راهنمای جامع استعلام و محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در پاییز 1400

– اخبار بازار –

اولین اقدام برای کسانی که صاحب خودرو می‌شوند خرید بیمه شخص ثالث است. اما از آنجایی که بیمه شخص ثالث هم اجباری‌ است و هم هر سال افزایش قیمت دارد، ممکن است خیلی‌ها سوالات و ابهاماتی در مورد آن داشته باشند. شما می‌توانید با مطالعه کامل این متن از تمام قوانین جدید بیمه شخص ثالث و نحوه محاسبه نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1400 مطلع شوید.

بیمه شخص ثالث خودرو یکی از مهم‌ترین طرح‌های بیمه‌ای است که باید توسط هر صاحب خودرویی دریافت شود. عدم دریافت بیمه شخص ثالث خودرو به عنوان جرم شناخته شده و در نتیجه‌ی این امر، خودرو توقیف خواهد شد. بیمه شخص ثالث خسارات وارده ناشی از بروز حادثه به شخص سوم یعنی شخص آسیب دیده در حادثه رانندگی را پرداخت می‌کند، بنابراین این امر برای دارندگان خودرو مزیت زیادی در پی خواهد داشت. با وجود تعداد بالای خودروهای که هر روزه در خیابان‌های شهر تردد می‌کنند، تصادف به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است و دریافت این نوع بیمه می‌تواند اندکی از هزینه‌‌های وارده را کاهش دهد. اما آیا شما به ‌عنوان مالک خودرو با نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث آشنا هستید و می‌دانید که چطور در زمان حادثه می‌توانید از این بیمه استفاده کنید؟ آیا می‌دانید میزان پوشش بیمه شخص ثالث خودرو و مدت اعتبار آن چقدر است؟

بیمه شخص ثالث ماشین چیست؟

بیمه شخص ثالث، بیمه ای اجباری برای تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث است.در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می آید(که در اکثر بیمه‌نامه ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه ها طبق قرارداد است (که در بیمه نامه با عنوان بیمه‌گر درج می شود) و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حوادث رانندگی است (که منظور غیر از راننده مقصر است). تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفته و این بیمه هزینه های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می کند. در این گونه اتفاقات، راننده مقصر هم می تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می آید استفاده کند.

بیمه شخص ثالث ماشین، خسارات جانی و مالی شخص ثالث را پوشش می‌دهد.

توجه داشته باشید که بیمه شخص ثالث تنها خسارت‌های مالی و جانی شخص ثالث و خسارات جانی راننده مقصر را پوشش داده و در برابر خسارت‌های مالی خودروی مقصر نظیر خسارت وارد به بدنه خودرو مسئولیتی نخواهد داشت. در این راستا می‌توانید برای تکمیل بیمه خودروی خود علاوه‌بر بیمه شخص ثالث،بیمه بدنه ماشین را نیز برای اطمینان خاطر حین رانندگی تهیه نمایید. بیمه بدنه آنلاین خودروها، برای تضمین خسارت‌های احتمالی حوادث امری لازم و ضروری است. یکی از انواع بیمه‌هایی که برای رانندگان و وسایل نقلیه بسیار مفید واقع می‌شود؛ بیمه بدنه اتومبیل است. بیمه گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق ‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه بدنه ، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه می‌کند.

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث خودرو

مبنای محاسبه حق بیمۀ شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن، دیۀ کامل یک انسان در ماه حرام (چهار ماه‌ : ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام در تقویم قمری به شمار می‌آیند) است. میزان دیۀ شخص فوت شده در حادثۀ رانندگی برحسب مبالغ مذکور تعیین می گردد. بر همین اساس، هر ساله، بیمۀ مرکزی حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیلۀ نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می کند. میزان دیه کامل تعیین شده توسط قوه قضاییه در سال 1400 معادل 640 میلیون تومان و در ماه غیرحرام معادل 480 میلیون تومان مشخص شد. شرکت بیمه مرکزی نیز بر همین اساس حداقل میزان پوشش جانی و مالی بیمه شخص ثالث خورو در سال 1400 را تعیین کرده است که یک چهلم دیه کامل در ماه حرام و معادل 16 میلیون تومان است.

تعیین میزان پوشش بیمه شخص ثالث خودرو

همان‌طور که اشاره کردیم حداقل میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودرو که برای سال 1400 توسط بیمه مرکزی تعیین شده، 16 میلیون تومان است. اما یک بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودرو با مبلغ بالاتری را نیز دریافت کند. بنابراین محدودیتی در تعیین میزان پوشش بیمه شخص ثالث خودرو وجود نخواهد داشت. اما مبلغی که به‌عنوان حداقل میزان پوشش اجباری در نظر گرفته شده، 16 میلیون تومان است و تمام دارندگان خودرو موظف به دریافت این میزان پوشش هستند.

باید این مسئله را نیز در نظر داشته باشید که بیمه مرکزی کشور هر ساله یک مبلغ حداقلی و حداکثری برای حق بیمه به شرکت‌های بیمه‌گر ابلاغ می‌کند و شرکت‌های بیمه‌گر می‌تواند مبلغی را که برای آن‌ها مناسب‌تر است به‌ عنوان حق بیمه شخص ثالث خودرو به متقاضیان ارائه کنند. بسیاری از شرکت‌های بیمه تخفیف‌های دوره‌ای و موقتی نیز برای بیمه شخص ثالث خودرو در نظر می‌گیرند که می‌تواند مشوق خوبی برای کسانی باشد که هنوز برای دریافت بیمه شخص ثالث خودروی خود اقدام نکرده و یا آن را تمدید نکرده‌اند. جالب است بدانید که شرکت‌های بیمه‌ای، تخفیف عدم خسارت بیمه نامه قبلی را نیز در نظر می‌گیرند که می‌تواند روی نرخ‌ بیمه جدید تاثیر‌گذار باشد.

عوامل موثر روی قیمت بیمه شخص ثالث خودرو

علاوه‌بر نرخ دیه که توسط قوه قضاییه مشخص شده و روی تعیین قیمت بیمه شخص ثالث خودرو به صورت مستقیم تاثیر می‌گذارد، نرخ بیمه شخص ثالث به عوامل دیگری نیست وابسته است که از آن جمله می‌توان به نوع خودرو، کاربری خودرو، تعداد سیلندر، جریمه دیرکرد، سقف تعهدات بیمه نامه و تخفیف عدم خسارت اشاره کرد. بنابراین نمی‌توان یک نرخ مشخص برای تمامی خودروها تعیین کرد و این امر نیازمند کار کارشناسی است که باید توسط کارشناسان شرکت‌های بیمه‌ای انجام شود.

محاسبه نرخ و استعلام قیمت بیمه شخص ثالث

در نظر داشته باشید که حق بیمه پایه برای خودروهای سواری مسافرکش درون شهرها 10% و خودروهای مسافرکش بیرون شهری 20% بیشتر از میزان حق بیمه پایه‌ای است که برای خودروهای شخصی در نظر گرفته می‌شود.

برای استعلام قیمت و خرید بیمه شخص ثالث اتومبیل به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/thirdparty

نحوه خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث خودرو

عواملی وجود دارند که می‌توانند منجر به کاهش هزینه بیمه شخص ثالث خودرو شوند که از آن جمله می‌توان به سال‌های تخفیف عدم خسارت، نداشتن جریمه دیرکرد، میزان تخفیف شرکت بیمه و سقف تعهدات بیمه شخص ثالث خودرو اشاره کرد.

هر چقدر که سال‌های عدم خسارت بیشتر باشد، بیمه‌گزار می‌تواند از تخفیف بیشتری در خرید بیمه شخص ثالث خودرو بهره‌مند شود. علاوه‌براین، با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث هر خودرو می‌تواند مدت اعتباری از چند ماه تا یک سال داشته باشد، اگر دارنده‌ی خودرو برای تمدید بیمه شخص ثالث خودرو، دیرکرد نداشته باشد و در تاریخ سررسید آن برای تمدید بیمه اقدام کند، می‌‌توانند از تخفیف نداشتن جریمه دیرکرد نیز استفاده کند. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث کاهش هزینه بیمه شخص ثالث شود، تخفیف‌هایی است که شرکت‌های بیمه‌ای مختلف اعمال می‌کند. طبق مصوبه‌ای که شرکت بیمه مرکزی اعلام کرده، شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند تا 2.5% روی نرخ بیمه شخص ثالث خودرو تخفیف اعمال کنند.

بهترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟

در حال حاضر شرکت‌های بیمه‌ای مختلفی بیمه شخص ثالث و دیگر انواع بیمه خودرو را ارائه می‌کنند، بنابراین شما به‌ عنوان بیمه‌گزار یا صاحب خودرو حق انتخاب زیادی خواهید داشت. یکی از شرکت‌هایی که انواع بیمه خودرو را ارائه می‌دهد، سامانه فروش آنلاین بیمه دات کام است که با شرکت‌های بیمه‌ای معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی همکاری دارد.

شما به‌ عنوان بیمه‌گزار می‌توانید یک پکیج کامل بیمه‌ای خودرو دریافت کنید و از تخفیف قابل توجه آن بهره‌مند شوید و یا اینکه می‌توانید بیمه شخص ثالث خودرو شرکت‌های بیمه‌گر مختلف را در سایت بیمه دات کام با یکدیگر مقایسه کرده و در نتیجه بهترین نوع بیمه با کمترین میزان هزینه را دریافت کنید.از جمله مهمترین مزایای استفاده از خدمات سایت bimeh.com امکان استعلام سابقه بیمه و تخمین مبلغ بیمه شخص ثالث است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای برآورد قیمت و همین‌طور مقایسه خدمات شرکت‌های بیمه‌گر مختلف از امکانات این سایت استفاده کنید.

اطلاعات تماس:

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک 17 طبقه 6، واحد 6

پست الکترونیک: info@bimeh.com

شماره تماس: 021-4372

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید