در زندان های ایران چه می گذرد؟ خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه جامعه: در سال های اخیر مدیریت زندان ها علیرغم کاستی هایی که دارد، شاهد روند رو به رشد و پیشرونده ای در راهبردهای مدیریتی خود است. مدیریتی که حافظ حقوق شهروندی زندانیان و البته هدف گذاری برای اصلاح و آموزش جمعیت آن به سمت تحول و تعالی در سازمان اسیران گام بردارید.

به گفته جرم شناسان، به ویژه در دوره جدید، زندان دیگر تنها محل حبس نیست، بلکه باید در بازپروری مددجویان چاره ای اندیشید که با تعریف ویژگی ها و تحقق آرمان های جامعه پذیری نیز می توان به آن دست یافت. این مسائل زمانی محقق می شود که زندانی در دوران حبس آنقدر آموزش و مهارت ببیند که پس از آزادی راهی برای عدم بازگشت به زندان پیدا کند.

و گاه هدف گیری به سمت بعد معنوی زندانی است که حکایت از تربیت ذهن او دارد و به طور کلی مسیر تامین آن از ایجاد فرصت های شغلی تا تسهیل آزادی از زندان و … است.

بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌های خارجی متبلور شده است، زندان‌های دولتی بر اصولی مبتنی بر حقوق شهروندی، حیثیت زندانیان و مدیریت علمی تکیه کرده‌اند و این امر در برخی از نتایج نگهبانی از زندان‌های علمی در سال 1400 میلادی نمایان شده است.

100000 شرکت کننده در دوره های آموزش حرفه ای

بررسی سوابق عملکرد نهادهای زندان در ماه های اخیر نشان می دهد که هدف گذاری حداکثری اشتغال مولد و پایدار در زندان ها در دستور کار قرار گرفته است. این ادعا پیش از این با تعیین بازه های زمانی مشخص و با انتخاب استان گیلان و یک زندان در هر استان به عنوان نمونه ای برای حداکثرسازی اشتغال انجام شده است.

در این راستا طبق آمار در سال گذشته بیش از 23 هزار نفر در زندان ها به کار گرفته شدند و 6600 نفر تحت آموزش قرار گرفتند که با کمک معاونت فنی و حرفه ای، وزارت کشاورزی و جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی روند رو به رشدی دارد. سازمان، گردشگری و صنایع دستی. در راستای راه اندازی کسب و کار و تلاش کارآفرینان برای استخدام زندانیان، اعطای 280 میلیارد ریال تسهیلات برای آزادی زندانیان با کمک بانک ها در دستور کار قرار گرفت.

در زندان های ایران چه می گذرد؟

همچنین تصویب معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران بخش کار زندان و شروع فروش اینترنتی محصولات تولیدی زندانیان از دیگر موارد مهم در حوزه اشتغال در سال 1400 است.

امنیت سلامت در سالی پرماجرا

این زندان همچنین به دلیل شیوع اخیر تاج گذاری محتاط تر و البته ایمن تر بوده است، زیرا تعداد راه های خروج و ورود با اقدامات امنیتی از قرنطینه تا غربالگری دو برابر شده است.

به احتمال زیاد یکی از اولین مراکزی بوده است که علیه کووید واکسینه شد و می توان به مراکز امنیتی و آموزشی یعنی زندانیان اشاره کرد به طوری که در سال 1400 و با توجه به شیوع اخیر کرونا 341000 نفر معاینات از زندانیان و در حین درمان در اسرع وقت گرفته شد. فرصت، طرح جامع واکسیناسیون علیه کرونا برای زندانیان، زندانبانان و سربازان در اوایل آگوست 1400 آغاز شد.

431000 زندانی واکسن کرونا دریافت کردند

در این مدت 431 هزار دوز به زندانیان، 38 هزار دوز به زندانبانان و 27 هزار دوز به سربازان وظیفه در سه مرحله تزریق شد.

علاوه بر این، مجموعه درمان اعتیاد برای مددجویان جدید، علاوه بر بهره مندی از پوشش خدمات پزشکی برای زندانیان و خانواده های آنان، ایجاد بیش از 200 اتاق ایزوله برای تشخیص و درمان بیماری ها و همچنین ارتقاء سطح پزشکی و آموزشی، رشد چشمگیری داشته است. تجهیزات نظارت شده است.

در زندان های ایران چه می گذرد؟

افزایش 6.5 درصدی مرخصی زندان

در سال گذشته تعداد زندانیان جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل 18.5 درصد کاهش داشته و تعداد پرونده های تحت رسیدگی نیز در این مدت حدود 20 درصد کاهش داشته است. مرخصی محکومان نیز برای جلوگیری از شیوع کرونا بیش از 6.5 درصد افزایش یافت.

کسر حدود 4 درصدی محکومان به مهریه، کاهش 18 درصدی محکومان مالی و افزایش 605 درصدی مرخصی مرخصی بخشی از اقدامات سازمان زندان است.

کسر حدود 4 درصدی محکومان به پرداخت مهریه، کاهش 18 درصدی محکومان مالی پس از رسیدگی قضایی، تعیین تکلیف متهمان بازداشت شده با قرار برائت یا منع تعقیب، کاهش 47.5 درصدی تعداد زندانیان و افزایش قضات بازديد در مورد زندان ها نيز افزايش 40 درصدي و 11 درصدي در تشريفات الكترونيكي از ديگر موارد است.

در روند کاهش تعداد مجرمان در زندان ها اتفاق افتاد

نکته قابل توجه در برنامه ریزی سازمان زندان ها، حرکت به سمت استفاده حداکثری از سیستم های الکترونیکی است که شاید مبتنی بر اتصال الکترونیکی باشد، اما با این ایده می توان تعداد زندانیان در زندان ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. این امر نه تنها به هر قیمتی از جمعیت مراکز کاسته می شود، بلکه از آسیب وارده به زندانی و در نهایت بازگشت وی به خانواده و سایر مزایای آن می کاهد.

به این ترتیب با همکاری شرکت های دانش بنیان، 11 هزار تسمه الکترونیکی تولید و توزیع شد و همچنین برنامه ریزی و انعقاد قرارداد برای تامین و توزیع 30 هزار تسمه در نیمه نخست امسال انجام شد. بر این اساس، در حالی که تا پایان سال 1378 تنها کمتر از 2000 نفر مشمول اوراق الکترونیکی بودند، در پایان سال 1400 این تعداد به 6860 نفر رسید.

42 هزار جلسه مجازی با زندانیان برگزار شد

راه اندازی طرح «دیدار الکترونیکی از راه دور» برای زندانیان و خانواده هایشان از سوی دیگر برنامه های جالب و تقابل رشد دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان است برای کار در این مدت 42 هزار ملاقات مجازی با زندانیان انجام شد.

در زندان های ایران چه می گذرد؟

در سال گذشته 42 هزار بازدید مجازی از زندان انجام شد و زندان ها به بیش از 600 دادگاه مجهز شدند.

این در حالی است که طرح «محاکمه الکترونیک» در زندان ها اجرا شد و زندان ها به بیش از 600 سالن دادگاه مجهز شدند که نتیجه آن حدود 320 هزار دادگاه الکترونیکی بود. ناگفته نماند که با چنین ابتکاری، اکنون بیش از 72 درصد جلسات دادرسی زندانیان به صورت الکترونیکی برگزار می شود. این اقدام باعث ارتقای امنیت حمل و نقل زندانیان و تسهیل رسیدگی به پرونده های آنان، هزینه های دادگاه، مشکلات تبعید و تبعید و غیره شده است.

توسعه و طراحی سامانه بانک ژن نمونه برداری از زندانیان مورد نیاز سازمان پزشکی قانونی و پردازش و راه اندازی سامانه های خودکار کنترل و ثبت اطلاعات و انجام عملیات مربوط به امور زندان، علاوه بر افزایش امنیت زندان با تجهیز حداکثری. مراکز دارای دوربین مداربسته و با استفاده از 19000 واحد موجود در سایر موارد موجود می باشد.

برنامه های جسورانه و شیشه کاری های هنری و فرهنگی در زندان ها

اقدامات زندانیان در یک سال گذشته به گونه ای انجام شده است که علاوه بر ارتقای قوه قضائیه، امنیت و رفاه مددجویان، ابعاد فرهنگی و آموزشی آن را نیز افزایش دهد.
با توجه به فعالیت های سال 1400 در حوزه فرهنگی و آموزشی شاهد انعقاد 324 تفاهم نامه با نهادهای مربوطه بودیم. 5590 مددجو در سه جلسه نهضت سوادآموزی زندانیان، 37 هزار و 188 نفر در فعالیت های قرآنی، 111 هزار زندانی در کلاس روخوانی قرآن کریم و روان خوانی، 114 هزار و 530 نفر در تمرین نماز، 244 هزار و 444 نفر در بخش فنی عمومی شرکت کردند. تمرینات، 13 هزار نفر در تئاتر شرکت کردند شخصی که بیش از 17 هزار کتاب، 80 هزار مجله و نشریه تهیه کرد، 818 کتابخانه کوچک در هنرستان ها و 156 کتابخانه در آسایشگاه سربازان تأسیس کرد، 444 روحانی را به صورت ساعتی و 158 روحانی را برای جمعی فراهم کرد. دعا

در زندان های ایران چه می گذرد؟

در این مدت 814 گروه جهادی در زندان ها بودند و 7446 خدمات فرهنگی ارائه شد. تشییع شهدای گمنام در 29 استان و 172 زندان به همراه توسعه هنرآموزی در قالب 675 کارگاه آموزشی با حضور بیش از 17000 مددجو، توسعه تئاتر با تشکیل 333 گروه نمایش و برگزاری جشنواره های مختلف برگزار می شود. اقدامات دیگر

در زندان های ایران چه می گذرد؟

برای حدود 11 نفر از مددجویان در زمینه ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی سازماندهی شد، 31 زورخانه به زندان ها رها شدند، بیش از 117000 نفر در برنامه ها و مسابقات ورزش های همگانی شرکت کردند، 574 دستگاه تهویه مطبوع پویا در راستای فضاهای ورزشی، 419 خانه ورزش ساخته شد. در بناهای یادبود و غیره ساخته شدند. اقدامات در ورزش

انتقال زندانیان به خارج از شهرها

شاید یکی از مهم ترین طرح ها در حوزه کالبدی زندان ها حذف محیط فیزیکی آنها از بافت شهری باشد که این امر نیز طبق قانون باید انجام شود اما در سال 1400 و در راستای اجرای قانون «انتقال» زندانیان خارج از شهر» اتفاقات خوبی در این منطقه رخ داد. در این راستا تعداد بازداشتگاه ها به 91 مرکز با مساحت 129 رسید هزار متر مربع در دست ساخته، مطالعه و نگهداری شد در سال امسال با تامین اعتبار و تخصیص اعتبارات لازم 11 مرکز با ظرفیت 8400 نفر افتتاح می شود.

سال گذشته بیش از 35000 متر مربع مسکن زندانیان اضافه شده یا ساخته و بازسازی شده است. همچنین 182000 متر مربع از فضای موجود بهسازی و زیباسازی شد. در ادامه مجوز لازم برای بکارگیری 4000 کارگر در مشاغل مشخص در سازمان اخذ شد.

علاوه بر اجرای بخشنامه تبیین حقوق زندانیان، احترام به کرامت و نحوه نظارت بر بازداشتگاه ها، اعطای مرخصی ویژه در اعیاد ملی و مذهبی، استفاده گسترده از عفو، آزادی مشروط، تخفیف مجازات. بازدید مستمر از زندانها و 2. اقدامات دیگری که چهره بهتری به پیدایش و مدیریت زندانها در چند سال اخیر بخشیده است.

قرار است امسال با توجه به اولویت های ده گانه و اعلام رئیس سازمان زندان ها با توجه به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت این طرح های مثبت و واقعیت این اتفاقات را راه اندازی کند. در فواصل زمانی معین

دیدگاهتان را بنویسید