راه‌اندازی اتوبوس سیار واکسیناسیون در شیراز؛ کرونا در کمین جوانان استان فارس است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، بررسی روند همه‌گیری در دو هفته اخیر نشان می‌دهد سیر نزولی پیک پنجم همچنان ادامه دارد و براساس آخرین رنگ‌بندی ثبت شده شهرستان‌ها استان فارس از حالت پرخطر خارج شده و جز 3 شهرستان جهرم، خفر و ممسنی دیگر شهرستان‌ها در وضعیت زرد و نارنجی هستند.

هر چند بررسی‌ها نشان از نزولی شدن شیب ابتلا به کرونا و تثبیت آن می‌دهد اما نباید از گونه‌های جدید کرونا و هشدار بابت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی غافل شد به ویژه اینکه با سرد شدن هوا زمینه برای گسترش بیماری‌های ویروسی بیشتر می‌شود.

در همین راستا مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه با سرد شدن هوا نگرانی جدید در راه است، هشدار داد: در صورت رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی علاوه بر ابتلا به کرونا با خطر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا نیز مواجه می‌شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به شباهت علائم بیماری آنفلوآنزا و کووید19 و شیوه‌های تشخیص و تست این دو بیماری اشاره و تاکید کرد: رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی افراد را در برابر این دو بیماری ایمن می‌سازد.

لطفی با اعلام این هشدار که کرونا در کمین جوانان استان است و تنها راه پیشگیری و رعایت توصیه‌های بهداشتی است، آخرین وضعیت استان را تشریح کرد. به گفته وی آمار فوت در استان نسبت به هفته‌های گذشته پایین آمده، اما موارد فوت ناشی از کرونا در جوانان و افراد زیر 60 سال استان فارس افزایش یافته است.

وی همچنین از روند افزایشی بستری مبتلایان در بیمارستان‌های استان در سه روز گذشته خبر داد و از مردم خواست تا توصیه‌های بهداشتی نظیر استفاده مداوم از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران را بیشتر رعایت کنند.

وزیر بهداشت: محدودیت‌های کرونایی در 2 هفته آینده کاهش می‌یابد/ 50 درصد مردم واکسن زده‌اندمحدودیت سنی واکسیناسیون کرونا از امروز برداشته می‌شودآمار کرونا در ایران| فوت 379 نفر در 24 ساعت گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از راه‌اندازی اتوبوس سیار واکسیناسیون در شیراز خبر داد و آن را گامی مطلوب و موثر در راستای پیشگیری و ایمن‌سازی مردم در برابر کرونا دانست.

در همین راستا روح‌الله حسینی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که طبق محاسبات متخصصان اپیدمیولوژی، برای کاهش زنجیره انتقال بیماری کووید19 و ایمن‌سازی جامعه در برابر این بیماری باید حداقل 83 درصد از جامعه علیه این ویروس واکسینه شوند که این هدف در برخی از گروه‌های سنی در استان فارس محقق شده است.

براساس این گزارش در گروه سنی افراد بالای 85 سال در استان 65.9 درصد از افراد علیه کرونا واکسینه شده‌اند که این درصد در افراد گروه سنی بین 80 تا 85 سال به 79.5 درصد؛ افراد 75 تا 80 سال به 84.6 درصد؛ افراد 70 تا 75 سال به 88.7 درصد؛ افراد 65 تا 70 سال به 89.9 درصد؛ افراد 60 تا 65 سال به 88 درصد؛ افراد 55 تا 60سال به 83.5 درصد؛ افراد 50 تا 55 سال به 74.1 درصد؛ افراد 45 تا 50 سال به 64.3 درصد؛ افراد 40 تا 45 سال به 56.6 درصد؛ افراد 35 تا 40 سال به 51.7 درصد؛ افراد 30 تا 35 سال به 46.7 درصد؛ افراد 25 تا 30 سال به 44.1 درصد؛ افراد 20 تا 25 سال به 47.8 درصد و افراد 18 تا 19 سال 41.6 درصد رسیده است.

حسینی از مردم استان خواست تا واکسیناسیون خود را به تاخیر نیندازند و با کمک به کادر درمان، به سرعت انجام واکسیناسیون تا رسیدن به درصد مورد نیاز برای ایجاد ایمنی جمعی بیافزایند.

همچنین نام‌نویسی دانش‌آموزان سال آخر متوسطه دوم (متولدین یک مهر 1382 تا 1 مهر 1383) در سامانهsalamat.gov.ir از روز گذشته آغاز شده و دانش‌آموزان متولد یک مهر سال 1382 تا یک مهر سال 1383 پس از نام‌نویسی در سامانه وزارت بهداشت، منتظر پیامک نوبت‌دهی برای دریافت واکسن علیه کرونا باشند.

با این وجود خواسته متولیان بهداشت و درمان استان از مردم این است که کماکان اصول بهداشتی را رعایت کرده و حتی افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند نیز نسبت به استفاده از ماسک پای‌بندی جدی داشته باشند تا با افزایش ایمنی در سطح جامعه، از مواجهه با موج‌های جدید این بیماری پیشگیری کرده و شاهد ارتقای سلامت عمومی مردم استان و کشور باشیم.

انتهای پیام/424/ ت

source article

دیدگاهتان را بنویسید