رشد حوادث ناشی از کار در خراسان شمالی؛ بلایی که «بی‌توجهی کارفرمایان» سر کارگران می‌آورد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ٬ حادثه ناشی از کار عبارت است از اتفاق یا پیامدی که در جریان انجام کار پدید آمده و با صدمات شغلی مرگبار یا غیر مرگبار همراه می باشد .

بر اساس تعاریف قانونی مطابق ماده 60 قانون تامین اجتماعی حوادث ناشی از کار حوادثی است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می‌افتد. مقصود از حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است که بیمه شده در کارگاه یا موسسات وابسته یا ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول کار باشد و یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد.

بر این اساس اوقات مراجعه به درمانگاه و یا بیمارستان و یا برای معالجات درمانی و توانبخشی و اوقات رفت و برگشت بیمه شده از منزل به کارگاه جز اوقات انجام وظیفه محسوب می‌شود مشروط بر اینکه در زمان عادی رفت و برگشت به کارگاه اتفاق افتاده باشد حوادثی که برای بیمه شده حین اقدام برای نجات سایر بیمه شدگان و مساعدت به آنان اتفاق می افتد حادثه ناشی از کار محسوب می شود.

در سال‌های اخیر و با رشد فزاینده قیمت ابزار و تجهیزات ایمنی و عدم رغبت کارفرمایان برای نوسازی این تجهیزات٬ حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های و دستگاه‌های اداری خراسان شمالی افزایش یافته است.

توسعه پالایشگاه شیراز به معنی کاهش حوادث جاده‌ای تانکرها است4 مصدوم و یک فوتی در حوادث محور مرودشت؛ تانکر سوخت واژگون شد4 کشته در حوادث اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان/ حماس خواستار محاکمه قاتلان شد

رشد فزاینده حوادث ناشی از کار در خراسان شمالی

بنا به گفته مدیران اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی٬ سقوط از ارتفاع علت 40 درصد از حوادث ناشی از کار استان است که به علت استفاده نکردن از سامانه‌های مناسب کار در ارتفاع و عدم حفاظ گذاری پرتگاه ها به وقوع می پیوندد.

قلی پور رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه 70 درصد از حادثه‌های کار در کارگاه‌های ساختمانی استان، مربوط به سقوط از پرتگاه است گفت: 53 درصد از حادثه های کار استان در کارگاه های ساختمانی رخ داده و چهار درصد از حادثه های کار، منجر به فوت شده است به طوری که امسال پنج نفر در حادثه های کار جان خود را از دست داده اند.

وی گفت: در سال 1399 علاوه بر حادثه‌های سقوط در کارگاه های ساختمانی، شاهد حادثه های ناشی از درگیری فرد با ماشین آلات کشاورزی و تجهیزات و ادوات کشاورزی بودیم که در رده دوم قرار دارد و سقوط اشیا بر روی سر کارگر، درگیری با ماشین آلات و ‌تجهیزات در محیط کار در رده‌های بعدی علل وقوع حوادث قرار دارند. عدم ایجاد راهروها و سرپوش های حفاظتی در مسیرهای تردد کارگران و عابران پیاده از مهمترین حوادث سقوط اشیا بر سر کارگران است.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی خراسان شمالی اظهار داشت: شمار حادثه های غرق شدن در استخرهای کشاورزی هم امسال چشمگیر بوده است. بر اساس تصمیم کارگروه ارتقای ایمنی بخش ساختمان استان، مقرر شد تمام کارفرمایان قبل از اخذ پروانه ساختمانی با مراجعه به ادارات کار سطح استان در آموزش‌های رایگان ایمنی محیط کار که توسط بازرسان کار همه روزه در ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود، شرکت کنند.

قلی پور خاطرنشان کرد: اخذ پروانه ساختمانی منوط به گذراندن دوره های اموزشی ایمنی محیط کار و اخذ گواهینامه است و از ابتدای تیرماه امسال تا کنون 243 نفر متقاضی اخذ پروانه ساختمانی از طرف شهرداری های استان برای شرکت در دوره های آموزشی ایمنی به ادارات کار معرفی و تا کنون هزار نفر ساعت دوره آموزشی رایگان برگزار شده است.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه شهرداری های اسفراین و شیروان همکاری مناسبی در این زمینه نداشته اند گفت: شهرداری بجنورد 171 نفر، شهرداری های شهرستان راز و جرگلان 45 نفر، گرمه 13 نفر، جاجرم هفت نفر و شیروان سه نفر معرفی کرده اند.

ادارات خراسان شمالی زیر بار ایمن سازی می‌روند؟

جدای از برگزاری دوره آموزشی ایمنی کار٬ به نظر می‌رسد فضای اداری و کارگاهی خراسان شمالی ضلع دیگری است که بادی برای جلوگیری از حوادث ناشی از کار به سراغ آن رفت. سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی از دستگاه‌های متولی در این زمینه است که به گفته مدیران این سازمان٬ امسال بیش از 2 هزار بازدید از اماکن تجاری، اداری، فرهنگی، تاریخی و مسکونی شهر بجنورد انجام شده است.

مجید گریوانی مدیرعامل اسبق سازمان آتش نشانی بجنورد در این باره اظهار داشت: موارد غیر ایمن به این اماکن تذکر داده شده است و اگر مالکان این مراکز غیرایمن اقدامات لازم برای رفع مشکلات را انجام ندهند، پس از صدور اخطار و پایان مهلت رفع نقص، با اخذ مجوز از مراجع قانونی و قضایی، نسبت به پلمب آنها اقدام خواهد شد.

وی گفت: وجود مشکلات تاسیسات برقی، سامانه های گرمایشی نامناسب، سازه‌های قابل اشتعال، مشکل تردد خودروهای اطفایی امدادی در هنگام بروز حادثه و نبود سامانه های اعلام و اطفای آتش سوزی یا معیوب بودن آن از مواردی است که سبب دادن تذکر به این مراکز شده است. بازدید از اماکن در قالب طرح جامع به‌صورت دوره‌ای به وسیله گروه واحد پیشگیری آتش نشانی بجنورد انجام می‌شود.

رییس اسبق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بجنورد خاطرنشان کرد: بازدیدها با هدف جلوگیری از حوادث آتش سوزی و خسارت‌های مالی و جانی انجام می شود.

ادارات و کارگاه‌های غیر ایمن پلمپ می‌شود

با گسترش حوادث ناشی از کار در استان خرساان شمالی٬ سازمان‌های ناظر این بار با عزم جدی تر وارد میدان شده و اخظارهای جدی تری هم صادر شده است.

صحراگرد مدیرعامل سازمان آتش نشانی بجنورد در این باره اظهار داشت: در صدور اخطارها با کسی مماشات نداریم. اخطارها برای جلوگیری از بروز حوادث وسوانح و مدیریت بر وارد آمدن خسارت به تاسیسات و اماکن است. تاکنون چندین مرحله اخطار برای رفع ایرادها در ورودی ساختمان‌ها و اماکن تجاری و اداری – مدارس و … صادر شده است اما متاسفانه مورد بی‌مهری واقع می‌شود.

وی گفت: ما در صدور اخطارها جدی هستیم و برای رفع ایرادها نیز جدیت داریم. رعایت مسائل فنی حافظ ایمنی شهروندان است. اقدام دیگری که در دستور کار داریم، پیگیری زمان و موعد اخطارهای صادر شده است که تاکنون مورد بی توجهی واقع شده است.

صحراگرد ادامه داد: در اماکن تجاری تاکنون برای جانمایی کپسول‌های آتش نشانی از طرف کسبه مقاومت می‌شد اما به اجبار این سازمان، خوشبختانه در حادثه شب گذشته و اطفای حریق خودرو در چهار رراه مخابرات بجنورد ، به کمک کسبه در استفاده از همین کپسول‌های آتش نشانی از وارد آمدن خسارت‌های جبران ناپذیر جلوگیری کردند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی بجنورد گفت: امیدواریم این سطح تعامل و همکاری که در بین کسبه و شهروندان شاهدیم، در سطح ادارات نیز ایجاد شود و یقین بدانید که اخطارهای آتش نشانی در راستای تامین امنیت شما است.

انتهای پیام/311/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید