در میان اعتراضات رایج در قزاقستان وضعیت فوق العاده اعلام شدبر اساس گزارش ها باشگاه خبرنگاران جوان به گزارش رویترز، با افزایش اعتراضات در قزاقستان به قیمت سوخت، مقامات دولتی در آلماتی و مانگیستاو وضعیت فوق العاده اعلام کردند.

جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در یک سخنرانی گفت: «حمله به ادارات دولتی و نظامی کاملاً غیرقانونی است. دولت سقوط نخواهد کرد. ما به اعتماد و احترام متقابل نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار رویترز در آلماتی، پلیس قزاقستان از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی برای متفرق کردن معترضان استفاده می کند.
دولت قزاقستان روز سه شنبه اعلام کرد که افزایشی در قیمت سوخت، به ویژه گاز طبیعی مایع وجود نخواهد داشت. اعتراضات رایج در پی اعلام افزایش سوخت توسط دولت صورت گرفت.

بسیاری از قزاق ها به دلیل گرانی بنزین خودروهای خود را سوزانده اند. پس از اعلام احتمال افزایش قیمت گاز مایع، مردم دست به اعتراض زدند و به خیابان ها ریختند.

به دنبال افزایش قیمت سوخت در قزاقستان در اولین روزهای سال 2022، تظاهرات گسترده در شهر نفت خیز Zhanauzen، یکی از قزاقستان، آغاز شد و به تدریج به شهرهای بزرگ از جمله آلماتی، پایتخت گسترش یافت.

قرار است امروز دیداری با رئیس جمهور قزاقستان برای بررسی خواسته های معترضان برگزار شود. مسئولان از مردم خواستند تا زمان مشخص شدن نتیجه نهایی جلسه، خویشتن داری کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید