‌تر پزشکی تأثیرگذار باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: اگر مراکز بیمارستانی و مراکز آموزشی از یکدیگر تفکیک شوند قطعا به روند تربیت دانشجوی پزشکی لطمه وارد می‌شود و این مردم هستند که بیشترین آسیب را از این موضوع می‌بینند.

وی ادامه داد: اگر تعداد ورودی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش یابد قطعا تأثیر مثبت خواهد داشت اما باید این موضوع را نیز مدنظر داشت که چرا میزان استخدام و جذب پزشکان ما تا این حد پایین‌تر از میزان فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی است؟!

جدیدالاسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا ریشه کمبود پزشک در وزارت بهداشت است؟ توضیح داد: عمده‌ترین ضعف کمبود پزشک می‌تواند عدم تعهد فردی باشد چرا که دانشجویی که وارد عرصه پزشکی می‌شود از زمان ورود به دانشگاه تا زمان فارغ‌التحصیلی هزینه‌های هنگفتی را به نظام تحمیل می‌کند لذا به راحتی از وظیفه خود که خدمت به مردم است به واسطه مهاجرت به کشورهای خارجی و یا فعالیت در بخش خصوصی سر باز می‌زند که ضعف سیستم در این زمینه را می‌رساند.

وی بیان کرد: در کردستان همانند سایر نقاط کشور جز در زمینه پزشک عمومی، کمبود پزشکی نداریم و در همین راستا در ماه گذشته 69پزشک متخصص را وارد کردستان کرده‌ایم و عمدتا شهرهای کم برخوردار استان را در زمینه جذب پزشک مورد توجه قرار داده‌ایم.

معاون درمان علوم پزشکی کردستان یادآورشد: علت کمبود پزشک فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست لذا در مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصمیم‌های بهتری در این زمینه اتخاذ کرد.

شایان ذکر است که هر اندازه مراکز بیمارستانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای بهبود خدمات کیفی و کمی به بیماران، فعال عمل کنند قطعا رضایت اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید