در هدآفرین عملیات احداث گاوداری 8000 نفری آغاز شدبه گزارش روز شنبه ایرنا، این مزرعه صنعتی با ظرفیت 300 نفر در روستای خلف بیگلو از توابع هدآفرین در 210 کیلومتری شمال شرق تبریز در منطقه ای دورافتاده از منطقه آزاد ارس احداث می شود.

سخنگوی مردم کالیبر هدآفرین و خورند در مجلس شورای اسلامی در آیین کلنگ زنی ساخت مزرعه صنعتی گفت: اقتصاد کشاورزی شهرستان با پیروی از سیاست اقتصاد مقاومتی در مسیری امیدوارکننده قرار دارد.

حسین خاتمی با بیان اینکه با افتتاح گمرک هدآفرین، معمای تولید و صادرات در این شهرستان تقریبا تکمیل می شود، خواستار تسریع روند افتتاح گمرک در منطقه مرزی شد.

وی گمرک را مزیت بی نظیری برای هدآفرین دانست و ادامه داد: میزان سرمایه گذاری در این شهرستان نیاز به افتتاح گمرک هدآفرین را در سال گذشته دو چندان کرده است و بی شک این گمرک نقش بسیار مهمی در رونق تولید صادرات محور خواهد داشت.

شهرستان مرزی هدآفرین در حاشیه رودخانه ارس دارای 35 هزار نفر جمعیت است که بیش از 70 درصد آنها در روستاها سکونت دارند و به کشاورزی و دامداری می پردازند.

هدآفرین با وجود خاک حاصلخیز و آب فراوان یکی از شهرهای محروم آذربایجان شرقی محسوب می شود. البته در دهه اخیر با احداث شبکه سد گیز کله سی گام های خوبی برای توسعه هدآفرین به ویژه در بخش کشاورزی برداشته شده است.

گمرک هدآفرین یکی دیگر از مزیت های نسبی این شهرستان است که تا سال گذشته به دلیل اشغال قره باغ فعالیت نمی کرد و به همین دلیل دو سه سال پیش تعطیل شد، اما اکنون که اراضی اشغالی به جمهوری اسلامی ایران بازگشته است. آذربایجان با تهران باکو علاقمند به گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی از طریق احیای گمرک هدآفرین است.

مقامات عالی رتبه کشورمان طی یک سال گذشته بارها بر ضرورت از سرگیری فعالیت گمرک هدآفرین به منظور توسعه روابط با جمهوری آذربایجان تاکید کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید