رئیس جمهور کرواسی: من با گسترش ناتو مخالفمبه گزارش عصر جمعه ایرنا به نقل از تلویزیون صربستان، اظهارات میلانوویچ مبنی بر عدم نیاز به گسترش ناتو بر خلاف سیاست ظاهری ائتلاف آتلانتیک شمالی، در بحبوحه تشدید تنش ها بین روسیه و غرب اعلام شد.

رئیس جمهور کرواسی همچنین گفت که با وجود نیروهای کرواسی در نزدیکی مرز اوکراین، روسیه به دنبال عقب نشینی از جمله اطمینان از عدم گسترش ناتو به اوکراین است.

میلانوویچ توضیح داد: “من فکر می کنم هرکسی که از گسترش ناتو به اوکراین حمایت کند، منافع کرواسی را نیز به خطر می اندازد.” چون ما در ناتو هستیم، ممکن است فردی نیروهای ما را فردا به آنجا بفرستد.

او گفت: «عادلانه نیست که بخشی از بلوک جنگی مجارستان منتظر حمله به دریاچه بالاتون یا ارتش کرواسی در خط مقدم باشد».

او گفت: “اوکراینی ها خیال می کنند که می توانند در برابر روسیه دفاع کنند و آنها را به جنگ تحریک کنند، در حالی که می گویند نیروهای ما آنجا نخواهند بود.”

به گزارش ایرنا، روسیه در هفته های اخیر رزمایش های نظامی گسترده ای را با بلاروس برگزار کرده است که غرب آن را بهانه ای برای ادعای احتمال حمله روسیه به اوکراین کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که از غرب خواسته است اطمینان حاصل کنند که ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت، قبلاً گفته بود که این رزمایش ها اصلاً تهدیدی نبوده و صرفاً دفاعی است.

دیدگاهتان را بنویسید