دولت سیزدهم برخی شوراهای عالی را که سال ها تشکیل نشده بود احیا کرد/ دیدار رئیس جمهور با صددرصد مجلس/ رشد اقتصادی به حدود 5 درصد رسید – تابناکتابناک: علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در برنامه تلویزیونی عصر دوشنبه گفت: حجم تجارت خارجی ما در سال گذشته از 20 هزار دلار به 50 هزار دلار رسیده است و دولت در تلاش است تا بر رشد اقتصادی مسکن، صنعت و کشاورزی تمرکز کند. ” ایجاد زیرساخت برای اشتغال .

وی افزود: سال گذشته حدود 60 شورای عالی با حضور رئیس جمهور برگزار شد و این یعنی 60 گروه تخصصی در یک منطقه مشکلات آن منطقه را با حضور رئیس جمهور مطرح کردند. در واقع برخی از این شوراهای عالی متأسفانه سال هاست که تشکیل جلسه نمی دهند، مانند شورای عالی نخبگان که نزدیک به 11 سال است که تشکیل جلسه نداده است.

بهادری جهرمی درباره رابطه دولت و مجلس اظهار داشت: به جرات می توان گفت که صددرصد نمایندگان مجلس طی یک سال گذشته با رئیس جمهور دیدار کردند و نمایندگان یک به یک مسائل و مشکلات منطقه خود را مطرح کردند. رئیس جمهور و معاونان یا وزرای خود را معرفی کردند. البته این علاوه بر 3 جلسه عمومی دولت و مجلس بود. کاملاً واضح است که وقتی دولت و مجلس دور هم جمع می‌شوند تا مسائلی را مطرح کنند، با اتفاقی که مردم پشت تریبون برای بحث در مورد مشکلات شوخی می‌کردند و مشکلات مردم حل نشده باقی می‌ماند، کاملاً متفاوت است. و این همراهی وظیفه اصلی مسئولان یعنی خدمت به مردم را به واقعیت تبدیل خواهد کرد.

سخنگوی دولت درباره اقدامات اقتصادی دولت گفت: دولت سیزدهم حمایت از موتورهای اقتصادی را در نظر گرفت و کنترل تورم را وظیفه مهمی برای خود تعریف کرد و توانست با توسعه روابط خارجی با منطقه از تشکیل صندوق ها جلوگیری کند. و فرامنطقه ای. کشورها و افزایش درآمد و هدف از این اقدامات کاهش نرخ تورم و افزایش نرخ تورم از 60 درصد به 40 درصد بود.

وی در توضیح این آمار توضیح داد: وقتی می گوییم تورم به 60 تا 40 درصد رسیده است به این معنا نیست که دیگر رشد قیمت نداریم، بلکه رشد صعودی افزایش قیمت متوقف شده است و این نمودار متوقف شد. سرعت کاهش یافته و قیمت کاهش یافته است.

بهادری جهرمی ادامه داد: اگر میانگین رشد اقتصادی کشور را در دهه نود یعنی از سال 1390 تا 1400 محاسبه کنیم به صفر می‌رسیم اما اگر رشد اقتصادی سال گذشته را محاسبه کنیم به عددی نزدیک به 5 درصد می‌رسیم. یکی از اثرات آن این است که جریان های نقدی به سمت تولید و تجارت تبدیل شده است. در برنامه دولت مقرر شده است که رشد اقتصادی به 8 درصد برسد که نیاز به حمایت و کمک همه مردم دارد و امیدواریم محقق شود.

سخنگوی رسمی دولت درباره حجم مبادلات تجاری با کشورهای منطقه افزود: این مبادلات از 20 میلیارد دلار به حدود 50 میلیارد دلار رسید یعنی دو برابر شد و اگر مثلاً مزارع ما نمی توانستند صادرات داشته باشند. . اپل به پاکستان برای 11 سال، اما این در حال حاضر به دست آمده است. در سیاست اصلاح ارز ترجیحی مقرر شد به جای خروج غیرمستقیم یارانه ها از کشور، این یارانه مستقیم در اختیار عموم مردم قرار گیرد و به آنها پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان ما امسال فروش گندم به دولت را حدود 60 درصد افزایش دادند و سال گذشته چهار و نیم میلیون تن گندم به دولت فروختند اما امسال بیش از هفت میلیون تن گندم به دولت فروختند. دولت.

بهادری جهرمی گفت: دولت در تلاش است تا زیرساخت های اشتغال را به عنوان یک عنصر مولد اقتصادی با تمرکز بر حوزه های صنعت، کشاورزی و انرژی حمایت و تقویت کند که می تواند راه حلی برای جوانان کشورمان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید