دعوت از گروه صدر برای یک چارچوب هماهنگی برای پیوستن به بزرگترین گروه پارلمانی عراق


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در چارچوب هماهنگی عراق، گروه های شیعی از نمایندگان پارلمان شیعی این کشور و گروه صدر خواستند تا با هم گروه بزرگ تری تشکیل دهند.

به گزارش موازین نیوز، در بیانیه این کمیته آمده است: چارچوب هماهنگی در شصت و ششمین جلسه امروز جمعه خود ضمن رسیدگی به موضوع گروه بزرگتر و اولین جلسه مجلس بر رعایت چارچوب های قانونی و قانون اساسی تاکید کرد.

در این بیانیه تاکید شده است: ما از همه اعضای بزرگترین گروه اجتماعی عراق به ویژه برادران گروه صدر می خواهیم که گروه بزرگ تری برای حفاظت از ثبات روند سیاسی عراق تشکیل دهند.

کمیته هماهنگی تصمیم گرفت از همه گروه های ملی عراق به دلیل حمایت آنها از اجماع بین گروه های سیاسی و عدم مشارکت در روند حساس تشکر کند.

محمد السیهود، یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نیز جمعه شب تاکید کرد که کمیته هماهنگی می تواند گروه بزرگ تری تشکیل دهد اما نمی خواهد در کنار صدر باشد.

السیهود گفت تنها دو روز تا اولین جلسه پارلمان جدید باقی مانده است که رئیس جمهور و رئیس پارلمان را انتخاب می کند.

وی افزود: بر خلاف شایعات، مشکل تا این لحظه محدود به گروه های شیعه نیست، علاوه بر این، گروه های سنی هنوز بر سر ریاست مجلس به توافق نرسیده اند و کردها نیز هنوز بر سر ریاست مجلس به توافق نرسیده اند.

یکی از اعضای دولت قانون گفت: با وجود توانایی تشکیل بزرگترین گروه، چارچوب هماهنگی هنوز در مورد تعداد کرسی ها تصمیم گیری نکرده است زیرا با وجود حضور فعلی صدر نمی خواهد بزرگترین گروه را تشکیل دهد.

افراد گروه های سیاسی مختلف عراق از جمله شیعیان، سنی ها و کردها در حال حاضر در حال رایزنی نزدیک با یکدیگر برای پیشبرد روند سیاسی پس از انتخابات اخیر عراق هستند.

انتهای پیام/.این را در صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید