رئیس جمهور چین به اوکراین دعوت شد – تابناک


به گزارش «تابناک»، هشت روز پس از دیدار شبانه یین پینگ و ولادیمیر پوتین در مسکو، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، آمادگی این کشور برای میزبانی از رئیس جمهور چین را اعلام کرد.

رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با آسوشیتدپرس که روز چهارشنبه (امروز) منتشر شد، از رئیس جمهور چین برای سفر به اوکراین دعوت کرد.

ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه با این رسانه آمریکایی گفت: ما آماده ایم او (سی جین پینگ) را اینجا (در اوکراین) ببینیم.

دعوت زلنسکی از شی جین پینگ در شرایطی انجام شد که رئیس جمهور چین هشت روز پیش در جریان سفر به مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار و در مورد روابط دو کشور و مسائل بین المللی گفت وگو کرد (جزئیات بیشتر).

اعلام دعوت از رئیس جمهور چین برای بازدید از اوکراین در حالی صورت گرفت که مقامات ارشد پکن سی و هشت روز پیش (5 مارس 1401) طرح 12 ماده ای چین برای پایان دادن به جنگ در اوکراین را ارائه کردند.

وانگ یی، رئیس کمیسیون مرکزی روابط خارجی حزب حاکم چین، پس از سفر به روسیه و برخی کشورهای اروپایی، طرحی 12 ماده‌ای را برای حل بحران اوکراین به نمایندگی از پکن منتشر کرد.

وانگ یی که وزیر امور خارجه سابق چین است، مقام ارشد امور خارجه این کشور به حساب می آید.

بر اساس این طرح، همه طرف ها باید عقلانیت و خویشتن داری نشان دهند، از تشدید تنش ها پرهیز کنند و اقداماتی را برای تشدید درگیری ها و جلوگیری از خارج شدن اوضاع از کنترل و تماس روسیه و اوکراین انجام دهند و مذاکرات مستقیم را از سر بگیرند و به تدریج تنش ها را کاهش دهند.

در این سند پیشنهادی، چین گفته است که مذاکره تنها راه حل بحران اوکراین است و همه تلاش ها برای حل مسالمت آمیز بحران باید تشویق و حمایت شود. به گفته وزارت خارجه چین، پکن بر توجه به منافع و نگرانی های امنیتی مشروع همه کشورها اصرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید