دیپلمات اسبق آمریکایی: ایالات متحده برای گسترش امپراتوری خود با شکست مواجه شده است

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دکتر متیو هو، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، عضو ارشد مرکز سیاست بین الملل، و مقام اسبق در وزارت امور خارجه آمریکا، در مصاحبه ای با دبیرخانه دومین کنفرانس بین المللی جهان آمریکا، شرایط بد اقتصاد آمریکا به ویژه عدم برابری طبقاتی، تیرگی روابط بین نژادهای مختلف، افزایش قطبی سازی در سیاست های آمریکا، و ادامه سرکوب دموکراسی در آمریکا را از نشانه های افول داخلی آمریکا دانست.

وی افزود: « از دست دادن پایگاه های هوایی مهم ضربه ای محکم به آمریکا و اعتبار آن بود. حضور آمریکا در افغانستان کاهش یافته است، و خروجش از این کشور برای آن زشت و خجالت آور بود».

دکتر هو بیان داشت: « قدرت داخلی آمریکا تضعیف یافته است، آمریکا در طول 20 سال گذشته حدود 14 تا 21 میلیارد دلار صرف جنگ، نظامی سازی، امنیت، و جاسوسی کرده است؛ و این یک مبادله مستقیم از سوی آمریکا بوده که بر روی خود و ملتش سرمایه گذاری کرده است. بنابراین با نگاهی به بودجه فدرال آمریکا از سال 2000 به این سو درمی یابیم بودجه هر آن چه که به دفاع مربوط نمی شود کاهش یافته است، یا در همان سطح بدون تغییر باقی مانده است».

وی تاکید کرد: « من به طور حتم با این حرف موافقم که تلاش های آمریکا برای گسترش امپراتوری خود با شکست مواجه شده است و مردم زیادی در این میان صدمه دیده اند، و فجایع ناشی از این گونه اقدامات بسیار نفرت انگیز است ».

وی در ادامه بیان داشت: «رشد اقتصادی چین به این معناست که اکنون چین تبدیل به قدرت جهانی شده است؛ چین دومین اقتصاد رو به رشد است که در نهایت از آمریکا هم جلو خواهد زد. یکی از ترس های غرب و آمریکا از چین این است که قرن هاست که غرب پول های کلانی از کشورهای فقیر در حال توسعه به جیب زده است، و این کار ثروت هنگفتی برای آن به ارمغان آورده است. اکنون با پیشرفت اقتصاد چین و ظهور شرکت های چینی، رقابت آن ها بر سر استخراج ثروت از این کشورهای در حال توسعه و فقیر بیشتر شده است؛ همه ترس غرب این است که این استخراج ثروت کاهش یابد. و من فکر می کنم که همین مسئله باعث چین‌هراسی شده است».

آقای هو در رابطه با هژمونی آمریکا گفت: « من نمی دانم که آیا اصلا آمریکا موفق شده است به آن کنترل و هژمونی کاملی که می خواست برسد. فکر نمی کنم که این هژمونی هرگز کامل بوده باشد. آمریکایی به طور ظالمانه ای کشورهای جهان را تحریم می کنند؛ کشورهایی که از آمریکا سلاح نمی خرند، تحریم شده اند. تحریم های آمریکا در واقع نمایان گر تجارت آمریکا و سیاست نظامی این کشور می باشند».

امپراتوری آمریکا امپراتوری ای نیست که بر پایه اصول اخلاقی و خیرخواهی بنا شده باشد، زیرا بیش از 70% از کشورهای غیردموکراتیک، دیکتاتوری، رژیم های نظامی، و نظام های استبدادی دریافت کننده آموزش نظامی یا سلاح های آمریکایی هستند. بنابراین شما می توانید یک کشور ناقض حقوق بشر یا یک دیکتاتوری باشید، می توانید مردم خود را سرکوب کنید. و آمریکا به شما سلاح خواهد فروخت، ما دامی که شما موافق سیاست های آمریکا هستید، آمریکا به شما دیکته می کند، و از قوانین تجاری این کشور تبعیت کنید، تحریم نخواهید شد و اگر چنین نکنید، تحریم خواهید شد. همان طور که چند روز پس از حادثه 11 سپتامبر در سخنان معروف جورج دابلیو بوش آمده است« شما یا با ما هستید یا بر علیه ما» و این است سیاست آمریکا.

استاد مطالعات توسعه بین‌المللی: در مسیر نظم جدید جهانی هستیمنویسنده کانادایی: زمان صحبت درباره دنیای پساآمریکا فرا رسیده است

دکتر هو افزود: «تحریم های آمریکا بر علیه کوبا یک شکست خفت آور است. آن ها به اهداف مد نظر خود دست نیافته اند. آن تحریم ها فقط بی رحمانه، وحشیانه و غیرقانونی هستند. در کدام سیستم منصفانه، قانونی، بین المللی و منطقی اجازه انجام چنین اقدامانی داده شده است؟ اما در سیستم آمریکایی همه این خباثت ها دیده می شود».

وی در ادامه بیان نمود: «جنگ در افغانستان از بسیاری جهات قابل توجه بود. از نظر یک اقدام استعماری، شکست خورده بود. در افغانستان، آمریکا هیچ استخراج ثروتی نداشت. بلکه برعکس، مبالغ هنگفتی از خزانه آمریکا به سوی این کشور روانه بود. بنابراین این استخراج از خود آمریکا صورت گرفت. و به همین علت است که من با این حرف که آمریکا رو به افول است موافقم. بنابراین، فکر می کنم که عدم سرمایه گذاری در خود آمریکا، تغییرات آب و هوا، واقعیت های سیاست آمریکا، قطبی سازی، انحطاط دموکراسی در آمریکا همچنان ادامه خواهد یافت».

هو ادامه داد: «یک نویسنده معروف آمریکایی به نام مارک تواین برای مدتی ریاست جامعه ضدامپریالیستی در آمریکا را بر عهده داشت، که بیشتر هم مخالف جنگ های آمریکا در خارج از مرزهای این کشور، یعنی مستعمره سازی فیلیپین و کوبا بود. یکبار تواین گفت که بهترین پادزهر بیگانه هراسی یا وطن پرستی و این که کشور شما بهتر از سایر کشورهاست، داشتن یک پاسپورت است. مردمی که من در آمریکا می شناسم بسیار وطن پرست هستند و اکثرا اعتقاد به برتری و خاص بودن آمریکایی ها دارند و فکر می کنند که آمریکا بهتر از سایر کشورهاست و در واقع این افراد، کسانی هستند که اصلا به خارج از آمریکا مسافرت نکرده اند.

دکتر هو ادامه داد: « تحریم های آمریکا و سیاست های آن کاری جز این که مردم را به سمت افراطی گرایی سوق دهند انجام نمی دهد. به این معنی که آن ها را از نقطه ای که مد نظرشان است دورتر می کنند. بنابراین ما بارها و بارها دیده ایم که هر چقدر بمب بیشتری بر سر مردم بریزند، و به آن ها گرسنگی دهند، آن مردم هیچ گاه به سمت آن ها و دیدگاه هایشان نزدیک نخواهند شد.

دومین همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ جهان پساآمریکا» به همت دانشگاه جامع امام حسین (ع) و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، و با همکاری دانشگاه و موسسات پژوهشی در تاریخ 11 آبان ماه برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، به تارنمای همایش به نشانی www.usdecline.ir و صفحات مجازی دبیرخانه همایش در رسانه‌های اجتماعی به آدرس usdecline@ مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید