دیپلمات روس: اوضاع در مرز روسیه و اوکراین آرام است

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که هیچ وخامت اوضاعی در مرزهای روسیه با اوکراین وجود نداشته و نظامیان روسی تنها در خاک این کشور تردد دارند.

نبنزیا شب گذشته در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره توضیح داد: «هیچ وخامت اوضاعی در مرزهای روسیه و اوکراین مشاهده نشده است. نظامیان ما فقط در خاک روسیه تردد دارند و تنش تنها از سوی کشورهایی بوجود آمده که فکر می‌کنند ما به دستور آنها نیروهای نظامی خود را حرکت می‌دهیم.»

این دیپلمات روس همچنین گفت که تاکنون هیچ گزارشی درباره وضعیت پناهجویان تجمع کرده در مرز بلاروس و لهستان به شورای امنیت سازمان ملل نرسیده و به همین دلیل بررسی این بحران هنوز در دستور کار این شورا قرار نگرفته است.

لازم به یادآوری است که "ند پرایس" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر مدعی شد که ابراز نگرانی واشنگتن در خصوص وضعیت در خطوط مرزی روسیه و اوکراین، بر اساس اطلاعات محرمانه و برخی داده‌ها درباره افزایش حضور نظامیان روسی در این منطقه است که واشنگتن دریافت کرده است.

روسیه تاکنون به کشوری حمله نکرده و قصد حمله به اوکراین را هم ندارد

در این رابطه، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز گذشته (دوشنبه) در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره افزایش توان بالقوه نظامی روسیه در مرزهای اوکراین گفت، جابجایی نیروهای نظامی از امور داخلی روسیه است و این مسئله هیچ تهدیدی برای سایر کشورها به همراه ندارد.

سناتور "کنستانتین کاساچوف" نائب رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه و عضو کمیته امور بین الملل نیز در مصاحبه‌ای تلویزیونی در واکنش به اتهامات آمریکا در این باره تأکید کرد که نیروهای نظامی روسی هرگز در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین حضور نداشته و نخواهند داشت.

این سناتور بلندپایه گفت: «هیچکس تاریخ معاصر در روابط بین المللی را به یاد نمیاورد که در طول آن فدراسیون روسیه هرگز به هیچ کشوری حمله نکرده است. نظامیان روسی هرگز در خاک اوکراین حضور نداشتند، چه رسد به آنکه خاک کشور دیگری را به اشغال خود درآورند. تنها مورد در سال 2008 و اقدام عملیاتی برای اجرای صلح در جریان حمله نظامی گرجستان به اوستیای جنوبی بود که روسیه مجبور به مداخله شد.»

به عقیده وی، انتشار اطلاعاتی درباره اینکه گویا روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد، چند هدف را دنبال می‌کند. کاساچوف افزود: «از جمله مهمترین این اهداف، تزریق این فکر در اذهان عمومی است که روسیه واقعاً قصد چنین حمله‌ای را دارد و در نتیجه کشورهای غربی بتوانند اقدامات خود درباره تشدید تحریم‌ها علیه مسکو و اعلام همبستگی و کمک نظامی به اوکراین را ادامه دهند.»

ابراز نگرانی «عمیق» آمریکا درباره تحرکات نظامی روسیه در مرز اوکراینکاخ سفید: روسیه به تنش‌ها با اوکراین پایان دهدآغاز مانور نظامی-دریایی آمریکا، ترکیه، رومانی و اوکراین در دریای سیاه

برخی شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی طی چند روز اخیر اعلام کرده‌اند که روسیه گویا در حال آماده سازی خود برای حمله به اوکراین است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز از نگرانی واشنگتن در خصوص وضعیت خطوط مرزی روسیه و اوکراین و جابجایی غیرمعمول نظامیان روسی خبر داده است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید