«دفترچه خاطرات جانی آتیش‌پاره» در بازار نشر

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط‌عمومی انتشارات سیمای شرق، کتاب «دفترچه خاطرات جانی آتیش پاره»، به قلم «لوئیجی برتلی»، از داستان‌های جذاب کودک و نوجوان در ادبیات ایتالیا است که با رویکرد طنز اجتماعی با اتکا بر واقعیت و رئالیسم نوشته شده است که لایه‌های مختلف جامعه را به شکلی طنزآمیز به تصویر می‌کشد.

این اثر ماجراهای پسر بازیگوشی را به نام «جانی ستوپانی» را به تصویر می‌کشد. کتاب حاضر به مرور دفترچه خاطرات «جانی» می‌پردازد که کارهای شیطنت‌آمیز زیادی می‌کند و همه خانواده و دوستانش از دست او کلافه می‌شوند. اوج داستان هم ورود جانی به مدرسه شبانه‌روزی است که در آن با مسائل مختلفی مانند فشار از طبقه بالا، دروغ، فساد مدیران مدرسه، تهمت و… روبه‌رو می‌شود.

چالش‌هایی که جانی با آن‌ها مواجه می‌شود برای کودکان و نوجوانان در هر دوره‌ای ملموس و قابل تصور است و نویسنده با پرداختن به دغدغه‌های ذهنی کودکان و نوجوانان به مخاطب می‌فهماند که باید رفتارهای هیجانی و فکرهای شیطنت‌آمیز خودشان را کنترل کنند.

این کتاب که از زبان ایتالیایی ترجمه‌ شده، بیش از 100 سال قبل منتشر شده است. در واقع کتاب «دفترچه خاطرات جانی آتیش پاره»، یک رمان معروف ایتالیایی است که در یک مجله طی سال‌های 1907-1908 چاپ می‌شد و در سال 1912 برای نخستین‌بار در قالب کتاب منتشر شده است.

کتاب «دفترچه خاطرات جانی آتیش پاره» در دنیا با استقبال گسترده‌ مخاطبان کودک و نوجوان روبه‌رو بوده و بر مبنای آن چندین فیلم و سریال و اقتباس ادبی نیز ساخته و نوشته شده است. تفاوت زاویه نگاه بزرگسالان و کودکان، موضوعی مهم در مباحث روانشناسی است که در دست‌نوشته‌های «جانی آتیش‌پاره» به خوبی مشهود و محسوس است؛ به همین دلیل خواندن آن به والدین و اولیای تربیتی نیز توصیه می‌شود.

محیا کربلایی، مترجم این اثر، به علت آشنایی با فرهنگ و زبان کشور ایتالیا، خواندن ترجمه‌ فارسی این اثر را برای مخاطبان نوجوان ایرانی روان، سهل و قابل درک کرده است.

پژوهشی جامع و مستقل پیرامون هویت تاریخی «بیت‌الأحزان» در بازار نشر

چاپ دوم این کتاب که اکنون در بازار نشر است، در قطع رقعی و در 350صفحه بر روی کاغذ بالک که نسبت به کاغذهای معمولی سبک‌تر اما ضخیم‌تر است، برای نوجوانان گروه سنی «ج» توسط کتاب‌های زرافه (دپارتمان کودک و نوجوان انتشارات سیمای شرق) منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه کتاب‌‌های زرافه با پخش مدادآبی به شماره 02188356436 تماس بگیرند. همچنین این انتشارات به جهت سهولت در دسترسی به آثار این نشر امکان مطالعه تمامی کتاب‌های خود را به صورت الکترونیکی از طریق پلتفرم‌های کتابخوان فراهم کرده است.

انتهای پیام

source article

دیدگاهتان را بنویسید