رئیس پارلمان لبنان سالگرد جنگ آزادی بخش اکتبر را به بشار اسد تبریک گفت

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان با ارسال تلگرافی به «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه چهل و هشتمین سالگرد جنگ آزادی بخش اکتبر علیه رژیم صهیونیستی را به وی تبریک گفت.

نبیه بری در این پیام تاکید کرد، مردانی که جنگ آزادی بخش اکتبر را رقم زدند امروز قادرند یک جنگ آزادی بخش دائمی در برابر تروریسم و محاصره ثبت کنند.

اشغالگران صهیونیست بلندی‌های جولان به مساحت یک هزار و800 کیلومتر مربع را در جریان جنگ 1967 اشغال و در سال 1981 میلادی به دیگر سرزمین های اشغالی ضمیمه ساختند.

در آن زمان عمده اهالی جولان که حدود 140 هزار نفر بودند، توسط صهیونیستها بیرون رانده شده و اکنون فقط اهالی روستاهای مسعده ، مجدل شمس ، عین قنیه، بقعاتا و الغجر در آن سکونت دارند.

رایزنی نخست وزیر لبنان با سفرای اتحادیه اروپا/ واکنش میقاتی به افشای اسناد «پاندورا»3 شکست بزرگی که عربستان با ورود سوخت ایران در لبنان متحمل شدشیخ نعیم قاسم: تشکیل دولت لبنان از دستاوردهای مقاومت بود/ برای ازسرگیری روابط با سوریه اقدام می‌کنیم

ارتش سوریه و ارتش مصر در ششم اکتبر سال 1973 به منظور آزادسازی سرزمین های اشغالی عربی، نیروهای رژیم صهیونیستی را مورد حمله قرار دادند.

در این جنگ سوریه توانست 600 کیلومتر مربع از مجموع 1860 کیلومتر بلندی های اشغالی جولان را از چنگ اشغالگران آزاد سازد.

در 25 اکتبر بر اساس قطعنامه 338 شورای امنیت سازمان ملل متحد به این جنگ پایان داده شد. می‌توان معاهده کمپ دیوید در سال 1978 را نیز یکی از نتایج به دست آمده از این جنگ دانست؛ بر اساس این معاهده، رژیم صهیونیستی صحرای سینا را به مصر بازگرداند.

در چنین روزی همه ساله هزاران شهروند سوری در حالی که پرچم سوریه را برمی افرازند به استان آزاد شده قنیطره (مرکز ارتفاعات جولان ) می روند تا این مراسم را گرامی دارند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید