راهکارهای کنترل و مدیریت تورم مسکن به عنوان عامل اصلی تورم سبد هزینه خانوار – تابناک


به گزارش اقتصادی؛ با نزدیک شدن به ایام اجاره بها، روند افزایشی تورم داخلی ادامه دارد و بازار اجاره نیز با تورم شدید همراه است؛ اما مشکل اصلی بازار اجاره در شهرهای بزرگ، اتخاذ “ابتکار کمربند و جاده” و محدودیت های سخت زمین انحصار بزرگ زمین در مناطق مسکونی. شاید برای مردم انحصار باشد، اما برای مافیای املاک و زمین بسیار جذاب است.

مسکن سهم بالایی از بودجه خانوارها را به خود اختصاص می دهد که گزارش شده است که در تهران به بیش از 75 درصد رسیده است؛ این نشان دهنده عمق فاجعه و بحران است که با یک تصمیم رئیس جمهور به راحتی می توان آن را به فرصت تبدیل کرد.

حمید بهزادی کارشناس مسائل سیاست های اقتصادی در این حوزه در گفتگو با تابناک اخونی در مورد آشفتگی بازار اجاره در تهران و اکثر شهرهای بزرگ کشور مشکل اصلی بازار اجاره امروز مشکل تهران و بزرگی شهرها این است که عرضه املاک و مستغلات به شدت محدود شده است، او گفت، اکثر شهرهای بزرگ جهان با فشار تقاضا، افزایش قیمت مسکن، افزایش تعداد خانه های خالی و فقر مسکن مواجه بودند.

با این حال، بسیاری از دولت ها به دلیل مسائلی مانند محدود کردن خانه ها در محدوده شهرها و اشاره به تراکم به جای توسعه افقی شهرها، قادر به ساختن مسکن نیستند. به همین دلیل مشکل اجاره بها نیز به محدودیت شدید عرضه املاک مسکونی ناشی از انحصار زمین در شهرهای بزرگ مربوط می شود.

حمید بهزادی بخش با اشاره به اهمیت فوق العاده رفع انحصار زمین، افزود: شکستن انحصار زمین در اطراف شهرهای بزرگ یکی از راهکارهای مهم تامین مسکن مستاجران، رفع فشار تقاضا از سوی مستاجران در مرکز شهر، کنترل بازار اجاره بها و تورم بخشی مسکن است. مشهور – معروف.

با توجه به اینکه بازار اجاره بها و تورم بخش مسکن در ایران به یکی از معضلات اساسی اقتصادی تبدیل شده است، شکستن انحصار زمین در اطراف شهرهای بزرگ به عنوان یکی از راهکارهای مهم کنترل بازار اجاره و تورم بخش مسکن می تواند شرایط را بهبود بخشد. کشور. از این رو، توسعه مسکن در اطراف شهرهای بزرگ و شکستن انحصار زمین به یکی از راهکارهای مهم برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: راه حل جلوگیری از تورم بالای ناشی از بی ثباتی سیستم بانکی و عدم تعادل زیاد خارج از بودجه کشور، تامین زمین، اهدای تسهیلات به مردم برای ساخت خانه های یک طبقه و گسترش شهرک های ویلایی در اطراف شهرهای بزرگ است. مخصوصا تهران

به گفته این کارشناس اقتصادی، کلید حل بازار اجاره و بیرون راندن مردم از فکر خانه دار شدن، عرضه نامحدود زمین در شهرهای بزرگ به ویژه تهران است. این مشکل تا زمانی که کاربری در جنوب تهران تغییر کند و زمین برای ساخت ویلاهای مسکونی در اختیار مردم قرار گیرد به راحتی قابل حل است و در مدت زمان کوتاه علاوه بر جبران تاثیر تورم بر معیشت مردم، این مشکل، تورم مسکن را منبع اصلی تورم بودجه خانوار می‌داند و عواملی را نیز می‌توان کنترل و مدیریت کرد.

مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز معتقد است: در برخی شهرها می‌توان از گزینه حذف حریم شهر و افزودن محله‌های جدید به شهر اصلی استفاده کرد، البته به شرط اینکه زیرساخت‌ها فراهم شود و خدمات مورد نیاز خانواده‌ها فراهم شود. . شهر موجودی زنده است که در آن باید بتوان امور اقتصادی، فرهنگی و عمرانی را پیش برد. باید هویت شهری در شهر ایجاد شود. برای ایجاد شهر جدید باید برای اشتغال مردم، تامین زیرساخت ها و ارائه خدمات به شهروندان چاره اندیشی کرد. اگر بتوانیم زمین های خالی اطراف شهر را بگیریم و شروع به ساخت و ساز و ترکیب این محله ها در شهر کنیم، اتفاقات خوبی می افتد.

وی بیان کرد: شهرهای واقع در مناطق مرکزی و شرقی به دلیل داشتن زمین فراوان، قابلیت ساخت خانه های حیاط دار را دارند. باید به دقت مطالعه کرد و خانه هایی با حیاط ساخت که شرایط اجازه می دهد. این نوع خانه ها سریعتر از ساختمان های آپارتمانی ساخته می شوند. همچنین خانه ها و ویلاهای یک طبقه با سبک زندگی ایرانی و فرهنگ ما همخوانی بیشتری دارد. ارائه راهکارهایی برای ارائه خدمات و تامین زیرساخت های مورد نیاز برای شهرک های ویلایی جدید مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید