درد کهنه نظام سلامت| مصائب کمبود پزشک در خراسان شمالی/ "یک پزشک" برای هر 3600 نفر + فیلم

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ کمبود پزشک و توزیع ناعادلانه نیروی انسانی و امکانات درمانی و بهداشتی در استان خراسان شمالی یک موضوع بسیار جدی و قابل تامل است.

در استان خرساان شمالی با بیش از 960 هزار نفر جمعیت٬ در حال حاضر 250 پزشک متخصص و 360 پزشک عمومی طبابت می‌کنند. بر این اسا به ازای هر 3600 نفر یک پزشک متخصص و برای هر 2666 نفر یک پزشک عمومی مشغول فعالیت هستند.

سید محد پاکمهر نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده مردم استان خرساان شمالی در مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی در کشور توزیع ناعادلانه پزشک در بین استان‌ها است.

وی با بیان اینکه 55 درصد پزشکان متخصص و اطباء در مراکز استان‌ها مستقر هستند افزود: متاسفانه استان‌های محروم نظیر خراسان‌شمالی، سیستان و بلوچستان، چهار محال و بختیاری و ایلام با کمبود پزشک مواجه هستند.

نماینده مردم بجنورد، گرمه و جاجرم، مانه و سملقان و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی با اعلام این که در حال حاضر 30 هزار پزشک در کشور در چرخه درمانی فعالیت ندارند، گفت: طی 20 ماه گذشته 2550 نفر از پزشکان متخصص کشور برای دریافت گواهی فنی و مجرب به منظور مهاجرت به خارج از کشور به وزارتخانه مراجعه نمودند.

پاکمهر با تاکید بر اینکه باید در زمینه حفظ و ماندگاری پزشکان و کادر درمان تلاش و اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم خاطرنشان کرد: برای تربیت دانشجوی پزشکی و نیروی انسانی متخصص این رشته به طور میانگین سالانه برای هر فرد 200 تا 400 میلیون تومان هزینه می‌شود که باید در زمینه حفظ نیروی انسانی نخبه پزشکی تلاش ویژه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سال جدید 2950 نفر از دانشجویان رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شدند افزود: با توجه به توزیع عادلانه پزشک در کشور در حال حاضر پزشکان حاضر نیستند در مناطق محروم نظیر راز و جرگلان خدمت کند لذا باید قانون حق نوار مرزی اجرا شود تا پزشکان انگیزه خدمت در مناطق محروم را داشته باشند.

مناطق محروم خراسان جنوبی همچنان از درد کمبود پزشک رنج می‌بردمشکل کمبود پزشک متخصص در آذربایجان‌غربی جبران می‌شوداستاندار زنجان: نسبت به کمبود پزشک در استان "اشراف کامل" دارم

پزشک ,

انتهای پیام/311/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید