دلالی عامل گرانی خانه/بررسی مدل‌هایی برای کاهش حق‌الزحمه بنگاه‌های املاک

– اخبار سیاسی –

علی‌اسغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، ضمن تاکید بر ساماندهی مشاوران املاک و کاهش حق‌الزحمه آنها، گفت:طبق بررسی‌های انجام شده یکی از عوامل بالا رفتن قیمت خانه‌ها، دلالی‌هایی است که صورت می‌گیرد که باید جلوی این مسئله گرفته شود.

وی افزود: برخی از مشاوران املاک حق‌الزحمه‌ای خارج از عرف و قانون دریافت می‌کنند و بعضا برای خود حق‌الزحمه‌هایی را تعریف می‌کنند که این مسئله به خریدار فشار میآورد لذا باید بر این موضوع نظارت بیشتری صورت گیرد تا ساماندهی شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه طبق قانون مشاور املاک باید مثلا نیم درصد قیمت خانه را از طرفین بگیردند، ادامه داد: اما برخی از مشاورین املاک به این روش عمل نمی‌کنند و هر مقداری که قیمت ملک بالاتر می‌رود درصد حقالزحمه اینها افزایش می‌یابد؛ این در صورتی است که درصد حق‌الزحمه آنها در یک قرارداد یک میلیاردی و 10 میلیاردی باید به یک اندازه باشد.

خانی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس به موضوع کاهش و ساماندهی حق‌الزحمه بنگاه‌های املاک ورود کرده است، ادامه داد:در این زمینه از مسئولان مربوطه از وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان مشاوران املاک دعوت شده و در حال بررسی این مسئله هستیم تا وضعیت ساماندهی شود.

نماینده شاهرود در مجلس با بیان اینکه مدل‌های گوناگونی برای ساماندهی حق‌الزحمه مشاوران املاک مطرح شده، بیان کرد: در حال بررسی کارشناسی مدل‌ها هستیم تا به یک سازوکار جهت قانونمند کردن حقالزحمه بنگاه‌های املاک برسیم و تلاش می‌کنیم در سریعترین زمان موضوع را جمعبندی کرده و نظر و گزارش کمیسیون را جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه میی‌کنیم.

خانی بیان کرد: البته تلاش خواهیم که طرح را به گونه‌ای تدوین کنیم تا ابزار نظارتی بر این موضوع نیز تقویت شود تا حق‌الزحمه غیر قانونی از افراد گرفته نشود.

انتهای‌پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید